Arild Utaker: Vitenskap og kunstig intelligens
Er KI redskapet vitenskapene til nå har manglet? Eller vil KI rett og slett gjøre vitenskap overflødig?
Hovedinnhold
Kanskje bør vi heller spørre etter forskjellen mellom vitenskap og KI. Men det er bare vitenskapen som kan være på høyde med oppgaven med å formulere grenser eller betingelser for KI.
Utfordringen består i å utdype skillet mellom vitenskap og kunstig intelligens. Dette skillet må innebære et forsvar for vitenskap – og et forsvar for KI, gitt dens tendens til å bli sin egen fiende.
I neste omgang er det derfor spørsmålet om menneskets «natur» og grenser – en antropologisk problemstilling – som det i dagens situasjon er om å gjøre å få reist.
Arild Utaker er professor emeritus i filosofi ved UiB. Siste bok: Kroppen og roboten. Ubehaget i den digitale kulturen (2026).
Møteleder: Anders Johansen
