FORSE-seminar: Utflyttede østlandsbarn
Ann-Kristin Molde, UiB: Utflyttede østlandsbarn
Utflyttede østlandsbarn
En oppdatert presentasjon og diskusjon av doktorgradsprosjektet mitt
Det er grunn til å tro at noen av de østlandske varietetene står i en særstilling i Norge i dag. Hovedhensikten til doktorgradsprosjektet mitt er å utforske hvilke konsekvenser posisjonen til disse østlandske varietetene kan ha for språkvalgene til folk som flytter fra Østlandet til andre steder i Norge som barn og unge, og hvilke konsekvenser disse språkvalgene igjen kan ha for disse personenes opplevelse av sosial og geografisk tilhørighet. Med utgangspunkt i dette skal jeg videre diskutere hvilke funksjoner ulike østlandske varieteter har i det norske språksamfunnet, og hvilken rolle språk spiller for sosial og særlig geografisk tilhørighet i Norge i dag. Doktorgradsprosjektet baserer seg delvis på egne undersøkelser og delvis på tidligere forskningslitteratur om standardtalemål og geografisk tilhørighet i Norge og om individuelle språkvalg i heterogene språkmiljø og ved flytting.
Den ene undersøkelsen min er en større spørreundersøkelse av språklige livshistorier blant flest mulig 2.-klassinger på tre videregående skoler i Bergen kommune, med Voss gymnas som sammenligningsskole. Hensikten med dette undersøkelsen, som jeg nå har gjennomført, er å prøve å finne noen mønster i individuelle språkvalg ved flytting, særlig om det er slik at de som kommer flyttende med østlandsk som dialektbasis, ser ut til å holde på dialekten i større grad enn andre. Jeg vil i innlegget mitt presentere noen foreløpige resultater fra denne undersøkelsen. Samtidig er det flere vesentlige metodiske problemer som gjør det vanskelig å svare klart på spørsmålet om folk fra Østlandet gjør andre språkvalg enn andre innflyttere, og jeg kommer i innlegget mitt også til å presentere og diskutere noen av disse problemene, med håp om nyttige innspill.
Den andre undersøkelsen min er kvalitative dybdeintervju med rundt fem utflyttede østlandsbarn, rekruttert blant de 2.-klassingene som har deltatt i spørreundersøkelsen min. Disse intervjuene er det planen å gjennomføre nå i april og mai. Hovedtemaene for intervjuene skal være personenes språklige livshistorier og erfaringer med bruk av østlandsk i Bergen, der majoriteten som kjent ikke snakker østlandsk. Jeg har ikke bestemt meg helt for hvilke temaer som mer spesifikt bør dekkes i intervjuene, og jeg kommer derfor til å legge frem et foreløpig utkast til intervjugaid, slik at jeg kan få innspill om moment som bør fjernes eller legges til.