Helse Miljø og Sikkerhet i Dyreavdelingen
Sikre arbeidsplasser er noe vi alle må bidra til å skape! Hver enkelt medarbeider må yte for at vi skal oppnå dette. Du som skal arbeide i Dyreavdelingen ved UiB må tenke HMS i alle arbeidssituasjoner. Du må ta ansvar for egen sikkerhet og helse samt påse at dine arbeidskolleger gjør det samme. Å arbeide i Dyreavdelingen ved UiB innebærer at man må forplikte seg til å etterleve mange krav.
Arbeid i Dyreavdelingen medfører blandt annet eksponering for allergener og anestesigasser. Det er viktig at personell har kompetanse og forståelse for hvordan de best skal beskytte seg.
Dessuten kan mange av testsubstansene vi bruker i forskning være forbundet med helseskade ved uvettig bruk.
Du skal
- Ha kjennskap til og etterleve arbeidsprosesser, krav og prosedyrer
- Vurdere risiko før arbeidet starter
- Kontrollere at du har nødvendig dokumentasjon før arbeidsoperasjonen begynner
- Ta deg tid til å utføre arbeidet på en sikker måte
- Alltid bruke påbudt verneutstyr
- Sørge for orden og renhold på arbeidsplassen
- Alltid rydde opp etter avsluttet arbeid
- Bidra til et godt arbeidsmiljø
- Kjenne brannalarminstruksen og egne oppgaver i en nødssituasjon
- Varsle ulykker og rapportere avvik og uønskede hendelser
Vi har utarbeidet skriftlige prosedyrer for de fleste arbeidsaktiviteter. Disse finnes i internkontroll håndboken (IKH). De skriftlige prosedyrene hindrer at viktige forhold blir glemt eller oversett. Bruk alltid de skriftlige prosedyrene i planlegging og gjennomføring av arbeidet.
På denne siden finner du informasjon og retningslinjer for de vanligste prosedyrene knyttet til Helse Miljø og sikkerhet i Dyreavdelingen.
Dyreavdelingen ønsker deg en trygg og sikker arbeidsdag.
Med hilsen
Aurora Brønstad
Veterinær, Leder Dyreavdelingen
-
Helsefarer i en dyreavdeling
Det er viktig å være klar over risikoene ved å arbeide i en dyreavdeling.
-
-
Risikovurdering
Enhver arbeidsgiver er pålagt å gjøre risikovurdering for bedrift og aktiviteter. Dette gjelder og for alle forskere og de aktivitetene de har i Dyreavdelingen.
-
Kontroll med smitte, patogener og mikrobiell status
Kontroll med smitte, patogener og mikrobiell status (Bakterier, Virus, Parasitter) i Dyreavdelingene.
-
Celler og vev av human opprinnelse i dyr (xenograft)
Vi har i samarbeid med forskningsgruppen og smitteoverlege ved sykehuset hatt en gjennomgang av smitterisiko ved arbeid med celler og vev av human opprinnelse i dyr (xenograft) og konkluderer med at dette ikke representerer noen sikkerhetsrisiko, hverken for forsøksdyrene eller personalet i dyreavdelingen.
-
Gassanestesi og helse, miljø sikkerhet
Arbeid med gassanestesi forutsetter at bruker har kunnskaper om hvordan utstyret skal brukes.
-
Alternativer til bruk av gassanestesi
Selv om gassanestesi er den beste anestesimetoden må man av og til vurdere alternative metoder. Tiltak som reduserer eksponering for den enkelte er en viktig del av planlegging av dyreforsøk.
-
Bruk av C-bue ved Vivarium, UiB
Denne rutinen gjelder for bruk av C-bue på operasjonsal 1 i Vivarium, UiB