Hjem
Aktuelt
Nyhet

Dekaner og direktør ansatt på torsdagens styremøte

Nye dekaner ansatt på Det medisinske fakultet og Fakultet for kunst musikk og design. Ny fireårsperiode for dekan på Fakultet for naturvitenskap og teknologi og direktør på Bjerknessenteret.

Universitetsmuseet på Museplassen 3 i Bergen
Foto/ill.:
Sandra Jecmenica, UiB

Hovedinnhold

Universitetsstyret for UiB har ansatt Marit Bakke som dekan på Det medisinske fakultet og Åsil Bøthun som dekan på Fakultet for kunst, musikk og design. Gunn Mangerud er ansatt i fire nye år som dekan på Fakultet for naturvitenskap og teknologi, og i styremøtet i dag ble Kikki Kleiven ansatt i en ny fireårsperiode som direktør for Bjerknessenteret.

– Jeg ser frem til å få Marit Bakke og Åsil Bøthun på plass som dekaner, og til samarbeidet fremover. Jeg er også glad for at Gunn Mangerud fortsetter som dekan på NT-fakultetet. Vi er også glad for at Kikki Kleiven skal lede Bjerknessenteret for klimaforskning også de fire neste årene. Sammen skal vi fortsatt bygge UiB som et sterkt internasjonalt forskningsuniversitet, sier UiB-rektor Margareth Hagen.

Marit Bakke er professor ved Institutt for biomedisin, og har de siste årene vært prodekan for forskning ved Det medisinske fakultet.

Åsil Bøthun er professor ved Fakultet for kunst, musikk og design. Hun har vært profesjonell billedkunstner i over 20 år. De siste årene har hun vært prodekan med ansvar for utdanning på fakultetet.

Gunn Mangerud er professor i geovitenskap, og fortsetter i rollen som dekan ved Fakultet for naturvitenskap og teknologi. I tillegg har universitetsstyret ansatt Kikki Kleiven i en ny fireårsperiode som direktør for Bjerknessenteret.

Valgt dekan

På Det samfunnsvitenskapelige fakultet er Synnøve Bendixsen valgt som ny dekan. Her kan du lese mer om det nye dekanatet, og ved Det psykologiske fakultet er Stine Lehmann ny dekan. Les om dekanteam og plattform her

Det skal også velges ny dekan på Det humanistiske fakultet og på Det juridiske fakultet.