Det internasjonale kjemiåret i Bergen
Norsk kjemisk selskap (NKS) avdeling Bergen, Kjemisk institutt ved Universitetet i Bergen og Institutt for bio- og kjemiingeniørfag ved Høgskolen i Bergen inviterer medlemmer og ansatte til festdag fredag den 4. november på Scandic Bergen City. Arrangementet er et ledd i markeringen av det internasjonale kjemiåret.
Program
10:30 Registrering og kaffe
11:00 Velkommen ved instituttleder Anne Marit Blokhus, Kjemisk instiutt, Universitetet i Bergen
11:15 "Kjemifagets utvikling i Norge gjennom 250 år"
Foredrag ved professor emeritus Bjørn Pedersen, Kjemisk institutt og Skolelaboratoriet, Universistetet i Oslo.
Bjørn Pedersen har siden 2004 vært leder for NKS faggruppe for kjemiens historie. Han har de senere årene konsentrert seg om studier av kjemiens historie i Norge og skrevet flere artikler og bøker om temaet.
12:00 Lunsjbuffé
13:00 "En binding eller ikke en binding: Det er spørsmålet"
Foredrag ved professor Kenneth Ruud. Direktør ved Centre for Theoretical and Computational Chemistry (CTCC), Kjemisk institutt, Universitetet i Tromsø og President i NKS.
Ruuds forskningsfelt er teoretisk kjemi og kvantekjemi. Ruud har vært direktør ved CTCC siden det ble etablert i 2007 som et av norges SFF (Senter for fremragende forskning). Ved CTCC jobber de spesielt med å utvikle nye metoder for å forstå hvordan molekyler vekselvirker med elektriske og magnetiske felt. I vervet som President i NKS jobber han i 2011 for at kjemien skal bli synlig som et viktig og nødvendig fagfelt også i fremtiden.
13:45 Pause
13:55 "Hvordan lage drivstoff og plast uten olje"
Foredrag ved professor Unni Olsbye, senterleder for Innovative Natural Gas Processes and Products (inGAP), Kjemisk institutt, Universitetet i Oslo.
Olsbye har vært leder for inGAP-senteret siden det ble opprettet i 2007 og det er et av norges "Senter for forskningdrevet innovasjon" (SFI), hun leder også katalysegruppen ved Kjemsisk instiutt ved UiO.
Målet for inGAP er å finne katalysatorer som gjør gassforedlingsprosessen mer effektiv og miljøvennlig.
14:40 Kaffe/forfriskninger og "postersesjon"
15:30 "Forbudte dimensjoner i den faste fase - om Nobelprisen i kjemi 2011"
Foredrag ved professor Karl Wilhelm Törnroos, Kjemisk institutt, Universitetet i Bergen.
Törnroos er ekspert på røntgenkrystallografi
16:15 Pause
16:25 "Utvikling av kjemisk industri: Alifater og syntetiske feromoner"
Foredrag ved teknisk konsulent Leif A. Riege, L.RIEGE AS.
Riege har tidligere vært teknisk direktør ved Borregaard finkjemikalier.
17:10 "Berre ein dråpe vatn"
Foredrag ved professor Knut Børve, Kjemisk institutt, Universitetet i Bergen.
17:50 Aperitiff
18:15 Middag
Last ned filer
- kenneth-ruud_en-binding-eller-ikke-en-bindingx.pdf (PDF-fil, 212 Kb)
- kjemifagets-utvikling-i-norge-gjennom-250-aarx.pdf (PDF-fil, 17 Kb)