Home
Communication Division

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Ekspertliste for media

Plasthvalen og plastproblematikk

UiB har mange forskere som kan uttale seg om gåsenebbhvalen som strandet på Sotra januar 2017, og konsekvenser av plast og mikroplast i marine miljøer.

Main content

I januar 2017 strandet en gåsenebbhval i fjæresteinene på Sotra. Hvalen hadde magen full av plast og dette skapte en internasjonal mediastorm etterfulgt av et stort engasjement for å rydde opp på strender og i viker langs kysten, i Norge.

Skjelettet av Plasthvalen og plasten som ble funnet i dyrets mage er i dag utstilt i Hvalsalen på Universitetsmuseet, Naturhistorie.

Odd Andre Karlsen, førsteamanuensis ved Institutt for biologi, UiB. Koordinator for plastnettverket ved UiB.
Tlf. 55 58 46 51, e-post: odd.karlsen@uib.no  

Terje Lislevand, førsteamanuensis ved avdeling for naturhistorie, UiB.
Formidling rundt Plasthvalen og plastproblematikk. 
Tlf: 55582907, e-post: terje.lislevand@uib.no 

Christoph Noever, forsker, Institutt for biologi, UiB.
Marinbiolog med ekspertise på fødeøkologi og plast i marine dyr. Fant plasten i magen til Plasthvalen i 2017.
Tlf: 55584423/96725134, e-post: Christoph.noever@uib.no

Linn Merethe Brekke Olsen, stipendiat ved Institutt for geovitenskap/KG Jebsen-senter for dyphavsforskning.
Plast i dyphavet, mikroplast, generelt om problemene rundt marin forurensing.
Tlf: 924 89 459, e-post: Linn.O@uib.no

Sigrid Eskeland Schütz, professor, Det juridiske fakultet
Juridisk ansvar rundt plastforurensning.
Tlf: 55 58 95 89, e-post: Sigrid.Schytz@uib.no

Jutta Dierkes, professor, Klinisk ernæring, Klinisk institutt 1.
Helseeffekter av mikroplast,
Tlf: 55 97 73 44. e-post: Jutta.Dierkes@uib.no

Benuarda Toto, stipendiat Klinisk institutt 1. 
Helseeffekter av mikroplast.
Tlf: 465 99 478. e-post: Benuarda.Toto@uib.no

Hanneke Meijer, førsteamanuensis ved avdeling for naturhistorie, UiB
Tlf: 55582918, 40641559, e-post: Hanneke.meijer@uib.no 

Marte Haave, leder North Atlantic Microplastic Centre (NORCE). Førsteamanuensis ved Kjemisk institutt, UiB. 
Forsker på mikroplast i sediment og bunndyr. 
Tlf. 55 58 44 63, e-post: marte.haave@uib.no 

Magnus Svendsen Nerheim, marinbiolog med ekspertise på konsekvenser av mikroplast. 
Tlf. 452 65 719, e-post: magnus.nerheim@uib.no

Siri Skretting Jansen, prosjektleder for utstillingen «Plasthvalen» ved Universitetsmuseet.
Tlf. 414 79 215, e-post: Siri.Jansen@uib.no

Ekspertlisten er utarbeidet av mediekontaktene ved Kommunikasjonsavdelingen. Finner du ikke det du trenger? Kontakt oss gjerne på mediekontakt@uib.no eller 55 58 89 00. Se også www.uib.no/presserom.