Gå til innhold
English A A A
30.11.2011 Nyhet

Legesenter med akutt-tilbud til studenter og internasjonalt ansatte

Et nytt legesenter på Vektertorget skal tilby akutt behandling til studenter og internasjonalt ansatte ved UiB som ikke har fastlege i Bergen. Det nye legesenteret åpner 2. januar 2012, og skal også tilby fastlegetjenester.

Ordningen med akutt-timer er et samarbeid mellom Universitetet i Bergen (UiB), Studentsamskipnaden i Bergen (SiB) og Bergen kommune, og er en del av fastlegenes samfunnsmedisinske arbeid.
Universitetet i Bergen leier ut nyoppussede lokaler på Vektertorget, mens Bergen kommune har tildelt tre nye fastlegehjemler til dette legesenteret.

Spesielt for internasjonalt ansatte og studenter

Internasjonalt ansatte og studenter har ofte ikke fastlege i Norge, mens mange norske studenter har fastlege andre steder i landet.
Tilbudet om akutt behandling er utarbeidet for

  • internasjonalt ansatte og studenter ved UiB som ikke har rett til fastlege, og deres familier
  • studenter som ikke har fastlege i Bergen.

De tre legene, Nicolas Øyane, Shagun Bhatia og Esther Kraus Gundersen, behersker norsk, hindi, urdu, engelsk, fransk og tysk.

Avtale om samfunnsmedisinsk arbeid

Avtalen med legesenteret gjelder den delen av legenes arbeidstid som skal brukes til samfunnsmedisinsk arbeid, og omfatter akutt-tilbudet, forebyggende arbeid overfor studenter, og samarbeid med HMS-seksjonen ved UiB og helsetjenesten ved SiB.

Her finner du legesenteret

Legene på Høyden, Christies gate 13. Nettside: www.lph.no - Kart

Les også om det nyopprettede legesenteret på SiB sine nettsider.

Sist endret: 1.12.2011