Nyhet
06.12.2011

Julen 2011: Aktuelle forskere

Vil du vite mer om juleevangeliet, fjøsnissen, hjemmebrygg eller hvem som kravler i juletreet ditt? UiB har eksperter på dette og mye mer.

Tro og tradisjoner

Torunn Selberg, professor ved Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap
Tema: Folkelig religiøsitet og nyreligiøsitet, tradisjon og kulturarv
Kontaktinfo: 55 58 22 06, e-post Torunn.Selberg@ahkr.uib.no

Eli Kristine Økland Hausken, seniorkonsulent ved Universitetsmuseet
Tema: Folketro og gamle tradisjoner (f.eks. fjøsnissen), magi og nyreligiøsitet 
Kontaktinfo: tlf. 55 58 93 63, e-post Eli.Hausken@um.uib.no 

Henrik von Achen, professor ved Universitetsmuseet
Tema: Kirkekunst, ikonografi og annen religiøs kunst, religion og trosliv
Kontaktinfo: 55 58 31 20, mobil 924 45 843, e-post Henrik.Achen@um.uib.no

Einar Thomassen, professor ved Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap
Tema: Juleevangeliet, den første kristendommen
Kontaktinfo: 55 58 24 50, mobil 416 03 069, e-post Einar.Thomassen@ahkr.uib.no

Julemat, kosthold og alkohol

Wigdis Jorunn Espeland, amanuensis ved Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap
Tema: Juletradisjoner, julemat, hjemmebrygg kontra kjøpe-øl
Kontaktinfo: 55 58 22 01, mobil 901 74 594, e-post Wigdis.Espeland@ahkr.uib.no

Oddrun Anita Gudbrandsen, forsker ved Institutt for indremedisin
Tema: Ernæring, fett i kosten, overvekt og slanking, dietter, helseeffekter av å spise fisk
Kontaktinfo: 55 97 55 53, mobil 928 80 786, e-post Oddrun.Gudbrandsen@med.uib.no

Hilde Gundersen, postdoktor ved Institutt for samfunnsmedisinske fag
Tema: Alkoholens effekt på hjernen
Kontaktinfo: 55 58 61 21, mobil 412 98 517, e-post Hilde.Gundersen@isf.uib.no

Se også Thor Øivind Jensen (under) for spørsmål om tradisjonsmat.

Gaver, forbruk og økonomi

Thor Øivind Jensen, førsteamanuensis ved Institutt for administrasjon og organisasjonsvitenskap
Tema: Julehandel, forbrukeratferd, "julegaver med mening", rettferdig handel, tradisjonsmat
Kontaktinfo: 55 58 21 53, mobil 908 47 064, e-post Thor.O.Jensen@aorg.uib.no

Steinar Vagstad, professor ved Institutt for økonomi
Tema: Finanskrisens effekt på julehandelen, ulike aspekt ved økonomi, lån, kredittkort osv.
Kontaktinfo: 55 58 92 27, mobil 414 79 185, e-post Steinar.Vagstad@econ.uib.no

Bente B. Nicolaysen, postdoktor ved Sosiologisk institutt
Tema: Julemarkeder, basarer og dugnadsånd i frivillige organisasjoner, gaveutveksling
Kontaktinfo: 55 58 91 43, mobil 414 69 479, e-post Bente.Nicolaysen@sos.uib.no

Familieliv i ferien

Linda Helen Munkvold, førsteamanuensis ved Institutt for samfunnspsykologi
Tema: Barne- og ungdomspsykologi, atferdsvansker, ADHD, grensesetting, familiekonflikter og regulering av følelser hos barn
Kontaktinfo: 55 58 88 79, mobil 907 56 525, e post Linda.Munkvold@psysp.uib.no

Vinterværet

Ellen Marie Viste, forsker ved Geofysisk institutt
Tema: Snø, is og andre værfenomener
Kontaktinfo: 55 58 43 93, mobil 480 02 018, e-post Ellen.Viste@gfi.uib.no

Olav Krogsæter, doktorgradskandidat ved Geofysisk institutt
Tema: Værvarsler, historikk og statistikk over snø og andre værtyper
Kontaktinfo: 55 58 26 02, mobil 902 18 282, e-post olav.krogseter@gfi.uib.no

Insekter i juletreet

Bjarte Henry Jordal, førsteamanuensis ved Universitetsmuseet
Tema: Insekter og biller, med barkebiller som spesialfelt
Kontaktinfo: 55 58 22 33, mobil 948 38 754, e-post Bjarte.Jordal@um.uib.no

 

Trenger du en forsker som kan uttale seg om noe helt annet? Se våre tips om hvordan du finner frem til riktig forsker ved Universitetet i Bergen.