Hjem
Kommunikasjonsavdelingen
Ekspertliste for media

Plasthvalen

UiB har mange forskere som kan uttale seg om gåsenebbhvalen som strandet på Sotra januar 2017, og konsekvenser av plast og mikroplast i marine miljøer.

I januar 2017 strandet en gåsenebbhval i fjæresteinene på Sotra. Hvalen hadde magen full av plast og dette skapte en internasjonal mediastorm etterfulgt av et stort engasjement for å rydde opp på strender og i viker langs kysten, i Norge.

Universitetsmuseet i Bergen hentet gåsenebbhvalen. Plasten fra hvalens mage og plastforurensing i havet er tema for utstillingen #plasthvalen. Denne kan du se på Naturhistorisk museum frem til sommeren 2019. 

Terje Lislevand, førsteamanuensis ved avdeling for naturhistorie, UiB
Tlf: 55582907, e-post: terje.lislevand@uib.no 

Christoph Noever, forsker, Institutt for biologi, UiB. Marinbiolog med ekspertise på fødeøkologi og plast i marine dyr.
Tlf: 55584423/96725134, e-post: Christoph.noever@uib.no

Hanneke Meijer, førsteamanuensis ved avdeling for naturhistorie, UiB
Tlf: 55582918, 40641559, e-post: Hanneke.meijer@uib.no 

Odd Andre Karlsen, førsteamanuensis ved Institutt for biologi, UiB.
Tlf. 55 58 46 51, e-post: odd.karlsen@uib.no 

Marte Haave, forskningsleder, Uni Research. Forsker på mikroplast i sediment og bunndyr. 
Tlf. 55 58 44 63, e-post: marte.haave@uib.no 

Magnus Svendsen Nerheim, marinbiolog med ekspertise på konsekvenser av mikroplast. 
Tlf. 452 65 719, e-post: magnus.nerheim@uib.no

Siri Skretting Jansen, prosjektleder for utstillingen «Plasthvalen».
Tlf. 414 79 215, e-post: Siri.Jansen@uib.no

Ekspertlisten er utarbeidet av mediekontaktene ved Kommunikasjonsavdelingen. Finner du ikke det du trenger? Kontakt oss gjerne på mediekontakt@uib.no eller 55 58 89 00. Se også www.uib.no/presserom.