Hjem
Kommunikasjonsavdelingen

Presidentvalget i USA 2012

Universitetet i Bergen har forskere som kan uttale seg om amerikansk politikk, talekunst, sosiale medier og andre tema i valgkampen.

Hovedinnhold

Amerikansk politikk
Hilmar Langhelle Mjelde, stipendiat ved Institutt for sammenliknende politikk
Tema: Presidentvalgkampen, det politiske systemet i USA.
Kontakt: 55 58 97 29 / 482 62 619, hilmar.mjelde@isp.uib.no 

Gunnar Grendstad, professor ved Institutt for sammenliknende politikk 
Tema: Det politiske systemet i USA.
Kontakt: 55 58 94 86 / 977 77 340, gunnar.grendstad@isp.uib.no

Terje Knutsen, førsteamanuensis ved Institutt for sammenliknende politikk
Tema: Amerikansk utenrikspolitikk og dens betydning i valgkampen
Kontakt: 55 58 20 18 / 911 73 442, terje.knutsen@isp.uib.no

Retorikk og mediedekning
Jens Elmelund Kjeldsen, professor i retorikk
Tema: Taler, debatter, mediedekning og politiske TV-reklamer.
Kjeldsen er for tiden gjesteforsker ved Northwestern University i Evanston like nord for Chicago. Tidsforskjellen er sju timer fra Norge og han er derfor ikke tilgjengelig mellom kl. 06.30 og 15.30 (norsk tid).
Kontakt: Tlf. i USA + 1 (847) 868 4041, jens.kjeldsen@infomedia.uib.no, Skype: jenselmelundkjeldsen.

Trygve Svensson, stipendiat ved Institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Retorikk; taler, debatter og politisk reklame. Svensson har bakgrunn som politisk rådgiver og forsker nå på retorikk.
Kontakt: 976 28 252, trygve.svensson@infomedia.uib.no

Kjeldsen og Svensson skriver jevnlig om valgkampen på Retorikkbloggen.

Valgkampen på nett og i sosiale medier
Scott Rettberg, førsteamanuensis i digital kultur
Rettberg er amerikansk statsborger og kan også svare på generelle spørsmål om å følge valgkampen, og stemme, fra Norge. Forstår norsk, men foretrekker å bli intervjuet på engelsk.
Kontakt: 55 58 22 64 / 944 98 330, scott.rettberg@lle.uib.no

Jill Walker Rettberg, professor i digital kultur (snakker og skriver norsk).
Kontakt: 55 58 84 31 / 416 386 70, jill.walker.rettberg@lle.uib.no 

Økonomi og velferdsordninger
Katrine Vellesen Løken, postdoktor ved Institutt for økonomi
Tema: Forskjeller mellom amerikanske og norske velferdsordninger
Kontakt: 55 58 92 31 / 416 61 591, katrine.loken@econ.uib.no

Alternative politiske og sosiale bevegelser i USA
Tord Austdal, stipendiat ved Institutt for sosialantropologi.
Tema: Motkulturelle bevegelser i skjæringspunktet kultur/politikk/religion, særlig i Appalachene og sørøstkysten av USA hvor folk har laget egne samfunn utenfor det etablerte USA.
Kontakt: 55 58 92 66 / 477 57 626, tord.austdal@sosantr.uib.no 

Finner du ikke det du leter etter? Vet du om flere som bør stå på denne listen?
Kontakt oss: mediekontakt@uib.no / 55 58 89 00 / www.uib.no/presserom
Listen er utarbeidet av mediekontaktene ved Kommunikasjonsavdelingen.