Direktør i Deloitte Consulting
Johannes Wiik har både hovedfag og Phd i Systemdynamikk og jobber nå som Direktør i Deloitte Consulting
Utdanningen gir god analytisk forståelse, spesielt på langsiktige problemstillinger
- Johannes Wiik
Jobb: Director Deloitte Consulting
Utdanning: Hovedag og Phd i Systemdynamikk
Hvorfor valgte du å studere systemdynamikk?
Muligheten for internasjonale studier.
Hva er dine beste minner fra tiden du studerte systemdynamikk ved UiB?
1 års opphold ved universitetet i Sevilla.
Hva var tema for din masteroppgave/phd?
Master/hovedoppgave: Testing av læringseffekten ved å la deltakere i et simuleringsspill manipulere på den grunnleggende strukturen i en prosjektmodell. Effekten ble målt ift forståelse og evnen til å finne bedre policies.
Doktorgrad: Analyse av hvordan et IT sikkerhetsselskap, kan jobbe smartere i stedet for hardere når de har en eksponentiell vekst i etterspørselen på noen tjenester.
Hvor jobber du i dag?
Director Deloitte Consulting
Arbeidsoppgaver: Forbedring av organisasjon og arbeidsprosesser i større operatørselskaper innen olje og gass. Mye internasjonale prosjekter.
Hvordan har din utdanning vært relevant for deg i arbeidslivet?
Utdanningen gir god analytisk forståelse, spesielt på langsiktige problemstillinger.
Vil du anbefale andre å studere systemdynamikk? Og i så fall, hvorfor?
Ja, men studiene bør nok kombineres med andre elementer avhengig av hvordan man skal jobbe senere, f.eks.
1. Videre forskning i akademia fungerer bra med spissing mot SD.
2. Dersom man skal inn i næringslivet så bør man kanskje gå i en av to retninger. Evt. kan studiene spisses i denne retningen gjennom ulike typer kurs.
a. Utdanne seg som analytiker i analysemiljøer i større bedrifter. Her kan man med fordel tenke at man spesialiserer noe av utdanningen mot en bransje, f.eks. helse, olje, kraft etc. som er relevante i Norsk sammenheng. Det ville da være en fordel å ha god kjennskap til andre analysemetoder slik at man kan velge metode relativt til problemstillingen og ikke at problemstillingen tilpasses en SD metodikk. F.eks. kan man trekke inn kunnskap om optimering, risiko-analyse etc. inn i SD.
b. Utdanne seg mer generelt ved å kombinere SD med fasilitetingskompetanse. Dette er etterspurt i mange konsulenthus og rådgivningsmiljøer. Det finnes egne miljøer i SD som driver med gruppefasilitering, og en egen fagretning på dette kan være nyttig.