Home
University Leadership

Election of rector and members to the University Board 2021

Main content

Candidates to the University Board

Election to the University Board

Here are the candidates running for the University Board. The election starts April 22, 2021.

Acadmic staff (Group A)

Candidate: Syed Quamrul Ahsan
Proposed by: Hans K. Hvide

Candidate: Cecilie Schou Andreassen
Proposed by: Katharina Wolff, Vebjørn Ekroll, Svein Larsen, Anita L. Hansen

Candidate: Inga Berre
Proposed by: Anne Lise Fimreite, Helge Ræder, Jill Walker Rettberg, Anne Christine Johannessen, Jan Martin Nordbotten, Christian Jørgensen, Ole Hjortland

Candidate: Dániel Péter Biró
Proposed by:Torleif  Torgersen, Arnulf C. Mattes, Stehphen R. Amico, Steinar Sætre, Alex van der Haven, Tom Eide Osa, Ingrid C. Geuens

Candidate: Jarle Eid
Proposed by: Kariane Gärtner Westrheim,  Guri Rørtveit, Asbjørn Strandbakken,  Helge K. Dahle, Barbara Wasson,  Elisabeth Minde Fosse, Frode Thorsen

Candidate: Hakan G. Sicakkan
Proposed by: Kristin Strømsnes

Candidate: Lars Henrik Smedsrud
Proposed by: Knut Barthel, Joachim Reuder, Jan Asle Olseth

Candidate: Steinar Vagstad
Proposed by: Helge Holgersen, Ann Nilsen, Helga (Kikki) F. Kleiven, Asbjørn Grønstad, Jarle P. Berntsen, Kjell Erik Lommerud, Guttorm Alendal, Audun Helge Nerland,  Ernst Nordtveit, Ruth-Anne Sandaa, Kristine Folmann, Randi Barndon, Kristin S. Klock

Temporary academic staff (Group B)

Within the proposal deadline March 12 there had only been submitted two proposals for candidates for group B. The nomination committee was put to work. The proposal deadline was extended to March 26 at 12:00.

On March 26 the Central Election Committee has approved the following candidates for Group B to the University Board:

Candidate: Louise Bjerrum
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Gerard Eric Dwyer
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Runa Falck
Proposed by: Solveig Helene Lygren

Candidate: Peter Hatlebakk
Proposed by: Henrik Jorem, Johanne Berge Kalsås,Sofie Marhaug, Knut Knapskog, Dunja Blažević, Eirik Alexander Valestrand

Candidate: Carsten Peter Hinzmann
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Mathea Loen
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Pauliina Pöllänen
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Knut Anders Stokke
Proposed by: Mikhail Barash

Candidate: Sveinung Rudjord Unneland
Proposed by: The nomination committee

Candidate: Kjetil Vikene
Proposed by: The nomination committee

Technical and administrative staff (Group C)

Candidate: Kristin M. Bakken
Proposed by: Synnøve Myhre, Eli N. Høie, Kristin Kvalvik, Bjug Bøyum

Candidate: Morten-Christian Bernson
Proposed by: Unni Utvik, Arild Mellesdal, Linnea Reitan Jensen

Candidate: Even Birkeland
Proposed by: Maria del Carmen Hernandez Valladeres

Candidate: Sonja Ljostveit
Proposed by: Tove Helene Skogmo

Candidate: Jørgen Melve
Proposed by: Unni Utvik, Arild Mellesdal, Linnea Reitan Jensen

Candidate: Magnus Svendsen Nerheim
Proposed by: Karianne Omdahl

Candidate: Beate Ulrikke Rensvik
Proposed by: Nina Hølland

Candidate: Berit Storaker
Proposed by: Unni Utvik, Arild Mellesdal, Linnea Reitan Jensen
Proposed by: Kjersti Sagosen


Students (Group D)

You can find information about the student elecetion here www.studvalg.no/en