Hjem
Kommunikasjonsavdelingen
Ekspertliste for media

Eksperter fra UiB: Krigen i Ukraina

Universitetet i Bergen har forskere innen mange fagfelt som kan uttale seg spørsmål rundt krigen i Ukraina. Feks. innen historie og politikk i regionen, men også juridiske, psykologiske og økonomiske aspekter, eller et blikk på retorikk og hva som skjer i media. Se ekspertlisten her.

Kart som viser ukraina
UiB har flere eksperter som kan uttale seg om Russlands angrep på Ukraina og konsekvenser av krigen.
Foto/ill.:
Colourbox

Hovedinnhold

Våre eksperter: 

Russland og Ukraina og russisk språk og historie 

Kåre Johan Mjør: førstelektor ved institutt for fremmedspråk og HVL
Tlf: 55 58 84 07/902 31 974, e-post: Kare.Mjor@uib.no

  • Russisk historiepolitikk 

Martin Paulsen: påtroppende instituttleder ved institutt for fremmedspråk
Tlf: 99255965, e-post: M.Paulsen@uib.no

  • Ukrainsk innenrikspolitikk, ukrainsk kultur, historie, litteratur og språk, forholdet mellom Ukraina og Russland, forholdet mellom Ukraina og Belarus/Hviterussland

Irina Anisimova: postdoktor, Institutt for fremmedspråk
Tlf: 55 58 84 39, e-post: Irina.Anisimova@uib.no

  • Russisk kultur, media og politikk

Ingunn Lundeprofessor, Institutt for fremmedspråk
Tlf: 55 58 20 17/932 27 854, e-post: Ingunn.Lunde@uib.no

  • Russisk språk og litteratur, russisk historiepolitikk, kultur og politikk i Russland

Demokrati, polarisering, nasjonalisme, konflikt

Elina Troscenko : Rådgiver, Global Research Programme on Inequality

Mobil: 97518200 Elina.Troscenko@uib.no

  • Post Sovjet-tiden, etniske konflikter, Baltikum, nasjonalisme

Elisabeth Ivarsflaten:  professor i statsvitenskap 
mobil: 456 71 663 Elisabeth.Ivarsflaten@uib.no

  • Polarisering, ekstremisme, konflikt 

Lise Rakner: Professor i statsvitenskap:
mobil: 957 05 076 Lise.Rakner@uib.no

  • Demokratiske tilbakeslag, autoritære ledere og konsekvensene av autoritarianisme. 

Siri Gloppen: Professor i statsvitenskap
mobil: 918 20 532 Siri.Gloppen@uib.no

  • Bruddene på folkeretten som invasjonen utgjør  

Terje Knutsen: førsteamanuensis ved Institutt for sammenlignende politikk
Mobil: 911 73 442, e-post: Terje.Knutsen@uib.no

  • Nasjonalisme og nasjonal identitet i Europa, demokrati og demokratisering med hovedvekt på Øst-Europa.

Don Kalb : professor ved Institutt for sosialantropologi
E-post: Don.Kalb@uib.no

  • Politisk og sosial polarisering, konflikten mellom Russland og Ukraina

Hans Jørgen Gåsemyr : postdoktor ved Institutt for sammenliknende politikk 
Mobil: 930 27 005 e-post: Hans.Gasemyr@uib.no

  • Kinas forhold til Russland, Ukraina og Nato. Kinesisk utenrikspolitikk  

Stein Kuhnle: Professor emeritus i sammenliknende politikk 
mobil: 924 92 279 Stein.Kuhnle@uib.no 

  • Tysklands rolle og Tysklands relasjon til Russland 

Endre Tvinnereim: Førsteamanuensis, statsvitenskap 
mobil: 474 56 166 Endre.Tvinnereim@uib.no

  • Russisk politisk historie, Baltikum 

Flyktningstrøm 

Susanne Bygnes, Professor i sosiologi, leder av IMEX (imagening and experiencing the refugee crisis)
Susanne.Bygnes@uib.no

  • flyktninger, flyktningkrise, etablering av asylmottak, holdninger i lokalmiljø 

Hakan Sicakkan: Professor sammenliknende politikk, leder av PROTECT The Right to International Protection
480 14 166 Hakan.Sicakkan@uib.no

  • Flyktningestrømmer og flyktningers rettigheter i Europa 

Pierre-Georges Van Wolleghem: Postdoktor PROTECT The Right to International Protection
telefon 55589462 : Pierre.Vanwolleghem@uib.no

  • Flyktningestrømmer og flyktningers rettigheter i Europa

Esperanza Diaz, professor, leder for Pandemisenteret

Mobil: 474 14 104, Epost: Esperanza.Diaz@uib.no

  • Helse i forbindelse med flukt

Økonomiske og praktiske konsekvenser av Ukraina-krigen

Steinar Vagstad, professor i økonomi 
mobil: 414 79 185 Steinar.Vagstad@uib.no

  • Følger av krigen for økonomien i Norge og utenfor.
  • Energimarkeder, strømpriser, oljepriser, gasspriser, rente, inflasjon, kronekurs med mer

Kjell Erik Lommerud, professor i økonomi 
mobil: 958 01 901 Kjell-Erik.Lommerud@uib.no

  • Følger av krigen for økonomien i Norge og utenfor.
  • Energimarkeder, strømpriser, oljepriser, gasspriser, rente, inflasjon, kronekurs med mer

Oddvar Kaarbøe, professor i økonomi
Mobil:959 34 576 Oddvar.Kaarboe@uib.no

  • Følger av krigen for økonomien i Norge og utenfor.
  • Energimarkeder, strømpriser, oljepriser, gasspriser, rente, inflasjon, kronekurs med mer

David Wheat, professor emeritus i systemdynamikk (samfunnsgeografi)
Mobil USA: +1 9704027118  Norge 40348911 e-post: David.Wheat@uib.no (er i USA, tilgjengelig amerikansk tid på telefon og videolink)

  • Har samarbeidet med ukrainske universitet og myndigheter i mange år 
  • Tidligere rådgiver for Bush - administrasjonen
  • Analyser av økonomiske beslutningar og økonomisk politikk, Donbas, Donetsk, Luhansk, pengepolitikk, Ukrainas nasjonalbank

Peter Andersen, professor i geografi
mobil: 920 91 943 Peter.Andersen@uib.no

  • Følger av Ukraina-krigen for matforsyning. Ukraina som verdens kornkammer.
  • Råvareforsyning: nitrogen- og kaliumgjødsel, kull, stål, mangan, titan og sjeldne jordarter.
  • Norges råvarehandel og mathandel med Ukraina.

Juridiske aspekter ved krigen

Liliia Opprysk: førsteamanuensis ved Det juridiske fakultet
Mobil: 400 74 519, Liliia.Oprysk@uib.no

  • EU/EØS-rett, og kommer fra Ukraina
  • Se også hennes råd til hvordan akademikere kan hjelpe Ukraina her.

Knut Einar Skodvin: professor ved Det juridiske fakultet
Mobil: 917 82 658, Knut.Skodvin@uib.no

Eirik Holmøyvik: professor ved Det juridiske fakultet
Mobil: 916 80 276, Eirik.Holmoyvik@uib.no

  • Demokrati og rettsstat, nasjonal og internasjonal statsrett, varamedlem av Den europeiske kommisjonen for demokrati gjennom lovgiving (veneziakommisjonen.)

Krigen om ord

Jens Kjeldsen, retorikkekspert, professor Informasjons- og medievitenskap 
mobil: 934 49 556, Jens.Kjeldsen@uib.no

  • Krigens retorikk 
  • Hva sies egentlig?

Carl-Gustav Linden Førsteamanuensis, SUJO (Senter for undersøkende journalistikk). Med Nordis ( Nordic Observatory for Digital Media and Information Disorder)
Carl-Gustav.Linden@uib.no 

  • Øst-Europeiske medier, kildekritikk, fake news  
  • Misinformasjon, faktasjekk  

Lars Arve Røssland, Førsteamanuensis Informasjons- og medievitenskap,  SUJO (Senter for undersøkende journalistikk)

  • Kildekritikk 

Astrid Dalehaug Nordheim, rådgiver på SUJO (Senter for undersøkende journalistikk)
mobil: 986 24 988 

  • Kildekritikk og undersøkende journalistikk

Psykologiske aspekter ved Ukraina-krigen

Unni Marie Gulla Heltne, Senter for krisepsykologi / Det psykologiske fakultet

Mobil: 91648674, Epost: Unni.Heltne@uib.no

  • Krisereaksjoner, krigsfrykt og bekymring, råd for å håndtere egne reaksjoner og støtte andre

Jarle Eid, Senter for krisepsykologi, Instituttleder Institutt for samfunnspsykologi

Mobil: 930 35253, Epost: Jarle.Eid@uib.no

  • Krisereaksjoner, krigsfrykt og bekymring, råd for å håndtere egne reaksjoner og støtte andre, resiliens, innsatspersonell og operativ psykologi

Anita Fjærestad, stipendiat, psykolog, Senter for krisepsykologi / Det psykologiske fakultet

Mobil: 416 83 508, Epost: Anita.Fjaerestad@uib.no

  • Tapsopplevelser, sorgreaksjoner, råd til etterlatte og hjelpere

Gro Mjeldheim Sandal, professor, Institutt for samfunnspsykologi / Det psykologiske fakultet

  • Flyktningers psykiske helse, resiliens (motstandsdyktighet), integrering og psykiske reaksjoner på ekstreme belastninger

Er du på jakt etter andre fagfolk? Ta kontakt med Kommunikasjonsavdelingen på e-post: desk@uib.no eller medievakt på telefon: 55 58 89 00