Sandviken
Vindusutstilling om Sandviken, Nygårdsgaten 5
Billedsamlingen presenterer en vindusutstilling med bygningsmodeller og fotografier fra Sandviken og Sandviksveien.
Utstillingen er laget i samarbeid mellom kunsthistoriker Arne Audun Jellestad og Billedsamlingen ved Morten Heiselberg og Åsne Digranes.
Trehusbyen Bergen
- av Arne Audun Jellestad
Bergen var en gang Europas største treby. De aller fleste bolighusene var av tre, alle sjøbodene og lagerbygningene likeså.
Selv om mye i dag er brent ned eller revet, finnes det ennå bevart viktige bruddstykker av den gamle bygningsarven rundt omkring i byen. Velkjent er Bryggen, som i dag står på UNESCOs verdensarvliste over særlig verneverdige bygninger. Et annet område er Sandviken med sine mange bevarte sjøboder, småhusgrender og lystgårder. Siden store deler av Bergen brente i 1702, er det nettopp i Sandviken og Skuteviken at de eldste bevarte bygningene av tre befinner seg i dag.
Det som er igjen av kulturlandskapet i Sandviken kan i dag sidestilles i verdi med Bryggen. Ikke minst fordi det gir et enestående innblikk i hvordan trebyens mer sentrale deler også må ha sett ut en gang.
Fotografiene og modellene i vinduet viser noen eksempler på den gamle trebebyggelsen i Sandviken, både enkelthus og et bygningsmiljø like ved Sandvikstorget.
Modellen av det utstilte bygningsmiljøet er foreløpig langt fra komplett. Sjøbodene som sto på peler ute i sjøen mangler, likeså er det meningen å utvide modellen til Sandvikstorget og videre sør for dette. Husenes plassering og landskapets topografi er basert på komparative studier av gamle fotografier og en skjønnsmessig tilpasning ut fra følgende kart: Aad Gjelles kart over Sandviken fra 1818-1819, generalkartet over Bergen 1879-80 og kartet over Bergen 1947.
Så litt informasjon om noen av husene i bygningsmiljøet.
Sandviksboder 29a-b
De er begge bevart like ved Sandvikstorget og med gavlfrontene ut mot Sjøgaten. Opprinnelig gikk sjøen helt inn, og foran hver av bodene var der da en brygge. 29a hadde også to mindre skur foran.
Sandviksveien 36
Huset kan være et 1600-talls, men det er ikke foretatt grundigere bygningshistoriske undersøkelser. Det relativt store bolighuset hadde i følge taksten av 1808 en stor sal i 2. etasje. Huset har i en viss periode også vært vertshus.
Sandviksveien 38c
En av Sandvikens bygningsperler med sitt karakteristiske mansardtak, som var mest vanlig på langt større hus, ikke minst lystgårdenes hovedhus. Huset er trolig oppført omkring 1800.
Sandviksveien 38b
Huset ligger klemt inne mellom nabohusene og er i dag et av byens minste trehus. Det sannsynlige byggeår er 1791 og skomaker Jens Rasmus er oppført som husets første eier. Karakteristisk er den digre skorsteinen, som trolig har sammenheng med at huset i en periode fungerte som smie eller røkeri.
Sandviksveien 40a
Huset er sannsynligvis oppført tidlig på 1800-tallet. Det ble revet i forbindelse med en planlagt gateutvidelse på 1970-tallet, som for øvrig aldri fant sted.
Sandviksveien 40b
Huset er trolig oppført ca. 1800, men kan være eldre. Det er også sannsynlig at huset har vært utvidet og påbygget. Huset står på sin opprinnelige plass like ved 38b og c.
Alle modellhusene er i målestokk 1:50. De er laget av Arne Audun Jellestad og er i privat eie.
Sist endret: 8.6.2009
Nyheter fra Avdeling for spesialsamlinger
- Menneskets beste venner i fotografiet (15.12.2008)
- UNESCO (10.02.2012)
- Tilvekst til manuskriptsamlingen (03.11.2010)
- Illegale aviser (09.04.2010)
- Invitasjon til portal og utstilling om de illegale aviser (26.03.2010)