
Kandidaten skal svare på ALLE oppgavene (oppgave 1 til 6).
Kvantitativ metode og statistikk
Oppgave 1
Gjør rede for hva man som forsker bør ta hensyn til ved valg av effektmål i en eksperimentell studie.
Oppgave 2
Gjør rede for hva som kjennetegner epidemiologisk forskning og gi et eksempel på hvordan epidemiologisk kunnskap kan brukes innen helsefag.
Oppgave 3
a) I kvantitative studier blir resultatene ofte oppgitt med et konfidensintervall. Gi en forklaring på hva som menes med et konfidensintervall.
b) En studie blant norske meieriarbeidere viser at 60 % av disse har for høye kolesterolverdier. Vi får oppgitt at konfidensintervallet for denne andelen er:
60 + - (1.96 * 5)
Hva betyr dette resultatet?
Kvalitativ metode
Oppgave 4
Drøft verdien av ulike former for metodetriangulering både innenfor kvalitative design og mellom kvantitative og kvalitative metoder.
Oppgave 5
Drøft hvordan en rekke ulike faktorer virker inn på prosessen fra observasjon til data i kvalitativ forskning.
Forskningsetikk/vitenskapsteori
Oppgave 6
a) Redegjør for Thomas Kuhns teori om normal vitenskap, vitenskapelige revolusjoner og inkommensurabilitet.
b) Kuhn la vekt på at uartikulert kunnskap ("taus kunnskap", "tacit knowledge") var et viktig aspekt ved normal vitenskap. Hubert og Stuart Dreyfus har laget en modell for utvikling av kompetanse hvor uartikulert kunnskap spiller en viktig rolle. Redegjør for denne modellen. Lykke til !

Mer informasjon for studenter
Instituttets hovedside
UiBs hovedside
Institutt for samfunnsmedisinske fag, sist oppdatert 20.01.06
Hogne.Sandvik@isf.uib.no