Hjem
Pandemisenteret
PANDEMI | EKSPERTER

Eksperter og tema - Pandemi

Universitetet i Bergen har en rekke eksperter på pandemier og covid 19.

Bildeutklipp fra en rekke nyhetsoppslag
UiB har en rekke eksperter som uttaler seg i media.
Foto/ill.:
Faksimile av VG, Khrono, TV2, Dagens medisin, BA, UiB Facebook

Hovedinnhold

MEDISIN

  • Navn: Esperanza Diaz
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Migrasjon, brukermedvirkning og tverrfaglig samarbeid
  • Kontakt: esperanza.diaz@uib.no – 47 41 41 04
     
  • Navn: Silje Mæland
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Folkehelse under pandemier, sykefravær
  • Kontakt: silje.maeland@uib.no – 92 40 33 14
     
  • Navn: Rebecca Jane Cox
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Epidemi- og pandemiforskning på influensa og covid-19, kliniske utprøving av vaksine og humanimmunologi 
  • Kontakt: rebecca.cox@uib.no  – 45 24 29 74
     
  • Navn: Nina Langeland
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: utbrudd av infeksjoner, tidligere forsket på utbrudd av resistente bakterier, covid-19
  • Kontakt: nina.langeland@uib.no – 41 61 64 50
     
  • Navn: Edvin Schei
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Kunnskapsformidling, samfunnsdialog, kommunikasjon mellom lege og pasient
  • Kontakt: edvin.schei@uib.no – 97 41 37 90
     
  • Navn: Bård Flattun Lilleeng
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: samfunnsmedisin, allmennmedisin og nevrokirurgi
  • Kontakt: bard.lilleeng@uib.no – 90 07 27 08
     
  • Navn: Kristin G-I Mohn
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Vaksine, immunologi, influensa og covid-19
  • Kontakt: kristin.mohn@uib.no – 97 77 07 55 
     
  • Navn: Hans Flaaten
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Intensivmedisin, kvalitetssikring, geriatri, livskvalitet, medisinsk utdanning
  • Kontakt: hans.flaatten@uib.no
     
  • Namn: Elling Ulvestad
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Immunologi, mikrobiologi, vert-mikroberelasjoner
  • Kontakt: elling.ulvestad@uib.no – 90 82 45 74
     
  • Navn: Audun Helge Nerland
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: molekylærbiologi, mikrobiologi, zoonoser (infeksjoner som rammer både mennesker og dyr), immunologi, vaksiner (utvikling og uttesting)
  • Kontakt: audun.nerland@uib.no – 95 27 24 23
     
  • Navn: Mette C Tollånes
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Medisinsk biokjemi, hurtigtester for covid-19 (antistoff- og antigentester)
  • Kontakt: mette.tollanes@noklus.no, tlf 944 98 269
     
  • Navn: Sverre Sandberg
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Medisinsk biokjemi, hurtigtester for covid-19 (antistoff- og antigentester)
  • Kontakt: sverre.sandberg@noklus.no – tlf 97 09 26 74
     
  • Navn:  Trond Egil Hansen
  • Tittel: Universitetslektor 
  • Fagfelt: Medisin/helseledelse
  • Kontakt: trondegil.hansen@bergen.kommune.no – 90 17 61 41
     
  • Navn: Ole Jacob T. Møllerløkken
  • Tittel: Førsteamanuensis arbeids- og miljømedisin
  • Fagfelt: Arbeidsmedisin og samfunnsmedisin
  • Kontakt: ole.mollerlokken@uib.no – 55 58 61 01
     
  • Navn: Kjetil Søreide
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Gastrokirurgi, generell kirurgi, akuttkirurgi, kreftkirurgi
  • Kontakt: ksoreide@mac.com; kjetil.soreide@uib.no – 92 28 15 57
     
  • Navn: Bjørn Bjorvatn
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Søvn og søvnsykdommer
  • Kontakt: bjorn.bjorvatn@uib.no - 55 58 60 88
     

PSYKOLOGI

  • Navn: Jarle Eid
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Skoleledelse, stress, mestring av karantene, omstilling ved pandemi
  • Kontakt: jarle.eid@uib.no – 93 03 52 53
     
  • Navn: Atle Dyregrov
  • Tittel: Professor 
  • Fagfelt: Krisehåndtering, traumer, sorg
  • Kontakt: atle.dyregrov@uib.no – 90 55 20 77
     
  • Navn: Benedicte Carlsen
  • Tittel: Instituttleder
  • Fagfelt: Informasjonsflyt rundt virusspredningen, forskningskommunikasjon
  • Kontakt: benedicte.carlsen@uib.no – 95 24 98 87  
     
  • Navn: May Aasebø Hauken
  • Tittel: Professor 
  • Fagfelt: Krisepsykologi, livskvalitet, psykososial helse
  • Kontakt: may.hauken@uib.no – 41 54 96 12
     
  • Navn: Unni Heltne
  • Tittel: Seniorrådgiver
  • Fagfelt: Krisepsykologi, krisekommunikasjon, ivaretagelse av ansatte/hjelpere
  • Kontakt: unni.heltne@uib.no – 91 64 86 74
     
  • Navn: Bente Storm Haugland
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Engstelse og mestring av pandemien blant ungdom med angst og depresjon
  • Kontakt: bente.haugland@uib.no – 97 58 23 17
     
  • Navn: Stephanie Le Hellard
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Covid-19 og mental helse
  • Kontakt: Stephanie.LeHellard@uib.no – 90 05 80 89
     
  • Navn: Bjørn Sætrevik
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Opplevd risiko og etterlevelse av smittevernråd i pandemien, beslutningstaking, risiko og feilhandlinger
  • Kontakt: Bjorn.satrevik@uib.no – 99 31 65 88
     
  • Navn: Ståle Pallesen
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Søvn og døgnrytme
  • Kontakt: pklsp@uib.no – 92 63 20 99

 

UTDANNING

  • Navn: Rune Johan Krumsvik
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Skole, utdanning og undervisning under pandemien
  • Kontakt: rune.johan.krumsvik@uib.no – 95 93 17 39
     
  • Navn: Robert Gray
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Online/digital undervisning
  • Kontakt: robert.gray@uib.no – 90 80 52 27
     
  • Navn: Monika Kvernenes
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Medisinsk og helsefaglig pedagogikk
  • Kontakt: Monika.Kvernenes@uib.no – 99 03 58 28
     

ELDRE

  • Navn: Bettina Husebø
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Eldreomsorg, demens, alders- og sykehjemsmedisin, palliativ medisin
  • Kontakt: bettina.husebø@uib.no – 55 58 67 35
     
  • Navn: Marie H. Gedde
  • Tittel: Stipendiat
  • Fagfelt: Alders- og sykehjemsmedisin, demens, psykisk helse
  • Kontakt: marie.gedde@uib.no - 98 89 95 40
     
  • Navn: Line Iden Berge
  • Tittel: Postdoktor
  • Fagfelt: Aldersmedisin, kliniske og epidemiologiske studier av eldres reaksjon på pandemi. 
  • Kontakt: line.berge@uib.no
  • Navn: Inger Hilde Nordhus
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: eldre og psykisk helse, angst og søvnproblemer hos eldre
  • Kontakt: inger.nordhus@uib.no – 90 94 09 08

 

BARN OG UNGDOM

  • Navn: Stine Lehmann
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Livskvalitet hos ungdom, fosterbarn, traume og stress hos barn og unge
  • Kontakt: stine.lehmann@uib.no 
     
  • Navn: Marit Skivenes
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Barnevern, velferdssystem for barn, varsling, paternalisme
  • Kontakt: marit.skivenes@uib.no – 95 92 49 79

     
  • Navn: Ragnhild Bjørknes
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Barn og familier i utsatte livssituasjoner, barnevern, mental helse og livskvalitet hos ungdom under pandemien
  • Kontakt: ragnhild.bjorknes@uib.no – 99 29 71 10

 

HISTORIE

  • Navn: Magnus Vollset
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Pandemier gjennom historien
  • Kontakt: magnus.vollset@uib.no – 90 99 39 81
     
  • Navn: Teemu Sakari Ryymin
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: helse- og medisinhistorie, smittekamp, helsepolitikk, folkehelsearbeid
  • Kontakt: teemu.ryymin@uib.no – 48 15 65 35
     
  • Navn: Geir Atle Ersland
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Svartedauen
  • Kontakt: Geir.Atle.Ersland@uib.no - 90 16 90 73

 

TEKNOLOGI OG DATA

  • Namn: Christoph Trattner
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Kunstig intelligens, sosiale nettverk, big data
  • Kontakt: christoph.trattner@uib.no  - 45 39 61 80 
     
  • Navn: Marija Slavkovik
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Kunstig intelligens og etiske problemstillinger
  • Kontakt: marija.slavkovik@uib.no – 55 58 23 77 / 91 81 15 93
     
  • Namn: Inge Jonassen
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: bioinformatikk, datadeling, sensitive data, dataanalyser
  • Kontakt: inge.jonassen@uib.no – 90 52 43 16
     
  • Navn: Christine Stansberg
  • Tittel: Seniorrådgiver
  • Fagfelt: Bioinformatikk, genomikk, deling av data
  • Kontakt: christine.stansberg@uib.no – 40 23 31 84
     
  • Navn: Korbinian Bösl
  • Tittel: Senioringeniør
  • Fagfelt: Bioinformatikk, datadeling, kontrollert deling av sensitive data
  • Kontakt: korbinian.bosl@uib.no

 

BEREDSKAP/MATSIKKERHET

  • Navn: Peter Andersen
  • Tittel: Instituttleder
  • Fagfelt: Matsikkerhet, jordbruk, klima, miljøforvaltning
  • Kontakt: peter.andersen@uib.no – 92 09 19 43
  • Navn: Arild Aurvåg Farsund
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Matsikkerhet og handel/handelspolitikk (nasjonalt og internasjonalt)
  • Kontakt: arild.farsund@uib.no – 93 05 16 93
     

MEDIA/RETORIKK

  • Navn: Jens E. Kjeldsen
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Mediaanalyse, retorikk, ekspertise, strategisk kommunikasjon, talekunst
  • Kontakt: jens.kjeldsen@uib.no – 93 44 95 56
  • Navn: Brita Ytre-Arne
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Media, mediebruk, sosiale medier, mobile teknologier, nyheter
  • Kontakt: Brita.Ytre-Arne@uib.no – 90 93 28 44

 

JUSS

  • Navn: Malgorzata Agnieszka Cyndecka
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Personvern og GDPR under pandemien
  • Kontakt: Malgorzata.Cyndecka@uib.no - 91 10 10 24
     
  • Navn: Eirik Holmøyvik
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Konstitusjonell rett, kriseregulering, menneskerettigheter 
  • Kontakt: Eirik.Holmoyvik@uib.no - 91 68 02 76
     
  • Navn: Henriette Sinding Aasen
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Helse- og velferdsrett, menneskerettigheter
  • Kontakt: henriette.aasen@uib.no –  55 58 95 85/92 45 06 07
     

ETIKK/FILOSOFI

  • Navn: Ole Frithjof Norheim
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Medisinsk etikk, helseprioriteringer
  • Kontakt: ole.norheim@uib.no – 97 53 93 26
     
  • Navn: Matthias Kaiser
  • Tittel: ProfessorFagfelt: Vitenskapsetikk, forskningsetikk, føre-var-prinsippet, nye risikoer, risikovurdering
  • Kontakt: matthias.kaiser@uib.no – 91 73 39 28
     
  • Navn: Espen Gamlund
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Filosofi, etiske vurderinger rundt sykdom, liv og død, helseprioriteringer
  • Kontakt: espen.gamlund@uib.no – 92 44 54 41
     
  • Navn: Ingrid Miljeteig
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Medisinsk etikk
  • Kontakt: ingrid.miljeteig@uib.no – 97 18 72 74
     
  • Navn: Kjell Arne Johansson
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Helseprioriteringer, ulikhet i helse
  • Kontakt: kjell.johansson@uib.no – 97 19 18 28
     
  • Navn: Jan Reinert Karlsen
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Medisinsk etikk, vitenskapsfilosofi, vitenskapsteori
  • Kontakt: Jan.Karlsen@uib.no
     
  • Navn: Mimi E. Lam
  • Tittel: Forsker
  • Fagfelt: Etikk, psykologi, økologi, biologi, kjemi, fysikk
  • Kontakt: mimi.lam@uib.no – 48 40 46 22

ØKONOMI

  • Navn: Kjell Erik Lommerud
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Kost-nytteanalyser av koronatiltak, makroøkonomi
  • Kontakt: kjell-erik.lommerud@uib.no – 95 80 19 01
     
  • Navn: Hans K. Hvide
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Entrepenørskap, organisasjoner og finans
  • Kontakt: hans.hvide@uib.no – 97 09 84 31
     
  • Navn: Steinar Vagstad
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Familieøkonomi, næringsøkonomi, insentivteori
  • Kontakt: steinar.vagstad@uib.no – 41 47 91 85

 

KUNST/MUSIKK

  • Navn: Anders Beyer
  • Tittel: Professor II
  • Fagfelt: Hvordan musikk påvirker mennesket
  • Kontakt: anders.beyer@uib.no – 97 06 54 54
  • Navn: Viggo Krüger
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Musikkterapi, barnevern, barne- og ungdomsforskning, musikk som integrering
  • Kontakt: viggo.kruger@uib.no – 99 53 46 28

 

STAT OG SAMFUNN

  • Navn: Lise H. Rykkja
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Statsvitenskap, administrasjon og organisasjonsvitenskap
  • Kontakt: lise.rykkja@uib.no – 48 14 13 44
     
  • Navn:Per Lægreid
  • Tittel: Professor emiritus
  • Fagfelt: Statsvitenskap, administrasjon og organisasjonsteori
  • Kontakt: Per.lagreid@uib.no – 95 82 68 15
     
  • Navn: Jacob Aars
  • Tittel: Professor
  • Fagfelt: Statsvitenskap, administrasjon, organisasjonsteori
  • Kontakt: jacob.aars@uib.no – 95 87 31 22
     
  • Navn: Kristin Rubecksen
  • Tittel: Førsteamanuensis
  • Fagfelt: Statsvitenskap, administrasjon og organisasjonsteori
  • Kontakt: kristin.rubecksen@uib.no – 97 06 35 34
     
  • Navn: Johannes S. Førde
  • Tittel: Universitetslektor
  • Fagfelt: Statsvitenskap, administrasjon, organisasjonsteori
  • Kontakt: johannes.forde@uib.no – 55 58 82 85