Hjem
Kommunikasjonsavdelingen
Aktuelt

Vulkanutbrudd og jordskjelv

Mange forskere ved UiB kan svare på spørsmål om vulkanutbrudd, jordskjelv og relaterte tema.

Vulkaner og vulkansk aske


Haflidi Haflidason
Professor ved Institutt for geovitenskap, UiB og Bjerknessenteret.
Tema: Vulkanske askelag, vulkanske systemer, klimahistorie
Kontakt: 930 32 395, Haflidi.Haflidason@geo.uib.no

Jostein Bakke
Professor ved Institutt for geovitenskap, UiB og Bjerknessenteret.
Tema: Vulkanske askelag, istider, breer, glasiologi, bresmelting, klimahistorie
Kontakt: 55 58 35 03 / 992 73 343, Jostein.Bakke@geo.uib.no

Jan Mangerud
Geolog og professor ved Institutt for geovitenskap, UiB og Bjerknessenteret.
Tema: Vulkanske askelag, istider, klimahistorie
Kontakt: 55 58 35 04 / 909 44 946, Jan.Mangerud@uni.no

Les Mangeruds kronikker om vulkaner m.m.

Værforhold etter vulkanutbrudd


Joachim Reuder
Professor ved Geofysisk institutt, UiB.
Tema: Den meteorologiske utviklingen av askeskyen. Har tilgang til oppdaterte værkart.
Kontakt: 55 58 84 33 / 473 81 397, joachim.reuder@gfi.uib.no

Jordskjelv


Jordskjelvstasjonen, vakttelefon: 55 58 26 17

Kuvvet Atakan
Professor i seismologi, har svært god kunnskap om jordskjelv.
Kontakt: 958 77 982 / 55 58 20 78, Kuvvet.Atakan@geo.uib.no

Lars Ottemöller
Professor ved Institutt for geovitenskap, UiB
Tema: Jordskjelv
Kontakt: 467 82 534  /55 58 26 16, Lars.Ottemoller@uib.no

Mathilde B. Sørensen
Førsteamanuensis ved Institutt for geovitenskap, UiB.
Tema: Jordskjelv og tsunamier.
Kontakt: 466 21 089 / 55 58 34 26, Mathilde.Sorensen@uib.no

Denne ekspertlisten er utarbeidet av mediekontaktene ved Kommunikasjonsavdelingen: mediekontakt@uib.no / www.uib.no/presserom