Alumnus på fremmarsj
Hele fem hundre nye alumner fra SV-fakultetet har blitt registrert i alumnusportalen siden oktober 2011.
Storinnrykket av alumner fra SV-fakultetet skyldes hovedsakelig at fakultetet har brukt initieringsmidler til å ansette en egen alumnusmedarbeider.
Forrige uke holdt Kontor for samfunnskontakt et nytt motivasjonsseminar for alumnusarbeid ved UiB. På seminaret ble det diskutert hvorfor alumnusarbeid er viktig, og det ble gitt tips om hva man kan gjøre for å lage vellykkede alumnustiltak. Det ble også informert om initieringsmidlene som er utlyst for 2012. Nå håper man å se en liknende aktivitet på hele universitetet i året som kommer.
Oppdatering av nyhetssaker på nettportalen, samt planlegging av og assistering ved alumnusarrangementer på de ulike instituttene, er noe av det alumnusarbeider Aslaug Aarsæther har fokusert på i de to månedene hun har vært ansatt ved SV-fakultetet. I tillegg har hun sendt ut invitasjoner i stor skala. Ved fire av fakultetets institutter har man allerede arrangert gjensynstreff av ulik karakter, og flere arrangementer vil komme etter jul. Tilbakemeldingen fra alumnene som har deltatt er svært god. Det å få komme tilbake til universitetet for faglig påfyll samt møte gamle studiekamerater igjen, blir trukket frem som det mest positive med tiltaket.
På SV-fakultetet er alumnusvirksomheten i full sving, og ved Kontor for samfunnskontakt håper man at tilsvarende aktivitet vil spre seg til resten av universitetet.
Det siste året er det flere og flere institutter som har arrangert alumnustreff.
-”På jobb med fremmedspråk” og ”Gjensynstreff for Digital kultur/Humanistisk informatikk” er eksempler på svært vellykkede arrangementer som har blitt arrangert også utenfor SV-fakultetet, sier Lars Helge Nilsen, som for tiden vikarierer som daglig leder ved Kontor for samfunnskontakt.
Nilsen sammenlikner en alumnusarbeider med en gartner. Det er ikke alltid man ser fruktene av arbeidet før det har gått noen år, men vi er veldig fornøyde med den innsatsen som er lagt ned i inneværende år. Til neste år vil nettportal for alumnusvirksomheten bli oppgradert. I den nye utgaven vil det blant annet åpnes opp for mer interaksjon mellom alumnene.
-Selv om nettportalen per dags dato ikke er optimal, er det svært positivt at så mange har registrert seg den siste tiden. Gjennom den kan vi nå ut til alumnene ved å sende ut egne nyhetsbrev samt invitere de til alumnusarrangementer, supplerer Aarsæther.
Sammenliknet med britiske og amerikanske høyere utdanningsinstitusjoner er alumnusvirksomhet et relativt nytt fenomen i Norge. Til tross for den korte forhistorien ser man likevel at utviklingen av alumnusnettverk har blitt vektlagt de siste årene også i Norge.
Universitetet i Bergen stadfestet i Handlingsplan for UiB og omverden 2010 sin satsing på alumnusarbeid.
Alumnusvirksomhet kan bidra til økt kommunikasjon, synlighet og anseelse. Universitetet utdanner hvert år studenter som går ut i arbeidslivet og fyller sentrale posisjoner i ulike sektorer. Disse kandidatene formidler universitetets kompetanse og bidrar til innovasjon og nyskapning. Opprettholder man et livslangt forhold til dem kan de blant annet gi universitetet nyttig informasjon om hva som bør vektlegges i den videre utformingen av studieprogram på universitetet. I tillegg håper man at alumnene vil føle økt tilhørighet til og stolthet over sitt universitet.
Sist endret: 10.2.2012
Nyheter fra Kontor for samfunnskontakt
- Alumnus på fremmarsj (06.01.2012)
- Alumnusarrangement i London (13.08.2012)
- The Kavli Prize (10.08.2012)
- Råd fra omverden (20.02.2012)
- Christiekonferansen vil ut i verden (13.02.2012)
Relevante lenker
- Alumnus på fremmarsj (06.01.2012)