Millioner til kreftforskning
Kreftforskere ved Universitetet i Bergen får 26 millioner kroner fra Kreftforeningen.
Ved årets hovedtildeling gir Kreftforeningen 113 millioner kroner til forskning. Nær 26 millioner av disse går til Universitetet i Bergen.
– At UiB får så stor del av midlene, er et tegn på kvalitet i kreftforskningen som utføres der, sier Ole Alexander Opdalshei, assisterende direktør i Kreftforeningen, til På Høyden.
Se hvem som får midler ved UiB her.
Kun de beste får
I år ble 148 søknader innvilget fra 12 ulike norske forskningsinstitusjoner. Totalt ble det søkt om 500 millioner kroner til kreftforskning. Dette tyder på sterk konkurranse blant prosjektene som søker, i følge Opdalshei.
Hvem som får prosjektmidler vurderes av en gruppe på førti fagpersoner.
– Alle søknadene vurderes av fageksperter etter kvalitetskriterier og slik sikrer vi støtte til de beste prosjektene, sier generalsekretær Anne Lise Ryel i en pressemelding fra Kreftforeningen.
UiB øker fra i fjor
I følge Opdalshei får UiO tildelt 16 millioner, NTNU 5, 5 millioner, mens Rikshospitalet/Radiumshospitalet blir tildelt 49 millioner kroner.
– At Radiumshospitalet får mest er ikke så overraskende siden de har de største kreftforskningsmiljøet i Norge, sier Opdalshei.
Han påpeker at UiB får omtrent det samme beløpet i år som i fjor, selv om totalpotten fra Kreftforeningen er 12 millioner kroner mindre i år. Til sammenligning fikk Rikshospitalet 12 millioner kroner mindre i år enn i fjor.
Sist endret: 9.11.2009
Nyheter fra Kommunikasjonsavdelingen
- Mannskor i tretoppane (22.05.2012)
- Samarbeider med Festspillene (18.05.2012)
- Maria full av kitsj (18.05.2012)
- Fire kan bli SFF (16.05.2012)
- Ingen penger til aulaen (15.05.2012)
Relaterte nyhetssaker
- Disputas - Bjarte Skoe Erikstein (23.04.2012)
- Maja Mujic disputerer: "Molecular imaging for cancer diagnostics and targeted therapy" (13.04.2012)
- Maja Mujic disputerer: "Molecular imaging for cancer diagnostics and targeted therapy" (04.04.2012)
- Sjelden tumorform i testikkel gir nyttig innsikt (09.03.2012)
- Støtte til to forskningsprosjekt innan brystkreft frå "Rosa Sløyfe" (05.03.2012)
- Kreft