Mer enn tusen ord
Vi forholder oss ofte til bilder som om de agerer på samme måte som mennesker og institusjoner, sier Asbjørn Grønstad. Denne uken inviterer forskergruppen Nomadikon til sin hittil største konferanse.
Visuell kultur er et fagfelt det kan være vanskelig å få grepet på, men på sitt mest grunnleggende dreier det seg om bilder.
– Det er et møte mellom forskjellige disipliner. Et felt der kunsthistorikere kan snakke med filmvitere. Det tar i prinsippet opp i seg alle billedmediene, sier Asbjørn Grønstad.
Grønstad er forsker og leder for Nomadikon, en naturlig nok tverrfaglig forskergruppe og et forskningssenter for visuell kultur på Institutt for informasjons- og medievitenskap på UiB. Sammen med kollega Øyvind Vågnes redigerer han det nordiske tidsskriftet for visuell kultur, Ekfrase.
Denne uken, derimot, har han hendene fulle med konferansen Image=Gesture, som samler forskere fra hele verden for fire dager med fokus på ”bildenes gester”.
Politiske bilder
– Vi bruker gesture-begrepet figurativt. Det vi vil er å sette søkelys på bildenes performative natur. Hvordan de kan gripe inn i det politiske feltet på lik linje med personer og institusjoner, forklarer Grønstad.
Han nevner bilder som har spilt roller i politikken, som for eksempel torturbildene fra USAs Abu Ghraib-fengsel og Nick Uts bilde fra et napalmangrep i Vietnam i 1972.
Grønstad selv kommer fra det filmteoretiske feltet, og har sett på representasjonen av ekstrem vold i kunstfilm og hva det gjør med tilskueren.
– Filmene har en gestisk kraft. En regissør som Gaspar Noé sier han blir glad om folk går fra visninger av filmene sine. Visse bilder og filmer kan av og til oppleves så sterkt som om de skulle være levende vesener, sier Grønstad.
Internasjonale størrelser
Konferansen Image=Gesture er den femte i rekken som Nomadikon arrangerer, og den klart største til nå. I løpet av de fire dagene holdes det 75 foredrag i to parallelle sesjoner, og det er allerede planlagt utgivelse av flere antologier.
Temaene spenner fra fotojournalistikk til deltakende kunst til filmskaperen Jean-Luc Godard. Blant hovedtalerne finner man blant annet Wendy Steiner fra University of Pennsylvania, og ikke minst Martin Jay, mannen bak boken ”Downcast Eyes” som var svært sentral tidlig i visuell kultur-feltets historie.
Grønstad selv er stolt og glad over nivået på gjestene. Han forteller at mange av foredragsholderne er forskere som kunne vært aktuelle som hovedtalere.
Nomadikon er et fireårig prosjekt finansiert av et samarbeid mellom UiB og Bergens forskningsstiftelse, og kommer til å gå frem til våren 2013.
Sist endret: 10.11.2011
Kortnytt
- Riddarheider til Peter Emil Kaland (19.04.2012)
- Konstituert museumsdirektør (05.03.2012)
- Erasmus-opphald i Europa aukar (23.01.2012)
- Stopp for studentopplysninger (16.01.2012)
UiB i media
- Noreg erobrar Polhavet med luftputebåt (22.05.12)
- Universitet i Bergen valgte Intelecom (22.05.12)
- Nordligste norske ekspedisjon noensinne (22.05.12)
- Mobilapp hevder den kan styre drømmene dine (22.05.12)
- Testen som avslørte terroristen som løgner (22.05.12)
Flere aktuelle saker
- NFS' Mentorprogram 2012 (22.05.2012)
- Inga framtid for namnegransking? (22.05.2012)
- Mannskor i tretoppane (22.05.2012)
- Senter for fremragende forskning til LLE? (21.05.2012)
- Professor David Kirp besøker Instituttet (21.05.2012)

