Hjem
Kommunikasjonsavdelingen
Ekspertliste for media

Presidentvalg i USA 2016

Donald Trump ble valgt til USAs president 8. november. Forskere ved Universitetet i Bergen kan kommentere valget i USA.

ForskerTema

Hilmar Langhelle Mjelde
forsker II,  Institutt for sammenliknende politikk/ Uni Research Rokkansenteret.

55 58 97 29/ 482 62 619
Hilmar.mjelde@uni.no

Valg, presidenter, det politiske system

Gunnar Grendstad
professor ved Institutt for sammenliknende politikk

55 58 94 86/ 977 77 340
gunnar.grendstad@uib.no

Det politiske systemet i USA

Elisabeth Ivarsflaten
professor i statsvitenskap

55 58 24 60/ 456 71 663
Elisabeth.Ivarsflaten@uib.no 

Populisme, ytre høyre

Terje Knutsen
førsteamanuensis ved Institutt for sammenliknende politikk

55 58 20 18 / 911 73 442
terje.knutsen@uib.no

Amerikansk utenrikspolitikk og dens betydning i valgkampen

Jens Elmelund Kjeldsen
professor i retorikk 

55 58 91 27
jens.kjeldsen@uib.no

Taler og debatter, strategisk kommunikasjon, mediedekning og politiske TV-reklamer.

"Han er som et barn" - podcast om Donald Trumps troverdighet med Jens E. Kjeldsen

Trygve Svensson
stipendiat i retorikk. Tidligere statssekretær.

976 28 252
trygve.svensson@uib.no

Trygve har fulgt amerikansk politikk siden 2004. Han var til stede ved siste presidentvalg i 2012, og har bidratt med flere analyser av amerikansk politisk retorikk i radio og TV. 
Han er spesielt opptatt av forholdet mellom retorikk og konflikt og det å kommunisere som en form for handling. Dette er spesielt relevant i dette valget på grunn av det høye konfliktnivået og den uvanlige presidentkandidaten for republikanerne. 
Kronikker om Obamas retorikk: Dere var forandringen - En strategisk seier - Retorikkens renessanse.

Tord Austdal
stipendiat ved Institutt for sosialantropologi

477 57 626/ 55 58 92 69
tord.austdal@sosantr.uib.no

Utenomparlamentariske protestbevegelser og motkulturelle sosiale bevegelser i skjæringspunktet kultur/politikk/identitet.
Felterfaring fra Appalachene og sørøstkysten av USA hvor folk har laget egne samfunn utenfor det etablerte USA.

Kevin Cahill
professor i filosofi  

478 91 627
kevin.cahill@uib.no

Amerikansk kultur.
Cahill er amerikansk statsborger som har vokst opp og bodd i USA. Han har bodd i Norge siden 2001. 
Cahill erfarer at norske media ofte overser subtile, men likevel viktige aspekter av politikk i USA, spesielt når det kommer til spørsmål om klasseforskjeller. Det blir da for eksempel mystisk for mange nordmenn hvorfor så mange amerikanere kommer til å stemme på Trump.

Hans K. Hvide
professor i økonomi 

970 98 431 / 55 58 95 22
hans.hvide@uib.no 

Økonomiske konsekvenser av valget

Denne ekspertlisten er utarbeidet av mediekontaktene ved Kommunikasjonsavdelingen. Finner du ikke det du trenger? Kontakt oss gjerne på mediekontakt@uib.no eller 55 58 89 00. Se også www.uib.no/presserom.