Hjem
Kommunikasjonsavdelingen
Finn en forsker

Julen 2019: Aktuelle forskere

UiB har forskere som kan uttale seg om alt fra retorikk i juletalene, klimaavtrykk ved å reise hjem til jul, snorking når du må sove på samme rom som slektninger i juleferien og dine rettigheter når du skal bytte julegavene du ikke er fornøyd med.

Hovedinnhold

Her er oversikten over Universitetet i Bergens juleeksperter: 

Forbruk

Julie Riise, førsteamanuensis, Institutt for økonomi (familieøkonomi)
Tema: Høytid for ulikhet, utenforskap, stress og dårlige beslutninger (fattigdomsproblematikk/ dobbel omsorgsbyrde forsterket i julen / press på forbruk/ skilsmissestatistikk)
Kontakt: 55 58 92 91 / 404 83 386 julie.riise@uib.no

Thor Øivind Jensen førsteamanuensis, Institutt for administrasjon og organisasjonsvitenskap
Tema: Tradisjonsmat, julehandel, juleforbruk, rettferdig handel, forbrukeratferd
Kontakt: 908 47 064 / 55 58 21 53 Thor.O.Jensen@uib.no

Juletradisjoner

Kyrre Kverndokk, professor i kulturvitenskap
Tema: Folketro og eldre juletradisjoner, juletradisjoner generelt
Kontakt: 55 58 88 58 / 938 90 729, Kyrre.Kverndokk@uib.no

Ingvild Gilhus, professor i religionsvitenskap
Tema: Engler, englenes rolle i juletradisjonene
Kontakt: 55 58 24 48, ingvild.gilhus@uib.no

Åslaug Ommundsen, professor i middelalderlatin
Tema: Jul i middelalderen, julesanger i middelalderen
Kontakt: 55 58 80 89 / 928 66 169, Aslaug.Ommundsen@uib.no

Sissel Undheim, professor i religionsvitenskap
Tema: Luciatradisjoner, julegudstjenester, juleritualer i skolen, populærkultur for barn
Kontakt: 55 58 23 24 / 916 80 069  Sissel.Undheim@uib.no

 

Kultur

Jens Elmelund Kjeldsen, professor, institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Retorikk, om juletalene og nyttårstalene
Kontakt: 934 49 556 / 55 58 91 27 jens.kjeldsen@uib.no

Magnus Hoem Iversen, postdoktor, Institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Retorikk, om juletalene og nyttårstalene
Kontakt: 55 58 40 63 Magnus.Iversen@uib.no

Mikal Olsen Lerøen, høgskolelærer, Institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Tidligere filmanmelder, og kan uttale seg om julens filmer (tilgjengelig fra 23. desember)
Kontakt: 971 52 526 mikal.leroen@uib.no

Eirik Vassenden, professor i nordisk litteratur
Tema: Julesalmer og juleritualer, julefortellinger og litterære fremstillinger av dem, julehistorier (som Ibsens Et Dukkehjem og Strindbergs Faderen)
Kontakt: 55 58 24 59 / 402 44 626, Eirik.Vassenden@uib.no

 

Klima

Endre Tvinnereim, førsteamanuensis, CET (Centre for Climate and Energy transformation)
Tema: «Driving home for Christmas» Klimaavtrykket ved å kjøre hjem til jul.
Kontakt: 474 56 166 / 55 58 38 89 endre.tvinnereim@uib.no

Julefeiringen

Ann Elise Widding Isaksen, professor, Sosiologisk institutt
Tema: Jul, kjønsroller og familie
Kontakt: 55 58 91 57 lise.isaksen@uib.no

Atle Møen, professor, Sosiologisk institutt
Tema: Julefeiring, kollektive og personlige minner og juleseremonier
Kontakt: 980 06 071 / 55 58 91 66 atle.moen@uib.no

Medisin, helse og kosthold

Morten Eirik Berge professor, Institutt for klinisk odontologi
Tema: Snorking og pustestans - mange må sove på rom med snorkende slektninger i julen.
Kontakt: 913 82 014 Morten.Berge@uib.no

Rebecca Cox, professor, Klinisk institutt 2
Tema: Influensa, vaksiner
Kontakt: 452 42 974 Rebecca.Cox@uib.no

Christina Brudvik, professor Klinisk institutt 1
Tema: Beinbrudd 
Kontakt: 479 03 937 christina.brudvik@uib.no

Jutta Dierkes, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Julemat ernæring
Kontakt: 954 48 279 Jutta.Dierkes@uib.no

Trygve Hausken, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Julemat fordøyelse, matforgiftning
Kontakt: 902 94 882 Trygve.Hausken@uib.no

Simon E. Nitter Dankel, førsteamanuensis, Klinisk institutt 2
Tema: Julemat og slanking
Kontakt: 943 08 637 Simon.dankel@uib.no

Nina Langeland, professor, Klinisk institutt 2
Tema: Forurenset drikkevann og infeksjonssykdommer
Kontakt: 416 16 450 nina.langeland@uib.no

Eva Gerdts, professor, Klinisk institutt 2
Tema: Hjerteinfarkt og hjertesykdommer
Kontakt: 920 86 505 Eva.gerdts@uib.no

Anne Berit Guttormsen, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Brannskader
Kontakt: 958 90 534 anne.guttormsen@uib.no

Juss

Johan Giertsen, professor, Det juridiske fakultet
Tema: Bytte julegaver? Dette er rettighetene dine.
Kontakt: 412 56 081 / 55 58 95 46 Giertsen@uib.no

Julesnø

Lars Henrik Smedsrud, professor, Geofysisk institutt
Tema: Professor i polaroseanografi og kan uttale seg om snø og snøkrystaller.
Befinner seg i San Diego (9 timer bak Norge)
Kontakt: Lars.Smedsrud@uib.no
Evt. Skype for Business +47 55 58 26 38 i arbeidstiden i USA eller mobil +1 858-333-2810

Juletrær, og julens botanikk

Bjarte Henry Jordal, førsteamanuensis
Tema: Insekter og andre småkryp i juletreet for eksempel midd, spretthaler, granbarlus og edderkopper
Kontakt: 55 58 22 33 / 949 88 960, Bjarte.Jordal@um.uib.no

Ferie og familieliv 

Per Einar Binder, professor, Institutt for klinisk psykologi
Tema: Stress og stressmesting, fattigdom, ensomhet og gleden ved fellesskap og det å gi
Kontakt: 55 58 90 90 / 995 00 313, per.binder@uib.no

Janne Grønli, professor, Institutt for biologisk og medisinsk psykologi
Tema: Søvn, søvnvansker, døgnrytme og gode løsninger
Kontakt: 55 58 60 03 / 922 96 559, Janne.Gronli@uib.no

Rune Mentzoni, førsteamanuensis, Institutt for samfunnspsykologi
Tema: Avhengighet; Dataspill, pengespill, spill og helse, grensesetting
Kontakt: 55 58 86 79 / 936 12 705, Rune.Mentzoni@uib.no

 

Finner du ikke det du ser etter? Kontakt mediekontakt@uib.no eller 55 58 89 00.

Vet du om flere som bør stå på denne listen? Send et tips til mediekontakt@uib.no.