Hjem
Studentsider
erasmus+

University of Rijeka og Det juridiske fakultet (ERASMUS+ - 3. og 5. studieår)

  • LandKroatia
  • ByRijeka
  • Studieplassar8
  • StudienivåBachelor og Master
  • AvtaletypeErasmus+
  • Lengde på opphald1 semester

Hovedinnhold

Om avtalen

Kven kan søke

Denne avtalen kan nyttast av studentar både på 3. studieår og på siste studieår av masterprogrammet i rettsvitskap.

Studentar på siste studieår kan kun utveksle til Rijeka i haustsemesteret.

Om tal på plassar:

Det er 4 plassar til siste studieåret i haustsemesteret og 4 plassar til 3. året i vårsemesteret.

Når i studiet kan eg reise

Studentar som starta på det femårige masterprogrammet hausten 2021 eller seinare kan reise på utveksling i vårsemesteret på tredje studieår. Under utanlandsopphaldet tek du valfrie juridiske emne i staden for emna du ville studert om du var i Bergen.

I tillegg kan alle jusstudentar, både dei på femårig og dei på toårig masterprogram, reise på utveksling i sitt siste studieår. Under dette utanlandsopphaldet fullfører du dei valfrie emna på siste studieår, og i nokre tilfelle også masteroppgåva.

Under overskrifta "kven kan søke" finn du ut om utvekslingsavtalen gjeld for studentar på tredje eller på femte studieår, eller begge.

Språk

Undervisningsspråket er i hovudsak kroatisk, men universitetet tilbyr óg ulike kurs som blir underviste på engelsk. Det er altså ikkje nødvendig å kunne kroatisk for å utveksle til University of Rijeka.

Kva emne kan eg ta

Utvekslar du på 3. studieår tar du juridiske emne som blir godkjente som valemne på 3. studieår.

Utvekslar du på 5. studieår tar du juridiske emne som blir godkjente som spesialemne (10 sp) og fordjupingsemne (20 sp).

Her finn du oversikt over emna som blir underviste på engelsk.

University of Rijeka nyttar ECTS-systemet, og ein ECTS-credit er det same som eitt studiepoeng.

Det er ein føresetnad at emna du vel ikkje overlappar innhaldsmessig med emne du har teke tidlegare, eller planlegg å ta seinare, ved UiB eller på utveksling.

Om semester for utveksling på siste studieår:

Studentar på siste studieår kan utveksle til Rijeka kun i haustsemesteret, då det er berre i haustsemesteret det er tilstrekkeleg mange emne på masternivå som er tilgjengeleg for utvekslingsstudentar. Haustsemesteret ved Rijeka startar seint nok til at du rekk å fullføre det obligatoriske emnet Juridiske utredninger før avreise. Haustsemesteret i Rijeka strekk seg inn i vårsemesteret ved UiB, og du vil difor ikkje kunne ta Juridiske utredninger i vårsemesteret.

Studieavgift

Erasmus-studentar betaler ikkje studieavgift ved vertsuniversitetet, men skal registrere seg og betale semesteravgift ved UiB for heile den tida dei er ute.

Om lærestaden

Om lærestaden og byen

Røtene til dette universitetet strekk seg tilbake til 1627, då den fyrste skulen innan høgare utdanning vart etablert i Rijeka. Universitetet, slik det framstår i dag, blei grunnlagt 17. mai 1973 og består av ni fakultet og eitt kunstakademi. Universitetet har eit breitt tilbod innan dei fleste fagområde.

Rijeka er med sine om lag 130 000 innbyggarar den tredje største byen i Kroatia. Den ligg ved i Kvarnerbukta ved Adriaterhavet, nord i landet, og er den viktigaste hamnebyen i landet. Naturen kring byen er kontrastfull: frå stranda nær byen og til dei vakre fjella litt lenger inn i landet. Klimaet er behageleg, med varme somrar og relativt milde vintrar.

Bustad

Det skal vere mogleg å få plass på studentheim som Erasmus-student. Internasjonalt kontor ved University of Rijeka kan elles bidra med råd og tips i bustadjakta.

Semesterinndeling

Vintersemester: byrjinga av oktober til slutten av februar.
Sommarsemester: byrjinga av mars til slutten av juni.

Studentrapportar

2026

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Rijeka er en sikkelig undervurdert by! Jeg hadde Rijeka på sisteplass, men er så glad for at jeg fikk akkurat Rijeka. Byen er en perfekt kombinasjon av varme, strand, reising og veldig overkommelig skolejobbing!! Byen ligger også midt i Europa og det er veldig enkelt å reise rundt. Semesteret startet ikke før første uken i mars og var ferdig allerede i starten av juni. Dette ga muligheter for mye reising både før, under og etter oppholdet.

I Rijeka var de generelt ganske sene med å gi beskjeder eller informasjon, men erasmuskoordinatoren på skolen var utrolig snill og hjelpsom, så det var bare å sende henne en mail dersom det var noe vi lurte på. Alt skjer på papir og alle prosesser er ganske tungvinne og treige.

Det er tre ting som "må" fikses for å bo i Kroatia:
Det første er å skaffe seg kroatisk personsummer (OIB-nummer). Dette krevde skolen at du hadde fikset før første skoledag, og ville anbefalt å gjøre dette så fort dere kommer ned til byen. Køen tok ganske lang tid ettersom man først måtte stå i køen for å få utdelt et skjema du måtte fylle ut, deretter måtte du stelle deg bakerst i køen igjen før å så kunne levere skjemaet. Her måtte vi ha med pass og kopi av passet. Adressen er Riva 2. Man bruker OIB-nummeret til veldig mye der nede, så greit å også skrive det ned på mobilen.

Det andre er å fikse busskort. Det var en mye enklere prosess på et kontor med adresse: Jelačicev trg 3. Her trakk vi en kølapp og ventet på vår tur. Vi måtte ha med pass/ID-kort, certificate of Study at the University of Rijeka (Acceptance letter), OIB-nummeret og et bevis på hvor vi bodde (leiekontrakt). Dette brukte vi kanskje 10 minutter på.

Det siste og viktigste var å fikse midlertidig oppholdstillatelse. Dette måtte fikses på politistasjonen (Primorsko-Goranska County), og det var en god del dokumenter som måtte være med: Søknadsskjema (Form 1a), pass, kopi av pass, bekreftelse på bostad i Kroatia (leiekontrakt + fullmakt/signatur fra Notar-office hvis du vil stå i køen uten utleier), Europeisk helsetrygdkort + kopi av kortet, dokumentasjon på at du får økonomiske midler (Erasmus-avtalen), Acceptance letter fra universitetet og OIB (personnummeret). Jeg ville anbefalt å snakke med utleier om dette ettersom det er ganske tungvindt, og greit å ha med en som kan snakke kroatisk på politistasjonen. Min utleier hjalp meg etter litt overtaling, og jeg stod kanskje i kø i kun 1 time ettersom min utleier kom tidlig på morningen og trakk kølapp for meg. Etter du har hentet en kølapp på morningen kan du følge hvilket nummer som er i skranken på en nettside, og dermed kunne man dra å gjøre andre ting til du så det nærmet seg din tur. Pass på at det er mange som ikke møter opp og at det derfor kan gå fort til det er din tur! Man måtte dra å fikse dette senest 8 dager etter at de første tre månedene av oppholdet er over, men vær obs på at det tok ca. 1-2 uker for at søknaden godkjennes etter du har vært på politistasjonen.

OBS! Alt må være printet ut på forhånd. Ville anbefalt å printe ut det du vet du trenger før du drar ned. Ellers gikk det an å betale for å printe ut på ulike steder i sentrum eller på skolen.

Ellers ville jeg bare forholdt meg til fristene til UiB.

Undervisningsformer

Alle timene i Rijeka var kun med andre utvekslingsstudenter med mindre noen kroatiske studenter skulle ha et engelsk valgfag. Vi var ca. 15-20 studenter i hver time, med unntak av Law and Philosophy of Political Participation der vi kun var totalt 6 studenter. Ellers anbefales det å sette seg godt inn i emne-katalogen der det står mye om fagene, hvor ofte det er undervisning, og om man må møte opp på skolen eller om det er online. Denne katalogen fikk vi ganske sent, men det var veldig enkelt å bytte emne i learning agreementen.

Ellers var det vanlig å ha midterms som vi hadde i nesten alle fag. Dette er en liten prøve hvor vi fikk 1 time på penn og papir på å svare på noen spørsmål.

Vurdering av emnetilbodet

Jeg hadde totalt 5 fag: International Law of the Seas, Anti-Discrimination Law, State and Legal History of Rijeka, Law and Philosophy of Political Participation og European Administrative Law. Totalt hadde jeg 3 midterms og 2 eksamener, og resten var presentasjoner eller innleveringer. Her er en oversikt over fagene:

International Law of the Seas: (5 ECTS)
Dette faget handlet om retten på sjøen - alt fra ulike regimer, immigranter og pirater. Jeg syntes det faktisk var ganske interessant, og var desidert det beste faget jeg hadde. Læreren var utrolig søt og snill. Totalt hadde vi en midterm (30% av final grade), en gruppepresentasjon om valgfritt tema som hadde med sjøen å gjøre (20% av final grade), og til slutt en final exam (50% av final grade). Dette var det enkleste faget å få god karakter i, da midtermen og final exam kun var å pugge svarene. Pensum var presentasjonene hun brukte i timen som var veldig oversiktlige og som gjorde det enkelt å øve. Brukte 2-3 dager før eksamen til å øve, og det var mer enn nok. Læreren var kjempesnill med å rette, og jeg fikk alltid alt riktig. Siste eksamen var 1. juni, og dette var en pre-exam som vi kunne velge å ha, og som alle tok. Hvis ikke var den "vanlige" eksamenen i juli. Dette var imidlertid det eneste faget som hadde oppmøte hver uke (hver mandag), men man trengte bare 60% oppmøte for å kunne ta pre-exam. Forelesningene bestod av en 2 timer forelesning fra 14-16, men hun avsluttet alltid 15.30. Jeg vil absolutt anbefale å ta dette faget.

Anti-Discrimination Law: (5 ECTS)
Dette var det vanskeligste faget (men kan fremdeles ikke sammenlignes med UiB). Dette faget handlet om likhet og diskriminering i EU. Det var 3 ulike lærere i faget, noe som gjorde det litt forvirrende da alle brukte ulike undervisningsmetoder og ulike oppsett på presentasjonene sine. Dette faget hadde desidert mest pensum, og jeg fikk inntrykk at noen av lærerne var litt misfornøyde med at vi norske ikke kunne spesifikke ting utenatt om EU som eksempelvis viktige årstall og en del direktiver. Her var det totalt 5 forelesninger i løpet av semesteret på 3 timer hver. Disse var imidlertid ikke obligatoriske. I løpet av semesteret hadde vi to assessments (arbeidskrav), en midterm og en final exam. På siste eksamen fikk vi en slags praktikumsoppgave med 9 underspørsmål der vi måtte bruke EU-dommer og direktiver for å svare på spørsmålene. Til tross for at vi har hatt rettsstaten og skrevet en del på engelsk i løpet av studietiden på UiB syntes jeg final exam var ganske vanskelig, men jeg bestod likevel helt fint. Dette var det siste faget vi hadde eksamen i som var 12. juni.

State and Legal History of Rijeka: (5 ECTS)
Dette faget handlet om historien til Rijeka. Her er den en mann som holder en monolog uten presentasjon om den historiske bakgrunnen til byen. Foreleseren opplevdes litt vanskelig å kommunisere med, med det var enklest å bare sende mail i stedet. Det eneste vi måtte gjøre i dette faget var en innlevering på ca. 16 sider om valgfritt tema. Forelesningene var derfor ikke relevant til siste innlevering. Vi norske skrev om litt forskjellige ting: Gulatingsloven, de danske rettstradisjonene som forble i den norske grunnloven fra 1814, krigsoppgjør etter andre verdenskrig osv. Det eneste var at han måtte godkjenne temaet ditt før du kunne begynne å skrive. Faget bestod av 4 forelesninger og en "byvandring" der han viste oss mange bygninger i byen og historien bak de. Det var kun byvandringen som var obligatorisk. Det var ikke noen innleveringsfrist, men jeg vil anbefale og bare skrive den ferdig så fort som mulig.

Law and Philosophy of Political Participation: (5 ECTS)
Dette faget omhandlet de ulike formene for politisk deltagelse fra både et filosofisk og juridisk perspektiv. Faget var litt svevende, men det var et veldig overkommelig fag. Faget bestod av fire forelesninger, en midterm (50% av karakteren) og en final innlevering. Vi kunne velge om vi ville skrive en innlevering på 7-10 sider eller ha en presentasjon (foran hans kroatiske klasse) på 10-15 minutter. Vi valgte innlevering som vil si at vi var ferdig med dette faget så fort vi leverte innleveringen etter midtermen. Personlig forstod jeg ingenting av midtermen, men også her var læreren veldig snill med rettingen, og det var ikke noe problem. Midtermen var også open-book, men siden vi skrev på penn og papir, måtte vi printe ut alt vi ønsket å ha med. Vi var kun 6 studenter i klassen, men har hørt fra mange av de andre norske studentene som var der nede at de angret på at de ikke tok dette faget fordi det var veldig greit i forhold til studepoengene.

European Administrative Law: (6 ECTS)
Dette faget omhandlet europeisk forvaltningsrett. I løpet av semesteret måtte vi ha 3 gruppepresentasjoner og en innlevering. Innleveringsfristen var 18. mai, og da var vi helt ferdig med faget. Innleveringen var på 15-20 sider. Faget bestod av 5 forelesninger hvorav den ene var på biblioteket i byen og var holdt av en amerikaner. Tre av disse forelesningene gikk også til å holde/høre på presentasjoner, da alle måtte holde en 10-15 minutters presentasjon om et utvalgt tema hver gang fra sitt eget lands forvaltningsrett. Dette gjorde at alle forelesningene var obligatoriske. Faget var veldig overkommelig, og var det første faget vi ble ferdig med.

Fagleg utbyte og språk

Det var ikke så mye faglig utbytte ved å studere i Rijeka. Likevel har jeg blitt veldig mye bedre i å skrive og snakke akademisk engelsk.

Universitetsområdet og byen

Rijeka er en veldig liten og intim by som man blir fort kjent i. Det tok ca. 20 min i buss fra sentrum til det juridiske fakultetet, men vi var kun på skolen ca. 2 ganger i uken. Sentrum i Rijeka har en handlegate som kalles "Korzo" og kan sammenlignes litt med Torgallmenningen. Jeg ville anbefalt å bo i nærheten av denne handlegaten eller nærmere mot bystrendene: Sablicevo eller Glavanovo.

Det var enkelt å komme seg rundt i byen. Man kan gå generelt overalt, men det var greit å ta buss til skolen og til strendene. Som student i byen fikk du månedsbillett til bussen for 8,5 euro hver måned. Dette er et fysisk kort som man scannet hver gang man gikk på bussen, og som man måtte fylle på en gang i måneden. Ville absolutt kjøpt og fikset dette.

Å komme seg til Rijeka er litt vanskeligere. Rijeka har en bitteliten flyplass hvor det går få fly i starten av semesteret. Vi dro ned fra Oslo til Munchen så Munchen til Rijeka. Det går også an å ta direktefly til Zagreb så Flix buss fra Zagreb til Rijeka. Vær obs på at det er en ganske langt fra flyplassen til bussholdeplassen i Zagreb, og at man da måtte ta Uber. Fra Norge gikk det veldig billige fly (200kr) med Ryanair fra Torp til Zagreb. Det gikk ellers an å fly til Ljubljana eller Venezia for å så ta Flix buss til Rijeka.

I Kroatia er det det veldig vanlig å røyke, og det er også tillatt inne på Resturanter eller kafeer. Det er også veldig vanlig å betale med kontanter. Når du betaler får du alltid spørsmålet "cash or card", og noen steder tok heller ikke kort. Anbefaler derfor alltid å ha noe cash før man går ut døra. Vi trente på XXL gym, som var et tre etasjes treningssenter. Mener det kostet ca. 33 euro hver måned.

Steder jeg anbefaler å teste/dra:
- Marsecchia coffe shop for utrolig god kaffe.
- Kings cafe for drinker og mat.
- FINO VINO er en utrolig koselig vinbar med litt dyrere vin, men utrolig koselig uteområde.
- Apotheca hadde utrolig gode drinker.
- WanMai Thai Street Food hadde god Thai-mat.
- Andre restauranter å anbefale er: Pivnica Cont, El Rio, Antack og Batak

- Kostrena er et område med mange ulike strender langs kysten. Dette er et lite stykke unna, men det var ganske billig med Uber. Langs strendene var det også mange strand-restauranter.
- Vi var også veldig mye på stranden som het Plaza Kantrida. Dette er en nærme, men veldig mye større strand enn bystrendene. Her var det også en strand-restaurant hvor man kunne kjøpe mat, drikke og is.
- En veldig nærme og større by het Opatija. Her var det et mye større sentrum med en nydelig promenade. Her var det flere restauranter og shoppingmuligheter samt noen fine strandvolleyball-baner. Men her var det også relativt dyrere. Det tok ca. 20 minutter med vanlig rutebuss for å komme seg dit. Her er det også flere strender å velge mellom. Her ville jeg anbefalt for å ta en lunsj og gå langs promenaden.

Ellers gikk det utrolig mange flix-busser rundt om Europa fra bussholdeplassen i sentrum. Vi dro blant annet til Venezia, Trieste, Zagreb og Wien med buss. Ellers var det også ganske billig å leie bil så vi dro mye rundt om i Kroatia og Italia med leiebil.

Bustad

Bolig var ganske vanskelig å skaffe. Jeg anbefaler å legge ut innlegg i ulike Facebook-grupper, men det er dessverre en fare for å bli svindlet. Jeg endte opp med å bo alene i en to roms leilighet, og trivdes veldig godt med det. Jeg betalte 320 euro i meneden + kostnader for strøm og internett. Studenthyblene er ganske langt unna sentrumskjernen, så jeg personlig ville anbefalt å finne noe nærmere sentrum. Juss-fakultetet er også helt på andre siden av byen enn studenthyblene. Lurt å finne et sted som har aircondition da det kan bli veldig varmt mot sommeren. Det viktigste tipset jeg har til bolig er å spørre utleier før du signerer om utleier kan bli med til enten politistasjonen eller notar-office for å hjelpe deg med å få den midlertidige oppholdstillatelsen som Kroatia krever når man er i landet i mer enn 3 måneder.

Sosialt miljø

Det var mange ESN-arrangemeneter gjennom hele semesteret, og påmelding skjedde gjennom en whatsapp-gruppe og google regneark/påmeldingsskjemaer. Vi deltok på nesten alle arrangementene i velkomstuken, og senere ble vi med på pub-quiz (ca. 1 gang i mnd) og strandfestene som var ganske ofte i slutten av mai/starten av juni. Nesten alle arrangementer foregikk på studentbaren: Klub Mladih. Arrangementene bestod i alt fra matlagingskurs, turer og kreative samlinger som maling, hekling, perling osv. Her møtte man mange utvekslingsstudenter fra hele verden.

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Først og fremst må jeg bare si at Rijeka er et veldig fint sted å være på utveksling, spesielt hvis du er ute etter å kombinere reising og strandliv. Personlig hadde jeg Rijeka på 8.plass, men nå i etterkant er jeg utrolig glad for at jeg hadde et helt useriøst dårlig lodd, for jeg kunne virkelig ikke bedt om et bedre utvekslingsopphold!!!

Formaliteter:
Før du drar nedover kan du innstille deg på at ved Universitetet i Rijeka (UNIRI), og Kroatia generelt, er det lite som gjøres digitalt. Hele systemet med opptak og registrering av emner oppleves ganske utdatert fra et norsk perspektiv. Merk deg for eksempel at de fleste utvekslingsuniversiteter opererer med en Online Learning Agreement som må fylles ut når du får tilbud om studieplass, men ved UNIRI kan du velge å heller bruke universitetets egen variant der du i praksis fyller ut et word-skjema isteden. Vær innstilt på at det kan føles litt uoversiktlig i starten, men det aller meste kan fikses når du kommer på plass i Rijeka.

Semesteret:
Vær oppmerksom på at semesteret ikke starter før første uken i mars, så her er det gode muligheter for både jobb/traineeopphold og reise før du drar nedover. Det var utrolig nice, både fordi pengene kommer godt med på utveksling, og fordi været i Rijeka er mye bedre utover våren sml. januar/februar. Jeg hadde siste eksamen 12. juni, men hadde jeg valgt andre emner kunne jeg vært ferdig allerede 1. juni. Semesteret er med andre ord veldig kort, og du har masse tid til å reise eller bare nyte litt Kroatisk sommer før turistsesongen setter i gang for fullt ;)

Transport:
Du kan komme deg til Rijeka på mange forskjellige måter. Vanligst er å fly til Rijeka flyplass (bitteliten flyplass, krever som oftest mellomlanding i Munchen) eller Zagreb. Det er også fullt mulig å fly til Venezia eller Ljubljana, også ta buss derfra. Når du først er i Rijeka, kan du kjøpe månedskort til buss for 8 euro. Bussene er delvis ganske upålitelige, men det er hvertfall billig. Det er også billig med Uber/taxi.

Når du kommer frem:
Det første du må gjøre er å skaffe en OIB, et dokument du trenger for å registrere deg ved universitetet. Dette må fikses ved fysisk oppmøte på et kontor i sentrum. Jeg visste ikke at det her var en greie, og slang meg bare med når roomiene mine dro dit. Ta kontakt med utleier eller andre Erasmus-studenter for å finne ut nøyaktig hvordan dette gjøres.

Oppholdstillatelse?
VI hørte rykter om at man bare kunne være i Kroatia i 90 dager før man måtte få midlertidig oppholdstillatelse på politistasjonen. Som den regelrytteren jeg er fikk jeg selvfølgelig panikk og tenkte at dette måtte jeg selvfølgelig ha i orden. Det angret jeg på. Prosessen var som følger: jeg måtte møte opp fysisk på politistasjonen flere timer før åpning for å stille meg i kø. De første 50 i køen fikk trekke kølapp når politistasjonen åpnet. Køen gikk så sakte at jeg måtte dra hjem og komme tilbake senere samme dag for å fikse diverse dokumenter. Så måtte jeg vente i en uke på at tillatelsen skulle klargjøres. Så måtte jeg TILBAKE og stå i kø IGJEN for å hente den. Alt i alt en grusomt langtekkelig og byråkratisk prosess som jeg helst skulle vært foruten. Jeg vet at mange av de norske droppet å gjøre det, og det fikk ingen konsekvenser.

Kantine:
Når du får fikset studentkort ved universitetet, får du også muligheten til å kjøpe ekstremt billig mat i ulike kantiner rundt om i byen (inkludert kantinen på det juridiske fakultet). Vi snakker tre retter til under 1,5 euro. Du blir lei maten ganske fort, og det er ikke det mest spennende utvalget, men til en så billig penge kan man nesten ikke klage. Her er det hvertfall mulig å spare ekstremt mye penger!

Generelt prisnivå:
Rijeka er er ganske billig sted å være på utveksling. Det er billig å leie, og myyye billigere å spise/drikke ute enn i Norge og i sør-Kroatia. Jeg lagde omtrent ikke middag hjemme, og brukte fortsatt mindre penger enn i Bergen. Når man får Erasmus-stipend på toppen av Lånekassa, og heller ikke begynner semesteret før i mars, er det med andre ord gode muligheter for å leve en ganske luksuriøs livsstil i Rijeka.

Undervisningsformer

Undervisningsformene var stort sett klasseromsundervisning, med en professor og 6-30 studenter. Noen emner gikk digitalt, men de har jeg ingen erfaring med, da alle mine krevde fysisk oppmøte. Det var imidlertid lite som var obligatorisk, og timene varte stort sett i to timer.

Jeg hadde fem emner, og det var kun ett av dem som hadde undervisning hver uke. De andre fire emnene hadde kun fem ganger to timer med undervisning spredd utover hele semesteret, hvilket vil si at fagene hadde undervisning sjeldnere en annenhver uke. Når vi fikk beskjed om det trodde vi det var for godt til å være sant. I praksis betydde dette at jeg hadde skole omtrent 3 dager i uka, i to timer hver dag. utover det var det ikke nødvendig å gjøre så veldig mye, og arbeidsmengden var med andre ord ekstremt mye mindre enn i Bergen.

Vurdering av emnetilbodet

Emnetilbudet er ikke megabra. Så vidt jeg husker var det 9 emner å velge mellom, og jeg måtte ha 5 av dem.

Felles for alle emnene (unntatt ILOTS) var at professorene kommuniserte ganske dårlig, og det var litt utfordrende å vite hva som forventes. Når det er sagt viste alle emnene seg å være veldig lette å bestå. Jeg tror jeg fikk A i fire emner og B i ett, og jeg la inn minimalt med innsats gjennom semesteret. I retrospekt kunne jeg altså chillet myye mer enn jeg gjorde. Her er litt nærmere om emnene jeg valgte:

International Law of The Sea:
Dette var soleklart det beste faget jeg tok og kanskje det eneste jeg føler at jeg fikk ordentlig utbytte av. Jeg synes havrett var spennende, og professoren var både pedagogisk og god i engelsk. Vurderingsformen var en midterm for hånd, en presentasjon om valgfritt tema i grupper og en final exam for hånd. Emnet var veldig overkommelig, typ ungdomsskolenivå. Anbefales!

State and Legal History of Rijeka:
For et kaos. Professoren var seriøst gal og det gikk ikke an å få et eneste svar ut av ham. Jeg skjønner fortsatt ikke hva dette faget hadde med juss å gjøre, for alt han gjorde var å holde monolog om kroatisk historie i to timer uten pause. Eksamensformen gikk ut på å skrive en innlevering om et valgfritt emne, men han hadde en STERK formening om hvilket emnet den enkelte skulle skrive om, så sånn veldig valgfritt var det ikke. F.eks fikk han 7 av oss norske til å skrive om Magnus Lagabøtes landslov. Jeg slapp unna og fikk skrive om krigsoppgjøret i Norge og Kroatia. Så vidt jeg vet besto alle, men en venninne fra Belgia fikk ikke godkjent førsteutkastet sitt og måtte jobbe med oppgaven utover i juni. Vet ikke om jeg vil anbefale emnet - på den ene siden var det ganske chill, men på den andre siden var professoren så crazy at jeg kan se for meg at faget kan bli en hodepine hvis du kommer feil ut med ham.

Law and Philosophy of Political Participation:
Dette emnet likte jeg godt! Det hadde litt exphil-preg (les: lite håndfast og mye synsing, ingen egentlig fasit), og vi var kun 6 elever i klassen. Professoren var en litt engstelig men veldig hyggelig type, og han var glad bare vi turte å svare på noen av spørsmålene han stilte. Eksamensformen var en midterm for hånd med alle hjelpemidler tilgjengelig, og som eksamen fikk vi velge mellom å skrive en oppgave eller å holde en presentasjon om en form for demokratisk deltakelse (f.eks klimademonstrasjoner). Alt i alt et veldig overkommelig emne som jeg vil anbefale!

European Administrative Law:
Gørr kjedelig. Vi hadde fem timer med dette emnet, og jeg tror det var en ny professor seriøst hver gang. I hovedsak handlet forelesningene om EU-forvaltningsrett (les: tørt). Merkeligst av alt var at hver student måtte holde tre gruppepresentasjoner hver i løpet av disse 5 timene. Eksamensformen gikk ut på å skrive et 20-siders innlevering om forvaltningsretten i eget hjemland, som på en måte skulle være sluttproduktet av de tre presentasjonene man hadde holdt i løpet av semesteret. Merkelig opplegg. Men her var det altså bare å dra frem Smith igjen og prøve å forklare forskjellen på forvaltnings- og rettsanvendelsesskjønn på engelsk. Alt i alt et overkommelig emne, bare litt styrete med alle presentasjonene. Håper og tror at de gjør noen endringer her, for vi ga ganske kritiske tilbakemeldinger.

Anti-discrimination Law:
Dette var emnet jeg hadde gledet meg mest til. Første halvdel av timene ble holdt av en professor som var ekstremt filosofisk av seg, og jeg følte jeg hadde exphil igjen. Etter en midterm for hånd (enkel) tok en annen professor over, og da føltes emnet som et helt annet - mye tyngre og mer "rettslig". Eksamen var på PC uten hjelpemidler, og minnet mye om en vanlig praktikumsoppgave. Selv om det var en myye lettere enn jussen i Bergen, var det her jeg fikk mest eksamens-vibber. Jeg vil ikke anbefale emnet, rett og slett fordi professorene kommuniserte dårlig og det var vanskelig å vite hva som kunne forventes på eksamen.

Jeg ville byttet ut ett av emnene jeg valgte med International Humanitarian Law dersom jeg skulle ta semesteret på nytt.

Fagleg utbyte og språk

Det faglige utbyttet var minimalt, kanskje med unntak av ILOTS. Jeg føler likevel at jeg har blitt bedre i engelsk, både i faglige og i sosiale settinger.

Universitetsområdet og byen

Rijeka er en relativt liten havneby, helt nord i Kroatia. Plasseringen er helt genial - du har en flott strand rett utenfor døra, samtidig som du bare er 3-4 timer til Venezia og Dolomittene, 1,5 time unna Ljubljana, og tett på masse nydelige steder i Kroatia. Jeg hadde som mål å reise mest mulig under utvekslingsoppholdet, og med Rijeka som utgangspunkt fikk jeg reist rundt i Italia (Dolomittene, Venezia, Verona, Siena, Trieste), Slovenia (Ljubljana, Lake Bled og nasjonalparker), og ikke minst føler jeg at jeg fikk runda omtrent hele Kroatia. Etter eksamen dro jeg og noen venninner fra Tyskland og Belgia også til Montenegro og Albania.

Som by er Rijeka relativt liten, og du blir fort kjent. Jeg følte meg veldig trygg, og det var enkelt å komme seg rundt med buss. Stranden rett utenfor sentrum er helt nydelig! Shoppingmulighetene er derimot omtrent inteteksisterende, med unntak av en overraskende bra Zara-butikk i hovedgaten Korzo.

Selv om Rijeka ikke akkurat er verdens navle, er det også en del søte restauranter/kaféer/barer som er verdt å teste ut. Her er mine favoritter:
Marseccia (kafé) - Syyykt bra kaffe!
Hidden Jam (kafé) - Åpnet akkurat da vi dro, kult interiør og god kaffe.
Fino Vino (bar/kafé) - Hyggelig vinbar med god kaffe og stort uteomåde.
Cento Trenta (mat) - Hjemmelaget, fersk pasta. Menyen endres hver uke. Helt sykt digg tiramisu.
Koya (mat) - Ferske nudler og gyozas til en veldig bra pris.
Cont (mat) - Veldig hyggelig restaurant med utrolig god pizza.

Bustad

Jeg hadde hørt at det var vanskelig å finne sted å bo i Rijeka, så jeg og tre andre fra jussen fiksa en leilighet allerede i september. Vi hadde uflaks, og utleier hadde dobbeltbooka leiligheten, så jeg sto plutselig uten leilighet i februar. Heldigvis viste det seg at det var helt uproblematisk å finne et nytt sted å bo, og jeg fant et rom i en stor leilighet med en gutt og en jente fra Tyskland og en gutt fra Frankrike. Alle var Erasmus-studenter. Å flytte inn der er seriøst det beste valget jeg tok ifm. utveksling, for de endte opp med å bli noen av mine aller beste venner i Rijeka, og ga meg et stort sosialt nettverk allerede fra dag 1. Så jeg vil absolutt anbefale å ta en sjanse og prøve å bo med noen andre enn bare folk fra jussen!

Når det gjelder plassering vil jeg anbefale å bo i sentrum fremfor ute ved fakultetet. Jeg synes plasseringen til leiligheten min var helt nydelig, med 15 minutters gangavstand til Sablicevo-stranden og 5-10 minutter til hovedgata Korzo. Gaten jeg bodde i heter Ulice Strossmayerova, og jeg ville prøvd å finne noe i det området!

Det beste stedet å lete etter leilighet er Facebook. Meld deg inn i grupper (av typen "Rooms, Flats and Apartments in Rijeka"). Her legges det ut på løpende bånd, særlig i januar/februar. Så på mange måter er det kanskje like greit å ha litt is i magen og vente til etter jul med å finne leilighet/rom.

Prisnivået er lavt sammenliknet med Bergen. Jeg betalte bare 300 euro i måneden (pluss utilites på rundt 60 euro), og vet om folk som betalte enda mindre. Så her er det mulig å spare masse!

Sosialt miljø

Det sosiale miljøet i Rijeka var bra. Det er mange utvekslingsstudenter fra mange forskjellige land (mye Tyskland, Frankrike, Spania, Polen, Tsjekkia, Italia, Nederland, Portugal). I tillegg er det jo en stor gjeng fra Norge på jussen - vi var 7 fra UiB og 3 fra UiT. Så her er det gode muligheter for å bli kjent med både folk fra andre land og andre jusstudenter fra Norge. ESN Rijeka holdt mange arrangementer, særlig i starten av semesteret, men også utover våren. I tillegg arrangerer de en festival (Croatian Erasmus Event) i slutten av mai for alle Erasmus-studenter i Kroatia.

Jeg vil absolutt anbefale å bli med på mye av det som arrangeres i starten, ettersom mange erfarer at grupper/vennegjenger formes ekstremt fort på utveksling. Jeg møtte det som ble mine 4 beste venninner allerede den andre dagen min i Rijeka, på det første ESN-arrangementet! Når det er sagt ble jeg selvfølgelig god venn med med mange flere litt senere, og folk er generelt åpne og flinke på å inkludere også utover i semesteret. Vær flink til å si ja og til å ta initiativ, så kan det ikke bli annet enn bra :)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Alt nede i Kroatia er veldig lite digitalt og systemene er ganske tungvindte. Først må dere dra så fort som mulig for å få OIB nummer, noe som er et slags personnummer nede i Kroatia. Dette trenger dere får å få oppholdstillatelse, skolen trenger det og dere trenger det for å få mnd kort på bussen.
Man må til politistasjonen innen 3 mnd fra ankomst å få oppholdstillatelse, her var køen rundt 2-8 timer. Det er derimot tydligvis mulig å booke time online noe jeg ville anbefalt. Derimot ventet vi helt til slutten av de 3 mnd og ble ikke stående lenger enn ish 2 mnd. Viktig å være i køen før det åpner da det er mange som skal i kø hver eneste dag. For å få oppholdstillatelsen er det viktig at du enten har med deg utleier eller at dere drar på et eller annet kontor (tror det var skattekontoret) med utleier og får en fullmakt, da kan dere gå uten utleier. De andre papirene dere trenger står inne på nettsiden til politiet.

Undervisningsformer

Undervisningen var forelesninger på skolen. Ish 5 forelesninger per fag på 2-3 timer hver. Noen fag, deriblant International law of the seas var derimot hver mandag fra start til slutt. Utenom det var det en del presentasjoner og oppgaver som skulle leveres underveis av året og midterms halveis i semesteret.

Vurdering av emnetilbodet

Emnetilbudet var ikke sånn veldig stort, det var generelt få fag å velge på vårsemesteret. Derimot var det variert i type fag.

Hadde International law of the seas. Dette var mitt favorittfag på utveksling. Det var en veldig søt og snill lærer som var veldig pedagogisk og god i engelsk. Som nevnt var dette det faget med mest forelesninger, men ville likevel anbefalt faget. Det var interessant og ikke særlig komplisert. Det var en midterm i faget som var en prøve på 6-8 spm der det forventes at du svarer med ca 4-8 linjer ish per spørsmål. Prøver var relativt ovverfladisk og spørsmålene var veldig like som de dere får underveis i timene. Det var også en gruppepresentasjon om et valgfritt tema, vi snakket om Snøkrabber, heller ikke her var det foreventet veldig mye og alle gjorde det stortsett ok. Til slutt var det en final exam 1/6 som var kun om det vi hadde lært etter midtermen, også denne var veldig lik som spm vi fikk underveis i timen.

Hadde Anti-discrimination law, dette var faget jeg likte minst i løpet av året. Det var 5 forelesninger med ulike forelesere, faget føltes veldig oppstykket. Her hadde vi 2 oppgaver underveis der du kunne samle inn poeng på karakteren din, disse utgjorde 10% av final grade hver. Disse oppgavene var om ting vi hadde hatt om i forelesning og vi hadde 1 uke på å svare på de, denne delen av faget var veldig greit. Vi hadde også en midterm om pensum, dette var en teoretisk prøve, heller ikke denne var så alt for verst og alle gjorde det ganske bra. Final exam derimot var helt skrekkelig, det var masse vanskelig spørsmål, veldig lang eksamen på veldig kort tid. Derimot tror jeg faktisk alle sto på eksamen, noe som var overraskende, så de var relativt snille på rettingen. Dette var den eneste eksamen som var på nivå med UIB sin eksamen. Det var typ en praktikum men ikke helt det heller, det var stykket opp i flere spm. Dette er nok det eneste faget jeg ikke hadde valgt igjen.

Hadde State and Legal History of Rijeka. Dette var kun 5 forelesninger, der kun 1 av de var obligatorisk (byvandring rundt i Rijeka om historien). Derimot var hver forelesning kun en evigvarende monolog fra hans side om historie og lite om noe juridisk. Eneste vi gjorde i dette faget var en final paper der vi skulle skrive minst 16 sider om et tema. Det var ikke særlig stor valgfrihet her, da han ønsket at de fleste norske skulle skrive om Gulatingsloven. Derimot fikk alle bestått og bra karakter her. Det er et vedlig enkelt og billig fag jeg ville anbefalt.

Hadde Law and Philosophy of Political Participation. Syns disse forelesningene var litt rare men samtidig litt interessant. Jeg er ikke en person som er særlig glad i filosofi egt men faget var helt ok. Vil si det var en blanding av politikk og exphil. Vi hadde en midterm i dette faget om hele pensum, denne var veldig rar men generelt sett ikke veldig vanskelig. Alle fikk nærmest toppscore på denne. Final exam var å lever inn en final paper der vi skrev om en valgfri ting innenfor faget (som han godkjente først), tror det var ish 6-10 sider som var forventet her. Det var også mulighet til å holde presentasjon i stedet om vi ønsket det. Vil absolutt anbefale dette faget, flere som angrep på at de ikke tok dette. '

Siste fag var European Administrative Law. Her var det kun korte forelesninger om hvordan forvaltningen fungerte i EU og store deler av faget foregitt om at alle fortalte om sin egen lands forvaltningsrett. Dette ble gjort gjennom at alle hadde 3 presentasjoner hver ila timene. Siden vi var så mange nordmenn hadde vi en gruppe om Norge, en om Sverige og en om Danmark. Alle timene her er obligatorisk, men det var kun totalt 5 forelesninger. Det var avsluttende final paper til slutt på isg 20 sider tror jeg, der vi skrev om det samme som vi hadde snakket om i presentasjonene, men her skulle alle skrive om sitt eget land og ikke den vi hadde presentasjon om. Ikke et særlig interessant fag, men vil likevel anbefale det.

Fagleg utbyte og språk

Det faglige utbytte var generelt sett lavt. Det kan sammenlignes mye med ungdomsskolen. Det er en helt annen vurderingsform med mer forkus på faktabaserte spørsmål, og lite case og lite realistiske type spørsmål. Vil si forelesningene var relativt ok med bra innhold, men eksamen var mye mer overfladisk enn det som ble gått gjennom på forelesning.

Hadde generelt sett inntrykk av at vi nordmennene var noen av de beste i engelsk. Det var aldri et problem med engelsk og foreleserne var ikke noe bedre selv og hadde full forståelse for at det var vanskelig å skrive grammatisk og det å uttrykke seg på samme måte på engelsk. Språk var dermed null problem.

Universitetsområdet og byen

Byen er ikke særlig stor, men den har det man trenger. Det er en grei bykjerne og et relativt stort kjøpesenter rett utenfor byen. Vi var for det meste på stranda, noe som var enkelt å komme seg til ved å enten gå eller ta buss. Det var en del barer, men ikke utesteder, så ville ikke dratt hit om party er veldig viktig for deg. Derimot var det mye morsomme arrangementer og vi dro stadig vekk ut på barer.
Derimot gikk det veldig mange Flix-busser fra Rijeka, det gikk hvor som helst nærmest. Det var veldig enkelt å komme seg til alle land rundt, det gikk mange busser daglig og til en veldig god pris. Anbefaler å bruke buss og ikke tog, da vi har hørt at toget er ustabilt i Kroatia.

Bustad

Det var flere som bodde på studentboligene til skolen, mitt inntrykk var at de var helt ok. Fikk inntrykket av at studentboligene på Trsat var nyere og mer moderne enn de på andre siden av boen. Tror de betalte ca 150 Euro i måneden for å bo her, men det var varierende hvor bra aircondition osv fungerte. Det var også delte rom der du delte med en annen student gjennom oppholdet.

Vi bodde privat midt i sentrum, noe som jeg egt vil anbefale videre. Vi vi var 2 jenter som delte en leilighet med stor stue/kjøkken, hvert vårt rom og hvert vårt bad til 300 euro hver pluss div ekstra som ble ish 400 euro i mnd per pers. Virket som at det private markede lå på ish 300 euro per pers. Vi fant leilighet gjennom en privat side på Facebook som var autorisert av fakultetet, hadde generelt sett inntrykk av at dette var seriøse utleiere og ikke scam.

Sosialt miljø

ESN er generelt sett veldig flinke og hadde ekstremt mye program hver uke gjennom hele semesteret. Alt fra beach party til perlekveld påå stranda, vil anbefale å være med på noe av dette!
Miljø var veldig bra, men det var generlt sett veldig splittet mellom de internasjonale studentene og utvekslingselevene uten at det gjorde noe.

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Jeg anbefaler å ordne med bolig i god tid før semesterstart. Jeg bodde på airbnb med to andre norske og det funket veldig fint. Det er også lurt å bli med på arrangementene som ESN arrangerer i starten av semesteret - det er en fin måte å bli kjent med både byen og andre utvekslingsstudenter på. Anbefaler derfor å melde seg inn i facebook grupper og laste ned whatsapp før man drar.

Undervisningsformer

Undervisningen foregikk i mindre klasser med utvekslingsstudentene. Sammenlignet med UiB var det mer fokus på aktiv deltakelse gjennom presentasjoner. Det var stor forskjell på fagene mtp obligatorisk oppmøte og vurderingsformer, da professorene bestemte selv hvordan faget ble lagt opp.

Vurdering av emnetilbodet

Emnetilbudet ved universitetet var variert. Det er litt hva man gjør det til selv, men jeg var fornøyd med fagene. Professoren i law of the sea var veldig flink og gjorde faget interessant. Humanitarian law var også et spennende fag. Så hadde vi et fag som het State and legal history of Rijeka som ikke ga spesielt stort faglig utbytte, da professoren ikke hadde noe struktur på timene, og vurderingsformen var å skrive en 16 siders analyse om Gulatingsloven.

Fagleg utbyte og språk

Selv om det faglige utbytte varierte, så fikk jeg utbytte av å ha juridiske fag på engelsk.

Universitetsområdet og byen

Rijeka er en rolig by, men beliggenheten gjør det enkelt å reise til andre deler av Kroatia og nabolandene. Jeg brukte mye flix buss til å reise rundt, ellers er det veldig billig å leie bil. Selv om Rijeka kanskje ikke er den mest typiske turistbyen, var det et veldig bra semester der mye tid ble tilbragt på stranda.

Bustad

Vi sendte mld til en på airbnb om det var mulighet for å få rabatt siden vi skulle langtidsleie. Vi fikk 50% rabatt på en loftsleilighet rett ved Delta i sentrum. Det var veldig grei beliggenhet med nærhet til bussstoppet som vi tok til fakultetet og gåavstand til stranda. Den var også i nærheten av xxl treningssenter, som var et bra senter til en grei pris.

Sosialt miljø

Anbefaler å være med på erasmus arrangement i starten av semesteret for å få internasjonale venner.

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Først og fremst vil jeg si at Rijeka virkelig er en skjult skatt! Jeg trivdes kjempegodt og vil anbefale et utvekslingsopphold her på det varmeste! Utveksling i Rijeka byr på et kort semester (starten av mars til midten av juni), fag som krever minimalt med arbeid for å bestå, gode reisemuligheter og lave levekostnader.

Når det kommer til forberedelser så har Universitetet i Rijeka ganske fine oversikter på sine nettsider. Her finner du informasjon om hva du må gjøre og hvilke dokumenter som må lastes opp hvor. Vi opplevde at det administrative i Rijeka og Kroatia generelt gikk ganske treigt så opptaksprosessen kan ta tid.

Å komme seg til Rijeka:

Rijeka har en veldig liten flyplass som utenfor sesong har noen få forbindelser. Vi valgte å fly til Venezia og tok buss (Flixbus) derifra til Rijeka, noe som tok omtrent 4 timer. Man kan også fly til Zagreb eller Ljubljana, derifra er det ca. 2 timer med buss.

Generelle tips:

Før du drar skriv ut fysiske kopier og gjerne flere eksemplarer av pass, passbilde (i riktig størrelse), opptaksbrevet fra Universitetet i Rijeka, Learning Agreement, bevis på stipend fra lånekassen og forsikringsbevis for student i utland. Dette trengs til blant annet universitetet, busskort, OIB nummer (kroatisk personnummer som du må ha) og midlertidig oppholdstillatelse.

Det aller meste av administrative oppgaver i Kroatia foregår analogt og ikke digitalt, alt fra Learning Agreement til busskort gjøres analogt og fysisk. Man må fysisk møte opp for å få ordnet ting som OIB-nummer og busskort.

Ta med en paraply! Rijeka er den byen hvor det regner mest i Kroatia og er tydeligvis kjent for dette. Likevel var det ikke veldig ofte det regnet, MEN når det først regnet så regnet det mye.



Undervisningsformer

Vi hadde stort sett klasseromsundervisning i alle fagene. Noen professorer var mer opptatt av muntlig deltakelse fra studentene enn andre, men dette var ikke et must i noen av fagene jeg hadde. Vi var mellom 20-30 studenter i hvert fag. Det fleste professorene brukte powerpointer som ble delt med studentene i etterkant.

Vurdering av emnetilbodet

GENERELT:

En liten heads-up: vi opplevde at både vurderingsformer og hvilke professorer som hadde hvilket fag kunne endre seg sammenlignet med tidligere år. Derfor er det ikke sikkert at fagene og eksamen gjennomføres likt fra år til år.

Generelt vil jeg si at fagene ikke kan sammenlignes med det nivået vi er vant med fra Norge og UiB. Noen av fagene jeg hadde var "puggefag" hvor eksamen minnet om en prøve fra videregående eller ungdomskole med 60 minutters eksamen på papir. I andre fag var eksamen en større innlevering på ca 15-20 sider. Bare et av fagene vi valgte hadde undervisning hver uke, resten av fagene hadde 5 dobbelttimer i hvert fag gjennom semesteret. Med den fagkombinasjonen jeg hadde betydde dette at vi rett som det var hadde uker bare med undervisning på mandager og resten fri.

Lærerne er stort sett veldig greie og forståelsesfulle. Vi oppleve likevel at de kjørte veldig sitt eget opplegg i sine fag og at "systemene" for vurderinger og undervisning varierte veldig fra fag til fag. Jeg synes det var noe uvant å sjonglere flere småfag samtidig, men dette var noe som gikk seg til.

INTERNATIONAL LAW OF THE SEA:
Et veldig interessant fag! Læreren var veldig flink og snakket godt engelsk. Av vurderingsformer ble det gjennomført en skriftlig "closed-book" midterm (uten hjelpemidler) som man måtte bestå for å kunne ta eksamen. Eksamen også var skriftlig og uten hjelpemidler. Det var ikke veldig vanskelig å bestå hverken midterm eller final exam. Begge to besto av ca. 10-15 spørsmål som stort sett var teoretiske eller en veldig kort "minicase" hvor man skulle svare kort. Generelt et puggefag hvor man var GODT forberedt om man kunne det som sto i presentasjonene fra timene.

INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW:
Jeg vil si at dette var det mest interessante faget! Læreren snakket godt engelsk og var faglig veldig flink. Hun kunne oppleves som noe streng, men hun likte godt oss norske av en eller annen grunn. I dette faget hadde vi en gruppeinnlevering på ca 20 sider og en presentasjon om dette teamet i den samme gruppen. Eksamen var en skriftlig teoretisk eksamen. Også et "puggefag" som gikk veldig greit å bestå.

ANTI-DISCRIMINATION LAW:
Definitivt det vanskeligste faget. Mange av oss norske opplevde at dette var et veldig uoversiktlig fag som først startet med noe som kunne minne om exphil, men som ganske brått gikk over til å dekke nokså omfattende EU-lovgivning og EU-praksis. Det var heller aldri helt klart hva vi egentlig skulle lære eller hva som kom på eksamen. Eksamen var skriftlig på pc og besto av en lengre praktikumsoppgave med ganske mange tilhørende spørsmål. For å svare på spørsmålene skulle man henvise til relevant rettspraksis fra EU. Vi fikk bruke lovdata. Dette minnet mer om en eksamen på UiB. Det må imidlertid påpekes at det ikke var noe problem å bestå denne eksamen med et par dagers lesing. Likevel var det nok dette faget som skapte mest frustrasjon og hodebry blant oss norske. Det var også en midterm i dette faget.

EUROPEAN ADMINISTRATIVE LAW:
Dette faget besto egentlig bare av at studentene i grupper holdt presentasjoner om forvaltningsretten fra sine respektive land. Ettersom at vi var så mange norske, ble vi delt inn i tre grupper som skulle presentere om henholdsvis norsk, dansk og svensk forvaltningsrett. Eksamen var en 15-20 siders innleveringsoppgave hvor vi skulle utdype det vi hadde presentert. Selv om det naturligvis tar noe tid å skrive så mange sider så gikk det veldig greit å bestå også dette faget.

STATE AND LEGAL HISTORY OF RIJEKA:
Dette faget undervises av en ganske sær og sta historieprofessor. Timene består av at han prater ut av sitt eget hode og forteller om ulike tidsepoker og om Rijeka på nokså gebrokken engelsk. Eksamen var en 15-20 siders innlevering som man kunne levere når som helst. I utgangspunktet skulle vi skrive om et valgfritt historisk tema, gjerne om noe fra vårt hjemland. Det viste seg etterhvert at professoren var ganske selektiv på hva han godkjente av temaer. Vi opplevde at han helst ønsket noe fra middelalderen og var ganske vrien å få på lag dersom man ville skrive om noe annet.

Fagleg utbyte og språk

Jeg kan ikke påstå at jeg sitter igjen med det største faglige utbytte etter utveksling i Rijeka. Likevel synes jeg vi hadde noen interessante fag hvor man fikk lære litt sammenhenger og se på rettskilder som man kanskje ikke har vært borti tidligere.

Universitetsområdet og byen

Universitetsområdet:
Det juridiske fakultetet (Pravri/Pravni) ligger et stykke ut av byen og vi brukte omtrent 30 minutter på å komme oss dit med buss fra sentrum. Det juridiske fakultetet er ganske lite og har ingen lesesaler slik som vi er vant med i Norge. De har et lite bibliotek med noen leseplasser og en kantine hvor man kan spise helt ok mat omtrent gratis med studentkortet, typ 1-2 euro for et fullt måltid. Utenom undervisning var det lite som skjedde her ute.

Transport:
Det var enkelt å komme seg rundt med buss. Det må likevel påpekes at enkelte busser/ruter var veldig lite pålitelig og ofte forsinket, men det gikk stort sett greit. Ellers kan man ta uber hvis man vil litt ut av byen. Som med alt annet i Kroatia må man ha et fysisk busskort og man må fysisk dra til et kontor i byen for å fiske dette. Busskortet måtte også fysisk fylles på hver måned. Dette kunne gjøres på ulike kiosker rundt om i byen. Det kostet 8-9 euro i måneden for student.

Spisesteder:
Centotrenta er en liten italiensk restaurant midt i byen med fantastisk hjemmelaget pasta og tiramisu til en veldig billig penge. Virkelig en sterk anbefaling! Obs: De har bare åpent på dagtid på hverdager.
Marsecchia har den beste islatten i byen og et veldig søtt lokale hvor man kan sitte ute i solen.
Cont har byens beste italienske pizza og koselige lokaler hvor man kan sitte både inne og ute.
Mlinar er et bakeri som du finner overalt i byen, de har mye forskjellig bakverk, sandwicher og calzoner ol.
Hidden Jam er en superkoselig kafe som åpnet bare en uke før vi var ferdige med oppholdet. Veldig fint lokale med mange gode sitteplasser og veldig god kaffe og bakverk. De serverer også mat.
Koya har veldig gode nudler i mange varianter og andre herlige asiatiske retter. 5-7 euro for klassiske nudler. Prøv fritert brokkoli!
Gyros Aristoteles har happy hour på gyros til 3-4 euro.
Fino Vino er en veldig koselig vinbar midt i sentrum som både har inne- og uteservering på et koselig lite "torg" mellom byggene.
Kings cafe og El Rio er to restauranter i byen og som har mye forskjellig god mat. Fine spisesteder å ta med familie eller venner som er på besøk.

(I Kroatia røyker de inne på veldig mange restauranter og kafeer. Så vidt jeg vet er de nevnte stedene stort sett røykfrie)

Reise:
Et av mine varmeste tips er å reise rundt! Rijeka ligger veldig godt til for å reise til andre steder og har mange gode forbindelser med Flixbus. Bussen kan egentlig ta deg overalt og er et enkelt og billig tilbud for å kunne reise rundt til blant annet Italia (2 timer til Trieste og 4 timer til Venezia), Flixbussene kjører også til Slovenia, Østerrike og Ungarn osv. Man kan også ta Flixbus til Zagreb og ta fly videre derifra. Hvis man vil se mer av Kroatia anbefaler jeg virkelig å leie bil og kjøre rundt selv. Det var latterlig billig å leie bil i Rijeka og veldig greie veier og trafikk. Vi kjørte sørover til Zadar, Split og Makarskakysten som var alle helt nydelig. Jeg vil også virkelig anbefale å kjøre nordover i Kroatia mot Pula og Rovinj (1t 20 min fra Rijeka). Rovinj er virkelig en skjult perle. En superkoselig liten by med italiensk preg. Masse koselige kafeer, restauranter og masse fine badeplasser midt i byen. Generelt en mer turistifisert by enn Rijeka. Enda en varm anbefaling er å leie en bil å kjøre til Krk som er en stor øy rett utenfor Rijeka. Her finnes masse koselige småbyer som for eksempel Vrbnik og masse nydelige badeplasser og strender. Mot slutten av oppholdet leide vi bil og kjørte til Dolomittene i Italia som ligger bare 3 og en halv time fra Rijeka. Anbefales på det sterkeste.

Ting å finne på i byen:
Rijeka er en liten, men sjarmerende by. Når det var fint vær var vi alltid på stranden. Sablicevo er den nærmeste stranden til sentrum. Virkelig en perle med krystallblått hav. Ellers er Glavanovo også en fin strand nærme sentrum. Mellom Sablicevo og Glavanovo er det også fine "plattformer" hvor man kan bade og sole seg. Litt lenger ut av byen finnes også andre strender slik som Kantrida hvor de har strandbar og sandvolleyballbane. Vi dro også til Opatija (15-20 min med buss fra Rijeka). Opatija er en mer turistby med fine strandpromenader. Her hadde de fine sandvolleyballbaner og masse fine badeplasser langs promenaden. De dagene de regnet satt vi enten på kafeer og barer eller tittet i butikker. Det finnes noen shoppingmuligheter i Korzo, de har blant annet Zara, Calzedonia og SoHo.

Erasmus-arrangementene var så som så. Noen var relativt bra slik som quiz og velkomstfest. Andre arrangementer var ikke så bra. Men jeg ville absolutt følge med på ESN Rijeka sin insta ettersom det her og der dukket opp gøye arrangementer. Dette er også en superfin arena for å møte andre utvekslingstudenter.

Et siste tips er å leie en seilbåt. Vi gjorde dette på 17. mai noe som var kjempesuksess. Vi brukte clickandboat.com og fikk en veldig god pris.




Bustad

Mitt beste tips når det kommer til bolig er å bo så nærme bykjernen som mulig, dvs. Korzo som er hovedgaten eller i nærheten av elven som deler byen i to. Vi bodde i gaten som heter Ulica Strossmaryerova. Dette var en helt ypperlig plassering! Vi hadde gode bussforbindelser til skolen rett utenfor døren, 5 minutters gange til Korzo og ca 10-15 minutters gange til stranden. Vi trente på XXL som er et stort og relativt fint treningssenter. Det kostet ca 30 euro i måneden og lå 3 minutter unna der vi bodde.

Vi bodde tre norske fra uib sammen og fant en leilighet gjennom airbnb. Dette var nok blant de dyrere alternativene, men fortsatt billig sammenlignet med Norge. Vi betalte ca 500 euro per pers i måneden. Vi kunne også forhandle på pris med utleier ettersom vi skulle bo der så lenge.

Man kan bruke dogma-nekretnine.com til å finne steder å leie. Vær obs på at man her trenger en "megler" og at det må betales et gebyr for det.

Noen av de andre utvekslingstudentene bodde på dorms på campus. Jeg forsto det som at dette var veldig billig, men at de lå ganske langt unna bykjernen.

Sosialt miljø

Vi ble kjent med flere utvekslingstudenter fra andre land, både noen som studerte juss med oss og studenter fra andre fakultet. Dette satte virkelig et kjempepositivt preg på utvekslingsoppholdet. Jeg hadde egentlig ikke forventet å få så gode venner fra andre land mens jeg var på utveksling, men jeg ville absolutt ikke vært foruten det i dag.

Vi fant også ut etterhvert at det er mange tyskere som studerer medisin i Rijeka. Tyskerne var veldig imøtekommende og ønsket gjerne å ha med oss utvekslingstudentene på ulike strandfester som de arrangerte utover våren. Disse ble arrangert på blant annet Sablicevo hvor de hadde dj-booth og åpen bar. Disse arrangementene var absolutt et høydepunkt.

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2026 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2026 - 15.06.2026

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår.*

Rijeka er en kjempefin liten by nord i Kroatia. Ønsker du et rolig semester med sol og fine strender, kan jeg virkelig anbefale å dra hit. Semesteret er relativt kort og varer fra starten av mars til midten av juni. Hva som er semesterets første og siste dag, kan imidlertid variere noe etter hvilke fag du tar. Generelt er Kroatia et land med lave levekostnader noe som gjør det billig å blant annet spise ute og reise rundt i nabolandene.

Universitetet har selv gode beskrivelse av de ulike fagene, som du finner på universitetets nettside. Administrasjonen ved det juridiske fakultet i Rijeka var også flinke til å ta kontakt og sende ut informasjon om hva man må gjøre klart før man drar. Dersom vi hadde spørsmål, svarte de også raskt på mail. Det er en del praktiske ting man må fikse når man kommer til Rijeka, men her er det bare til å smøre seg med tålmodighet da det administrative i landet går relativt tregt.

Undervisningsformer

Undervisningsformene varierte i de ulike fagene. Det vil også variere etter hvilken professor som underviser faget det semesteret du er der. Vi hadde klasseromsundervisning i alle fagene, der noe var obligatorisk og noe ikke. Det varierte også hvor mye vi selv måtte aktivt delta i fagene. Samlet sett var det mest professorene som snakket og de fleste brukte PowerPoint. I noen av fagene måtte vi selv holde presentasjoner, men som vi fikk forberede på forhånd. Generelt var det veldig lavterskel og alle fagene var lette å følge med i. Vi hadde stort sett fag med andre utvekslingsstudenter og var ca. 20-30 elever i hvert fag.

Vurdering av emnetilbodet

Vi opplevde at professorene ved det juridiske fakultet i Rijeka er mye mer selvstendige og styrer i stor grad selv hvor mye som kreves av studentene i timene og hvor strenge de er med innleveringer og eksamener. Dette gjorde det noe forvirrende i starten, da vi ikke helt skjønte hvor mye som krevdes. Men i ettertid ser jeg at vi burde slappet mer fra dag en, for selv om semesteret er kort har man god tid på å få gjort det som kreves. Vi hadde fri hver fredag og var på skolen i gjennomsnitt 2-3 timer per dag. De fleste fagene ble ikke undervist i hver uke, noe som medførte at vi hadde uker der vi bare hadde undervisning på mandager.

Generelt sett vil jeg si at alle fagene er mer lavterskel enn de i Bergen. Måten de gjennomføres på er imidlertid noe annerledes da mange av fagene er mer “puggefag”. I stedet for en stor eksamen er det flere småprøver og innleveringer. Alle professorene var imidlertid veldig hyggelige og forståelsesfulle, så dersom man ikke var til stede ved en av prøvene kunne man ofte bare ta den en annen dag.

Jeg vil anbefale å ta de fagene du selv synes virker mest interessante. Det er klart at noen av fagene er mer krevende enn andre, men man kommer seg gjennom uansett da alle emnene er relativt enkle å bestå. Det er ikke det beste utvalget av engelske fag, men dersom man er litt interessert i internasjonal rett bør man finne noe man kan trives med. Personlig synes jeg International Law of the Sea og International Humanitarian Law var de mest interessante fagene. Jeg hadde også tre andre fag som var helt ok.

Fagleg utbyte og språk

Det faglige utbyttet er ikke mye å skryte av. Jeg føler likevel jeg har fått bedre forståelse av ulike internasjonale systemer. Mest av kunnskapen er imidlertid veldig faktabasert, og man blir ikke nødvendigvis noe bedre på juridisk tenking og skriving i løpet av et semester her. Det var likevel veldig interessant å lære om juss fra et annet lands perspektiv. Da undervisningen også foregår på engelsk medfører dette et bedre juridisk ordforråd. Man trenger imidlertid ikke sterke engelskkunnskaper for å henge med i undervisningen på skolen.

Universitetsområdet og byen

Universitetet var veldig lite og lå litt utenfor byen. Vi tok imidlertid buss fra sentrum som stoppet rett utenfor. Det hadde også en kantine og et bibliotek.

Rijeka er som nevnt en relativt liten og koselig by. Dette gjør at man blir fort kjent med området, og dersom man bor sentralt er det gåavstand til det meste. Det er ellers gode bussmuligheter, selv om man ikke alltid kan stole helt på busstidene. Det er også ganske billig med Uber.

Jeg følte meg veldig trygg i Rijeka og lokalbefolkningen er generelt veldig rolige folk som tar livet med ro. Strendene er også veldig fine, så fra april og utover tilbrakte vi stort sett dagene her. Det må imidlertid nevnes at Rijeka er den byen i Kroatia hvor det regner mest. Selv om det likevel ikke kan måle seg med Bergen, opplevde vi dager med skikkelig storm. Det kan derfor være lurt å ta med seg noen varme klær (selv om man skal til syden) og en paraply.

Ettersom Rijeka ligger nord i Kroatia, er det svært gode reisemuligheter. Småturer jeg vil anbefale i nærheten er Trieste (2 timer med buss), Venezia (4 timer med buss) og Ljubljana (2 timer med buss). Jeg vil også anbefale å leie bil og kjøre rundt i nærområdet som Pula, Rovinj, Krk, Cres og Opatija. For lengre turer synes jeg Flixbus er et billig og godt alternativ.

Rijeka er en industriby som ikke i seg selv er den mest turistvennlige. Men, så fort sola kommer og trærne blir grønne blir det bare finere og finere.

Bustad

Jeg bodde med to andre nordmenn i en Airbnb-leilighet på ul. Strossmayerova. Jeg kan virkelig anbefale å bo i denne gaten om du får mulighet. Her er det gåavstand til både sentrum, stranda og et kjøpesenter med flere butikker. Dersom du leter etter treningssenter, kan jeg anbefale XXL som også ligger relativt sentralt til en billig pris.

Personlig opplevde vi det ikke som svært vanskelig å få leilighet, og begynte ikke se på det før i januar. Jeg vet imidlertid at flere av de norske startet mye tidligere, men jeg ville ikke stresset for mye med det. Det ordner seg! Leilighet i Kroatia er veldig billig, men man må også forvente en noe lavere standard enn vi er vant med i Norge.

Sosialt miljø

Jeg opplevde det sosiale miljøet som veldig bra. Det er mange andre Erasmus-studenter i Rijeka som er lett å komme i kontakt med, både på skolen og gjennom arrangementene til ESN. Vi var også 11 norske studenter (8 fra Bergen og 3 fra Tromsø) som gjorde det enkelt å få seg venner. Selv om det er mange norske i Rijeka og det selvfølgelig var en trygghet, vil jeg også anbefale å bli kjent med de internasjonale studentene da dette gjorde utvekslingen ekstra spesiell.

2025

Vår 2025 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2025 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2025 - 15.06.2025

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår i studieordningen av 2021.*

Hvorfor valgte jeg Rijeka?
Jeg ønsket meg en utveksling som ga muligheter for reising og bading og at
semesteret ville inneholde mer valgfrihet om hvordan man kunne strukturere
studiehverdagen sin. Rijeka innfridde disse ønskene som Erasmusby! Semesteret
var fra mars til juni og ga muligheten for et kort, intenst og kjekt Erasmusopphold jeg
er veldig glad for at jeg valgte. Rijeka er Kroatias tredje største by og har et lite og
sjarmerende sentrum. Cafeer og strendene er største attraksjon. Det er nærhet til
Italia, Slovenia og andre byer i Kroatia bare et par timer unna.

Vær
Vi kom ned siste uken i februar, da semesteret startet 3. mars. Første uken regnet
det en god del, men det var bra temperatur sammenlignet med kalde Norge.
Anbefaler å ta med paraly. Jeg hadde med støvler, men de andre som ikke hadde
det klarte seg fint uten. Uken etter var det mye finere vær, opp til 18 grader. Man
kunne dra på stranden og bade, men det var ganske kaldt i havet. Ellers var det fint
å ligge og sole seg i en park nær biblioteket. I april ble det betydelig varmere, og vi
var ofte på stranden. Innen påsken var det skikkelig sommertemperaturer, typisk
norsk sommer på 20-25 grader. I slutten av april, starten av mai ligger tempen på
stabilt over 20 grader, men noen dager med overskyet og litt kaldere. Stort sett
melder værmeldingen dårligere vær enn det faktisk blir. Mange dager er glovarme.
De lokale sier at i juli er det rundt 30-40 grader her og 30 grader i havet.

Å komme seg til Rijeka
Vi fløy til Zagreb (hovedstaden) med KLM fra Bergen og ble hentet med bil der da de
andre norske kjørte ned fra Norge. Tok ca. 2 timer å kjøre fra Zagreb til Rijeka.
Rijeka har egen flyplass (ca. 30 min unna sentrum), men den er veldig liten og det
går få fly hit. Man finner evt. en skikkelig melkerute via Tyskland. For besøk så
starter direktefly med Oslo Torp-Zagreb (ca. 2-3 timer med buss) med Ryanair i april
og Oslo Gardemoen-Pula (ca. 2-3 timer buss) i mai. Busselskapet Arriva har mange
busser, men det går ikke busser veldig sent på kvelden, etter kl. 21 f.eks. FlixBus er
også et alternativ (billigere), men Arriva har flere busser som går ila dagen.
Dessuten legger Arriva ut billige billetter i en begrenset periode og da koster det
rundt 7 euro hvis man er rask nok. Det ble ofte utsolgt, så lurt å booke på forhånd.
For å komme seg fra flyplassen i Zagreb til busstasjonen i Zagreb måtte man enten
ta Bolt/Uber (kostet rundt 19-20 euro) eller ta shufflebuss som kostet rundt 8 euro
(men tok lenger tid). Lønte seg uansett om man var to stk. å ta Bolt/Uber. Andre
alternativer er å fly til Trieste i Italia som er ganske nærme og ta buss/leie bil derifra.
De er ikke veldig digitale her i Rijeka, så det gjelder å printe ut all viktig informasjon
på forhånd. Jeg fikk en Erasmusbuddy som sendte meg masse bra informasjon,
men fikk ikke noe mer kontakt med henne etter det. Ting går sakte her, unntatt i
trafikken. Man måtte også på politistasjonen innen tre måneder etter ankomst for å
få oppholdstillatelse, som var en langsom prosess. Det viktigste er å ha de riktige
dokumentene, inkludert en verifisert leiekontrakt av utleier - den kroatiske versjonen.
Busskort er veldig billig, ca. 8 euro. Det var et litt rart system med at man måtte
fornye det for hver måned mellom 21. i forrige måned og før 10. i den måneden man
skulle ha kortet for. Først da fikk man rabatten og det kostet 8 euro. Man måtte også
ha oppholdstillatelsen i orden for å få busskort.
Med ESN-kort fikk man 10% rabatt på Ryanair. Med Ryanair kunne man finne en del
rimelige flybilletter, fant f.eks. fra Zagreb til Malta i påsken for en ålreit pris. Rabatten
ga også gratis 23 kg bagasje.Dette kortet gav også rabatterte priser på
ESN-arrangement, men brukte det ikke så mye.

Undervisningsformer

Jeg så noen av de tidligere studentene anbefalte å ikke sjonglere for mange fag,
men dette gikk greit for 3. årsstudenter på sommersemesteret. Jeg hadde 6 fag, men
noen av de andre norske hadde bare 5 fag fordi de tok European Law I som ga 11
ETC. Jeg hadde Anti-discrimination law, european administrative law, international
law of the sea, international humanitarian law, state and legal history of rijeka og
marine environment protection law. Nesten all undervisning var fysisk på skolen -
klasseromsundervisning mellom 10-20 studenter i hver klasse.
I anti-discrimination law så var mulighet for pre-exam satt til å være 13. juni. Man må
da ha klart mer enn 35% for å få lov å ta den tidlige eksamenen. Det var ikke
vanskelig å nå dette kravet. Vi hadde en midterm ganske tidlig, og to oppgaver man
måtte levere for å gå opp til eksamen. Midterm og eksamen er på penn og papir.
Faget var litt annerledes enn jeg hadde sett for meg, det var mer filosofi og
samfunnsfag enn juss.
I state and legal history var den eneste oppgaven å levere en 15 siders stil om et
tema hvor man sammenligner Norge og Rijeka. Vi var hele fem norske i klassen, så
han ga oss heller en oppgave hvor vi skulle skrive et essay hver om en valgt bit av
Magnus Lagabøtes lov. Han elsker historie og middelalder, og var veldig interessert i
skandinavisk historie. Han sa selv at dette er et lett fag. Vi hadde en vikar som jeg
syns var veldig flink og forklarte om Rijekas historie, men hovedprofessoren bruker
ikke Powerpoint og snakker om det han vil fra sitt eget hode.

International humanitarian law. Læreren er ganske streng og dette var det mest
krevende faget. Vi hadde en research paper som var et gruppearbeid, og så skulle vi
fremføre denne paperen som en presentasjon. Vi hadde også en siste muntlig
samtale (oral exam) om hva vi har lært i faget i slutten av mai. Det var mye pugging
og det var mer samfunnsfag og historie enn juss. Vi hørte rykter om at hun hadde
strøket noen i fjor, men alle sto i år.
International law of the sea. Læreren er veldig flink og snakker bra engelsk, og ikke
minst forstår hun godt engelsk.. Hun går gjennom ting på en forståelig måte, og
stiller greie spørsmål basert på forrige forelesning som en gjennomgang hver time.
Vi hadde ingen midterm. Vi hadde en muntlig prestasjon i mai og vi fikk mulighet til å
ta pre-exam 2. juni så vi kunne bli tidlig ferdig med faget.
Marine Law Environment. Det var både digitalt og fysisk. Noen av foreleserne var
bare digitalt og da var det ikke alltid så givende forelesninger. Faget var stort sett
ganske repetitivt. Vi hadde en midterm som var multiple choice. Den var basert på
spørsmål som vi hadde fått på nettet, men det var en ganske streng grading-metode
da du fikk null poeng for et feil svar. Lignet på videregående. Man sto hvis man
hadde gjort disse spørsmålene og forberedt seg. Vi hadde noen assignments og en
del små tester for å få poeng, pluss at man kunne få poeng for muntlig aktivitet. Siste
eksamen var 10. juni skriftlig.
European administrative law. Jeg trodde dette faget skulle være mer EUs
administrative system, men det viste seg at vi skulle snakke om vårt eget land. Vi
hadde bare fem forelesninger hvor tre av dem ble brukt på å holde presentasjoner
om forvaltningsprosedyrer fra vårt eget land. Første forelesning hadde vi dekanen
som lærer og han snakket fra sitt eget hode og stilte spørsmål om noe som kunne
ligne på forvaltningsrett. Vi leverte også en 10-15 siders paper om
forvaltningsprosedyrer i vårt eget land. Faget var ferdig i slutten av mai. Anbefaler
faget, innsatsen som krevdes var minimal sammenlignet med Norge.

Eksamen
Før jeg reiste ned visste jeg ikke hvor lenge jeg skulle bli Rijeka. På nettsidene står
det at semesteret varte til juli, men alle lærerne her lot oss bli ferdig med eksamen i
midten av juni. Jeg hadde to fag som ble ferdig i mai, et fag hvor jeg kunne levere
siste oppgave når jeg ville før semesterslutt og tre skriftlige eksamener i starten av
juni. Man kunne også la være å ta tidlig eksamen og ta eksamen i ordinær
eksamensperiode som er juli, men ingen gjorde dette.

Universitetsområdet og byen

Livet i Rijeka var stille og rolig sammenlignet med Norge! Vi hadde stort sett max 4
dager vi måtte på skolen. Fri på fredager. Pravni fakultet ligger 40 min unna sentrum,
vi tok stort sett buss som tok ca. 20 min. Noen av de andre Erasmusstudentene
bodde på studentboliger, men de lå ganske langt unna sentrum. Når det ble varmt i
været dro vi stort sett hver dag på stranden. Leiligheten jeg bodde i hadde ikke
oppvaskmaskin så vi spiste mye på Index, en studentkantine der du fikk dritbillig
mat. Middag kostet typ 18 kr. Maten var ikke så mye å skryte av, var typ pølser og
pomfritt, kylling og pasta. Men det funket. Spise også en del ute, særlig når man
hadde besøk. Det er billigere enn i Norge, men ikke så billig at vi gjorde det hver
dag. Gode restauranter er King’s Cafe (et sted vi var veldig mye), Batak, Antack og
Conca D’oro. Restaurantene er heldigvis røykfrie inne, det er verre med kafeene.
Cafeer å anbefale er Cacao (der er det røykfritt inne, i tillegg til veldig gode kaker) og
så ville jeg også dratt til Opatija på Kakakao som også hadde gode kaker. Kaffe på
café er ganske billig her. Alkoholen er også billigere, men euroen økte på et punkt til
over 12. Stabiliserte seg likevel utover oppholdet. På noen cafeer og barer godtok de
bare cash, men vi brukte stort sett kort. Var uansett masse minibanker tilgjengelig. Vi
fant en minibank som hadde gebyrfritt uttak hvis man tok ut max 130€. Den ligger
ved treningssenteret Nova Fitness som mange trente på. Det kostet mellom 43-47€
for studentmedlemskap der.
Butikker: Zara, dm (stort i Tyskland, de har masse hudpleieprodukter og grønne
kostprodukter), noen få second hand sjapper, blant annet en kjede Textile house der
man kan finne skatter til 2 euro og Planeta Second Hand.
Strender: Sablicevo (den nærmeste og mest popoulære), Glavanovo (bare noen
minutter gange unna Sablicevo, litt roligere), Kostrena beach litt lenger unna, men
var greit å ta Uber/Bolt dit (var også spisesteder ved Kostrena og en veldig fin
strandpromenade) og så en mye mindre strand Pecine, men der var også en liten
koselig bar. De har også Escape Room her, eller de kalte det for Room Escape, men
det var overraskende bra. ESN Rijeka arrangerte mye i starten, særlig
bararrangementer. Vi ble stort sett kjent med andre jusstudenter fra Erasmus, men
noen andre Erasmusstudenter også. Vi var også heldig som var så mange norske, 6
fra Bergen og 1 fra Tromsø!

Bustad

Bolig var vanskelig å anskaffe. Man kan legge ut innlegg i noen facebook-grupper
“ESN Rijeka”, men man kan møte på noen scammere der. Jeg bodde med to andre
norske fra jussen og vi fant bolig gjennom en meglerside. Leiligheten hadde fire
soverom og vi betalte 1300 € per måned, så ca. 5000 kroner per person med
datidens kurs. Vi betalte også et meglerhonorar for dette på rundt 1 månedsleie. Vi
måtte også leie fra februar-juni siden det var vanskelig å bare få leid mars-juni. De
andre norske fant en mindre leilighet litt billigere rett i nærheten av oss med plass til
to stk som var anbefalt av tidligere norske studenter. Vi bodde alle veldig sentralt,
kun 10 min unna Korzo hovedgaten.

Sosialt miljø

Reising
Vi reiste til Slovenia, Østerrike, Ungarn og Italia. En av de norske hadde med seg bil
og det gjorde det enklere å reise rundt. Har også fått anbefalt å reise til Bosnia. Vi
dro også andre steder i Kroatia. Det var kort vei til Opatija som bare var 20 min med
bil. Det er også fint oppover Istria-halvøyen til Pula eller Rovinj. Split var 3-4 timer
unna med bil. Dubrovnik 6 timer. Jeg dro også til Albania og Montenegro med leiebil
på slutten av oppholdet. Til Italia kunne man også ta buss med Flixbus for rimelige
priser, f.eks. til Trieste eller Venezia. Mange av Erasmusstudentene hadde med seg
bil, men var ikke så dyrt å leie bil heller for et par dager, så anbefaler å gjøre dette.

Vår 2025 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

Vår 2025 - Integrert master i rettsvitskap (3. studieår)

15.01.2025 - 15.06.2025

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår i studieordningen av 2021.*

De elsker papirarbeid, og en lang og god prosess. For å unngå ekstra ventetid eller verre bør du ha printet ut flere eksemplarer av ulike dokumenter: kopi av pass,
bekreftelse fra Lånekassen om at du mottar stipend skrevet på engelsk, acceptance
letter fra Pravni Universitetet, kopi av HELFO-kortet ditt/annen dokumentasjon på
forsikring, portrettbilde i passbildestørrelse.
Ting som må fikses i løpet av de første ukene i stikkordsform:
1. OIB-nummer (typ ditt kroatiske personnummer)
2. Skriftlig leiekontrakt godkjent av ogentlig kontor (notary)
3. Søke om midlertidig oppholdstillatelse hos politiet (det er her moroa med
langtekkelige prosesser begynner)
4. X – card (studentkort)
5. Rijeka City Card (busskort).

Vurdering av emnetilbodet

Alt i alt, syns jeg emnetilbudet var bra. Selv hadde jeg disse fagene:
State and Legal History of Rijeka – Dette skulle vel egentlig handle om rettshistorien til
Rijeka, men var vel mer en evigvarende generell historietime. Forelesningene bestod av
trippeltimer, der professoren hadde en monolog uten presentasjon. Fordelen med faget
var at eksamen var en semesteroppgave på rundt 15-20 sider, som kunne leveres når
som helst i løpet av semesteret.
European Administrative Law – Her skulle man kanskje trodd at man lærte om
prosessuelle regler i EU, men nei. Forelesningene består i all hovedsak av at studentene
deles inn i grupper basert på hvilke land de kommer fra, og holder presentasjoner om
utvalgte emner om forvaltningsretten i eget land. Tror vi holdt fire presentasjoner.
Eksamen var en semesteroppgave på rundt 20 sider (der du skulle skrive om norsk
alminnelig forvaltningsrett, som skulle leveres mot slutten av mai.
Anti-Discrimination Law – Likestillingsrett i EU-retten. Vurderingsformene var to
arbeidskrav, en skriftlig midterm exam og en skriftlig final exam. Dette var det eneste
faget der final exam var i nærheten til å kunne sammenlignes med en eksamen ved UiB.
Marine Environmental Protection Law – Dette faget handlet om beskyttelse av det
maritime miljøet i EU-retten, og var kanskje det mest omfattende faget. Det var
forelesninger, ukentlige oppgaver som (multiple choice, små essays, andre
småoppgaver), skriftlig midterm exam og skriftlig final exam. Fordelen med dette
opplegget var at den endelige karakteren var basert på poeng, slik at du kunne ‘tjene
poeng’ ut fra hvor mange ukentlige oppaver/hvor bra du gjorde det på eksamen.
International Humanitarian Law – Dette faget handlet om krigens folkerett, og var veldig
interessant. Vurderingsformen var å levere et gruppeessay på rundt 20 sider, og senere
holde en muntlig presentasjon foran klassen om essayet. Eksamen var muntlig og
fungerte slik at en gruppe på fem studenter var inne hos professoren om gangen.
International Law of the Sea – Dette faget handlet om internasjonal sjørett, og ble holdt
av en veldig flink professor. Hun var pedagogisk, imøtekommende og flink i engelsk.
Vurderingsformene var en kort gruppepresentasjon, skriftlig midterm exam og skriftlig
final exam.
Oppsummerende, kan jeg si at opplegget minner om en blanding av ungdomsskolen og
videregående. Selv om fagene kan virke overveldende i starten, er det lite som kreves i
vurderings/eksamenssituasjoner. Eksamenene/vurderingene legger lite opp til
fintolkning av rettskilder og selvstendig tolkning, men heller multiple choice, kortsvar og
pugging.

Fagleg utbyte og språk

Som indikert over, kan jeg heller ikke si at det faglige utbyttet var kjempestort. Men det
var interessant å få et innblikk i hvordan kroatisk rett forholder seg til EU-retten og annen
internasjonal rett. Det var også interessant å høre andre erasmusstudenters tilnærming
til jussen.
Det var også gøy å prøve seg på andre vurderingsformer, enn det vi er så godt vant til i
Bergen. Spesielt var det litt rart å holde presentasjoner og snakke juss-engelsk, men
dette ble man fort vant til.

Universitetsområdet og byen

Jeg hadde aldri hørt om Rijeka da jeg satte opp stedet på søknaden min, men etter å ha
vært der våren 2025 kan jeg – med hånda på hjertet – anbefale stedet videre.
Gamlebyen i Rijeka er liten, men koselig. Ellers syns jeg det beste med stedet var kombinasjonen av alt – byliv, strandliv (Kostrena-området), naturområde (for eksempel
Nature Park Ucka og Plitvice Lakes National Park) og lokasjon i forhold til andre
europeiske storbyer.
Et tips er å utforske kystområdet nord og sør for Rijeka: her finner man flere kilometer
lang kyststier, små byer og ikke minst – skjulte strender/badeplasser.
Det juridiske fakultetet (Pravni) ligger utenfor sentrum (15 minutter med buss/10
minutter med bil). Det er veldig lite, og det skjer ikke så mye i dette området. Kantinen på
skolen er grei, og vi spiste ofte lunsj før eller etter forelesning. Med studentkort betaler
du mellom 1-2 euro for en lunsj/middag.

Bustad

Jeg og en annen fra UiB hadde en leilighet hos Gran Fenice Apartments, ca. 50 meter fra
Korzo, hovedgaten. Leiligheten var moderne og fullt innredet (til og med håndklær og
sengetøy). Vi betalte 460 euro hver, strøm kom i tillegg. Vi var kjempefornøyde med
leiligheten, og utleieren var veldig hyggelig og hjelpsom.
Tips: Bo i sentrum, fremfor Pravni-området (der jussen ligger) eller Trsat-området (der
hovedcampus ligger). Alt skjer i sentrum, og bussene er ikke alltid like pålitelige.

Sosialt miljø

Det sosiale miljøet er veldig bra. Det kommer studenter fra hele Europa, men i vår klasse
var det en god del fra Øst-Europa. Folk var veldig imøtekommende, hyggelige og
interessert i å bli kjent. Erasmus arrangerte også flere arrangementer. Det største
arrangementet var i mai og het Croatian Erasmus Event – dette var et stort arrangement
for alle utvekslingsstudenter i hele Kroatia.
Tips: Alt sosialt avtales og informeres om via WhatsApp.

2024

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

04.03.2024 - 26.07.2024

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 5. studieår i studieordningen av 2003.* Ta kontakt med ESN Rijeka, de hjelper med mye/alt fra praktiske spørsmål til alt mulig annet. De hjelper også med å finne bolig dersom du ikke finner dette på egenhånd. For bolig anbefaler jeg å melde seg inn i ESN sin facebook-side for å komme i kontakt med utleiere og andre erasmus-studenter.

Undervisningsformer

Klasserom-aktiviteter med større fokus på muntlig deltakelse enn man er vant til hjemme. Noen fag var også digitale, men ville styrt unna disse da det var er dårlig opplegg.

Vurdering av emnetilbodet

Reiser du på 5. studieår var det ikke noe valg i hvilke fag du kunne ta, noe som var veldig frustrende. Utvalget var dårlig og UiB godkjente ikke alt av utvalg. Så dette er det verdt å være litt obs på. Jeg vet at 3. års studentene hadde litt flere valg når det kom til fag. [Utvekslingsveilederne kommenterer: Fra og med 2024/2025 er det av denne grunn kun mulig for studenter på siste studieår å utveksle til Rijeka i høstsemesteret da utvalget av emner på masternivå er større i høstsemesteret.]

Fagleg utbyte og språk

De snakker godt engelsk, og det var ingen problemer med å bli forstått. Det er generelt lavere nivå enn man er vant med i Norge, men man får testet seg på nye måter mtp. at vurderingsformen er veldig annerledes. Du får karakter etter «poeng» og poeng fikk du av ulike aktiviteter som muntlig aktivitet, innleveringer, presentasjoner og eksamen etc.

Universitetsområdet og byen

Det juridiske fakultetet ligger et stykke unna byen, men det er lett å komme seg dit med buss. Rijeka bærer preg av å være en tidligere industriby, og ikke den mest «visuelt pene» men det er en by med veldig godt studentliv. Det var veldig mange Erasmus-studenter der, og alle var veldig imøtekommende og inkluderende. Det var generelt lett å få seg venner, og enkelt å komme seg rundt til å se litt mer pene steder. Et pluss er at Rijeka har mange bademuligheter, som var veldig nødvendig når sommer-temperaturene kom.

Bustad

Jeg hadde ingen problem med å finne bolig. Bodde i en leilighet i sentrum, og anbefaler å betale litt mer i husleie for å bo sentralt. Du kan også bo på studentbolig til en veldig rimelig penge, men dette er utenfor sentrum og bussene stopper å gå kl 23 på kvelden - så det var veldig tungvindt for de som bodde der. Du kan få hjelp av din Erasmus-buddy som du får før oppholdet, eller kontakte utleiere selv for å finne bolig. Det var noen som ble scammet, så vær litt obs når du er i kontakt med utleiere. Prisnivået var en del lavere enn i Norge. Jeg bodde i en veldig fin leilighet og bodde «dyrt» sammen med en annen Erasmus-student, og da betalte vi 475 euro hver.

Sosialt miljø

Veldig godt sosialt miljø, med mange studenter fra flere steder.
Veldig enkelt å komme i kontakt med andre på tvers av studieretning og generelt et veldig godt sosialt miljø. Det er det sosiale miljøet jeg tar med meg som det mest positive fra hele utvekslingsoppholdet.

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

04.03.2024 - 26.07.2024

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 5. studieår i studieordningen av 2003.* Eg var på utveksling til University of Rijeka i Kroatia. Kroatia er eit vakkert land som eg vil anbefala å reisa til! Eitt tips eg vil koma med er at du bør smørja deg med tolmodigheit dersom du reiser hit: Ting tek tid. Når du kjem til det juridiske fakultetet (Pravni Fakultet) er det ein del dokument du må ha. Her er dei ikkje like digitale som i Noreg så det meste går i papir. Dersom du reiser så ville eg teke med kopiar av alt mogleg (pass/ID-kort, bilete av deg sjølv). Eventuelt så kan ein printa ut på fakulteta for ein liten sum. Ein annan ting som tek tid er politistasjonen. Her er det lurt å vera tidleg ute ettersom ein må trekkja ein kølapp for å få hjelp. I tillegg er bussane ikkje heilt på tida så det kan vera lurt å vera litt tidleg på busstoppet. Dersom du har lyst til å reisa litt rundt, anten i Kroatia eller andre land, vil eg anbefala FlixBus eller Arriva.

Undervisningsformer

Dei fleste faga har fysisk oppmøte, men to av faga eg hadde dette vårsemesteret var digitale.

Vurdering av emnetilbodet

Vårsemesteret hadde fleire tilbod då eg søkte meg til Rijeka på utveksling, men dette emnetilbodet vart oppdatert i løpet av sommaren. Nokre av faga var då teke vekk, noko som gjorde at emnetilbodet vart litt mindre. I tillegg var det somme fag som ikkje kunne godkjennast fullt ut av UiB, noko som gjorde at ein ikkje hadde mange valmoglegheiter i kva for nokre emne ein kunne ta for å få 30 studiepoeng til saman. Dette kan nok opplevast som kjipt, men faga eg hadde var heilt greie.

Fagleg utbyte og språk

Eg har generelt sett hatt eit stort utbyte av å vera på utveksling. Eg er blitt meir trygg på engelsken min, og det har vore interessant å sjå korleis studiekvardagen i eit anna land kan vera. Dersom ein er språkinteressert og har energi til det så er det òg moglegheit å ta kroatisk språkkurs. Dette får ein studiepoeng for, men desse blir ikkje godkjende inn i mastergraden ved UiB. Dersom du er i tvil på om du skal reisa på utveksling eller ikkje så vil eg råda deg til å reisa - det er ei oppleving for livet uansett!

Universitetsområdet og byen

Pravni Fakultet, eller det juridiske fakultetet i Rijeka, er ganske lite, mykje mindre enn det eg såg føre meg. Det er veldig sjarmerande og enkelt å finna fram i. I tillegg er det ei kantine der, og dei har same studentrabatten som i kantina på Trsat.
Rijeka er ein fin by som er lett å bli kjend med, og som i grunnen har alt ein treng. Det er fleire strender/badeplasser i gangavstand litt utanføre sentrum. På Trsat har ein òg ei borg som har flott utsikt over byen. Det går trapper heile vegen opp så ein kan gå opp til borga frå sentrum (eller ta buss dersom du heller ynskjer det). Sjølv om kollektivtransporten er litt opp og ned, er det svært billig med eit månadskort på buss som student. Dette låg på ca 8-10 €. Generelt sett vil eg påstå at Rijeka er billegare, men etter at Kroatia tok i bruk Euro så har prisane gått litt opp.

Bustad

Eg budde på studenthyblane på Trsat, ca. 5-10 minutt med buss frå sentrum. Trsat er der dei fleste fakulteta er, men det juridiske fakultetet ligg på den andre sida av byen. Det tar ca. 30-40 minutt med buss til det juridiske fakultetet, avhengig av trafikk og eventuelle bussbyter. Det går buss i kort avstand frå studenthyblane som tek deg heile vegen til det næraste stoppet til fakultetet så ein må ikkje byta buss. Hyblane har god standard. Eg hadde eit enkeltrom som var som ein liten studioleilegheit med kjøkken og eit lite bad. Ein har òg ein balkong som ein deler med ein annan person. Brannalarmen går litt ofte, men ein blir vant til det. Ved studenthyblane er det òg ei kantine som er gull verd dersom du vil spara pengar på måltid. Her kostar det rundt 1€ med studentrabatt for eit heilt måltid.
Elles kan ein finne greie bustader privat, og ESN har ei gruppe på facebook der det blir lagt ut bustadar. Her kan ein nok òg finne seg ein romkamerat eller to dersom ein ynskjer det.

Sosialt miljø

Dersom ein er med på litt ulike arrangement frå ESN så er det absolutt ikkje vanskeleg å bli kjend med folk! Alle er som regel interessert i å bli kjend med nye folk, og med så mange studentar så skal det litt til for at ein ikkje finn nokon som ein trivst å henga med. ESN er flinke til å arrangera både turar, festar, og andre opplegg. I tillegg tek folk initiativ på eigehand t.d. i ei felles WhatsApp-gruppe.

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

15.01.2024 - 15.06.2024

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår i studieordningen av 2021.*

Les deg opp på Rijeka, mine hovedpoeng er lengre nede, men det er å anbefale å vite hva man kommer til.
Vit at bolig er vanskelig å anskaffe. Studentboligene er fulle gjerne et semester i forveien.

Det går få fly til Rijeka, så man flyr til Zagreb og tar 2-3t buss derfra.

Det er lite med heis her og byen er en gåby. Har du vansker med å gå, er dette ikke stedet for deg.

Bussappen heter RijekaBus, men dette er nokså upålitelig.

Jeg har kun funnet én minibank som ikke skal ha 5+Euro i gebyr for uttak og det er Istarka minibank i sentrum. Man bør ha kontanter, fordi resturanter og barer liker ikke at vi bruker kort, hvis de i det hele tatt har mulighet for å betale med kort.

Last ned Revolut E-Wallet for å kunne "vippse" med de andre studentene. Det er sjelden man får splitte regningen, og de kroatiske studenten er vant til å betale for alle og så penger igjen UTEN å opplyse om det. Det virker som en uskreven regel her nede.

Følg med på valutakursene. Av erfaring blir den dyrere mot slutten av måneden og spesielt i heldigdagene. I påsken 2024 var kursen 12.4 kr pr Euro. Uken etter nede på 11.70

IKKE lei hos noen som ikke er i Rijeka, mer om det under Bolig.

Undervisningsformer

Det er 2 digitale klasser, og resten er oppmøte på universitetet.

Oppmøtekravet er særdeles varierende mellom lærerne på universitetet. Legal English IV var strengst, med 75% før midterm så man kunne kun misse en forelesning, men så ingen oppmøtekrav etter det, mens andre hadde jevnt 60-70% i løpet av semesteret. I praksis 8-9 av 13 forelesninger.
Noen lærere er veldig fleksible om du prater med de, og andre er nedlatende og påstar at deres fag er viktigst og sier at du må prioritere deres fag over en vudering/presentasjon i et annet fag. Hvis du har undervisning/presentasjon samtidig med 2 slike lærere samtidig, er det ingen kjære mor. Jeg leste noe lignende i en tildligere rapport, men der stod det også at dette var sjeldent fordi lærerne holder seg til timeplanen og ikke setter opp ting når andre lærere er på timeplanen. Det var ikke min erfaring.

Spesielt vil jeg påpeke at timeplanen for det digitale faget "Taxation of a Digital Economy" ikke var stabilt. Læreren flytter mye på undervisiningen, "glemmer" å sende ut link til Zoom møter, kansellerer uten å sende epost til alle og dukker selv om sent til zoom-møtene slik at undervisningen forskyves ut over dagen. På grunn av dette var vi for sen i henhold til semesterplanen og vi fikk plutselig 3 forelesninger på en uke, med en halv ukes forvarsel. Han hadde ikke empati for de studentene som ikke klarte å få lærerne i andre fag til å tilpasse seg disse nye timene. Innholdet i undervisningen kan også kritiseres. Selv de som hadde hatt skatterett tidligere slet med å henge med, og han virket frustrert over spm som ble stilt og mente vi burde vært mye lenger i forståelsen av faget enn vi var. Han la så ut et 400 sider kompendium vi måtte lese for å forstå hva han pratet om. Vi fikk en uke på dette. MEN, så hadde vi en undervisning som også inkluderte noen fra administrasjonen som gikk veldig annerledes. Jeg tror flere har klagd. Eksamensformen ble byttet til hjemmeeksamen med alle kilder. Læreren har også nå lagt ut foklaringsvideor med PP slik at vi klarer å henge med. Jeg vil påstå at det neste kullet vil få det mye bedre med dette faget nå.

Et annet fag jeg vil snakke om er "State and Legal History of Rijeka". Her er det kun en vurdering, og det er en komparativ analyse mellom noe fra vår hjemby og Rijeka på ca. 15 sider. Velg tema tidlig og få det godkjent. Du kan levere når som helst, og tidligere er bedre. Han liker middelalderen og er ikke så nøye på geografien da. Undervisningen består av at han sitter på pulten med kaffen sin og prater fra eget hode om alt han liker fra den og den epoken, gjerne med noen personlige erfaringer inkludert. Ingen PP og innholdet i undervisningen er sjelden relevant for oppgaven.
Han arrangerer også utflukter til Museum og andre kulturhistoriske steder og det er veldig interressant, men han gjør det på sin tid og krever oppmøte til tross for at det er annen undervisning samtidig. Når jeg ikke kunne delta, hadde jeg heldigvis norskfaglige forpliktelser og det respekteres mye bedre enn kroatisk-faglige forpliktelser.

Den beste klassen er "Internatinal Law of the Sea". Læreren har fantastisk engelsk, veldig hyggelig og engasjerende, samt at hun er tidig. Her har man en eksamen i 60 minutter med spm, og for å kvalifisere til denne må man skrive ett 3-5 siders Essay om ett eller annet faglig relevant og presentere det senere. Veldig lav terskel for spørsmål og hun er dyktig i svarene sine.

Midtermene på oppmøtefagene er penn og oppgavepapir, ingen PC, og man får ca. 45 minutter på å svare på spm. Det var gjenkjennelig fra ungdomsskolen.

Vurdering av emnetilbodet

Tilbudet jeg fikk som tredjeårsstudent var rikere enn de på tidligere studieår.

Det var stort sprik i faglige krav.
Mot slutten av oppholdet fikk jeg vite at Jusstudiet på Universitetet i Rijeka er åpent for alle søkere uten karakterkrav. Så folk som vil være studenter eller ikke vet hva de vil bli tar dette studiet. Mens andre har lidenskap for juss og vil dette virkelig. Det reflekteres i fagene. I tillegg er det et "rykte" om at jusstudenter fra Skandinavia er vant med et mareritt av et jusstudie som vi tydeligvis mestrer med A-er, så noen steder blir det reflektert i hva de forventer av oss. På den ene siden har jeg hørt "Du er fra Norge, dette burde du kunne" og så har jeg fått A på noe jeg skrev halv fire om morgenen fordi Nordmenn er så flinke. Så "biased" går begge veier.

Fagleg utbyte og språk

Rijeka har mye fokus på havlivet, så marine rettslige fag var de mest lærerike og mest lidenskapelige lærerne.

Engelsken er gjennomgående god, og med PP så har det ikke vært problem å følge med, eller forstå.

En ting jeg har lært som jeg håper kommer frem av det overstående, er at man drar ikke til Rijeka for å bli en bedre jurist. Det er mye sosialt/kulturelt som styrer undervisningen og karakterene. Og det er noe ego-konkurranse mellom lærerne.

Min anbefaling er å få mest ECTS poeng ut av minst mulig fag. Da unngår man å måtte sjonglere for mange lærere.

Universitetsområdet og byen

Det er en liten by, og har minimalt med shoppingsmuligheter, strendene er småsten og småe, samt leilighetstilbudet er sparsommelig.
Pizzaen er kjempegod og resturantene er jevnt over gode priser med god mat.

Innerøyking er utbredt her, så hver obs på det.

Fakultetet heter Pravni/Pravri og er et stykke unna studentboligene. Å bo i sentrum er best iht til dette. nr. 7 bussen.

Bustad

Flere utleiere er ikke i Rijeka.
Da sliter man veldig med å få oppholdstillatelse, fordi huseier må være med til politistasjonen for å få dette.
En annen nordmann leier via AirBnB og ble lovet at huseier skulle registrere han slik at han fikk oppholdstillatelse. Han fikk en bekreftelse på noe form for registrering, men dette ble ikke akseptert av politiet. Fikk ikke noe mer hjelp fra huseier annet enn at det skulle virke.
Han fikk så problemer på grensen mellom Kroatia og Slovenia, da han ikke hadde gyldig oppholdstillatelse.

Jeg kan anbefale Gran Fenice Apartments, veldig moderne og nytt, men leien er 810 for 2 soverom inkl. kommunale avgifter og Wifi, men uten inkl. strøm

Sosialt miljø

Erasmus folkene er veldig på og hyggelige.

Hvis du liker klubb-livet er det veldig lett å få venner.

ERASMUS studentene starter som oftest i klikker basert på sine egne land også former vi vennegrupper etterhvert.

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

Vår 2024 - Integrert master i rettsvitskap

15.01.2024 - 15.06.2024

Førebuingar/praktiske tips

*Rapporten er skrevet av student på 3. studieår i studieordningen av 2021*

Ankomst Rijeka
Det er en flyplass på øyen Krk rett utenfor Rijeka, men de fleste fra Norge fløy til Zagreb, og tok deretter buss til Rijeka. Bussene til flixbus og arriva går fra Zagreb bus stasjon i sentrum mange ganger om dagen, og er veldig billige. Bestilling av arrivabuss gjøres billigst gjennom appen. Zagreb sentrum er ca. 30 min i bil unna flyplassen, og det er mulig å ta både uber, lokal kollektiv transport og særskilt flyplassbuss.

Politistasjon
Innen tre måneder etter ankomst må du registrere deg på politistasjonen. For å gjøre dette trenger du en rekke dokumenter, blant annet kopi av pass, forsikring, leiekontrakt, bekreftelse på at du er student ved universitetet i Rijeka og et dokument som beviser at du har tilstrekkelige midler til å forsørge deg selv (f.eks bekreftelse på at du mottar erasmus stipend). Det er lurt å printe ut flere eksemplarer av alle dokumenter, ettersom de krever fysiske dokumenter.

Undervisningsformer

Jeg har hatt to digitale fag og tre fag med fysisk oppmøte. Det har hovedsaklig vært undervisning med en foreleser, men også enkelte presentasjoner fra oss studenter. I ett av fagene var det mid-term, mens jeg hadde en obligatorisk oppgave i to av de andre. I enkelte av fagene tok det veldig lang tid før man får informasjon om når og hvordan prøver gjennomføres.

Vurdering av emnetilbodet

På våren er det generelt et vesentlig mindre emnetilbud enn på høsten. Det er likevel mulig å finne nok fag på engelsk til å få 30 poeng. Vær oppmerksom på at ikke alle fagene godkjennes med fullt antall poeng av UIB. Studentene på 5 studieår hadde nesten ingen valgmuligheter på våren på grunn av dette. Tredjeårsstudentene hadde litt flere valgmuligheter. [UTVEKSLINGSTEAMET: Frå studieåret 25/26 kan 5. årsstudentar kun utveksla til Rijeka i haustsemesteret]

Fagleg utbyte og språk

Jeg tok European administrative law, og det er et fag jeg kan anbefale, og som flere av de norske erasmus studentene kunne ønske de hadde valgt. Faget har tre større innleveringer og tilhørende presentasjoner, men ingen midterm eller avsluttende eksamen. Jeg var ferdig med faget i midten av mai.

Jeg tok også International law of the sea. Læreren i dette faget er veldig pedagogisk, og enkel å forstå. Det var en presentasjon i faget (godkjent-ikke godkjent) og en avsluttende eksamen. Undervisingen var relevant og spennende, og jeg kan anbefale dette faget også.

European law I var det siste faget med fysisk oppmøte. Faget er nok det mest materielt kompliserte, men foreleseren er faglig sterk, og svarer gjerne på spørsmål. Faget gir god oversikt over ulike aspekter av EU-rett. Dette er nok likevel det faget som krever mest pugging.

Av de digitale fagene hadde jeg Marine environment protection law og Taxation of a digital economy.

Skatterettsfaget er i utgangspunktet rettet mot studenter som tidligere har hatt skatterettsfag, men det gikk fint å gjennomføre uten noe erfaring fra skatterett. Læreren er litt vanskeligere å forstå, og faget krever en del mer enn de 6 poengene skulle tilsi. Fordelen er at eksamen er digital med alle hjelpemidler, og varte i rundt 16 timer.

I Marine environment protection law hadde vi den eneste mid-term eksamenen. Denne var vesentlig enklere enn eksamener i Norge, og krevde mye mindre forberedelse. På den avsluttende eksamenen er kun emner gjennomgått etter mid-term aktuelle.

Universitetsområdet og byen

Rijeka er en av de største byene i Kroatia, men har et ganske lite sentrum rett ved sjøen. Både nord og sør for byen er det flere strender som det er enkelt å komme seg til med buss, men også mulig å gå til. Utenfor sentrumskjernen er det en del bakker og trapper.

Selv om Rijeka er kjent som en by med mye regn, er det ingenting i forhold til Bergen. Værmeldingene er også veldig upålitelige når det kommer til regnmengden, og det blir nesten alltid mye mindre regn enn det som er meldt. Jeg kan likevel anbefale å skaffe en liten paraply.

Bussene kan være noe upålitelige, særlig de som ikke går fra sentrum. Vær obs på at bussene gjerne kommer 5-10 minutter før tiden som er planlagt, så man bør være ute i god tid. Busskort er billig, (ca 100 kr), og gjelder fra start til slutt av måneden, ikke i 30 dager fra kjøpstidspunkt. Man skal egentlig ha midlertidig bostedstillatelse fra politiet før man kan få busskort, men da jeg prøvde å skaffe busskort uten dette, gikk det helt fint.

Bustad

Vi fikk hele tiden beskjed om at vi skulle få en Erasmus-buddy som kunne hjelpe oss med å finne bosted. Denne ble likevel tildelt veldig sent, i starten av februar. Jeg anbefaler derfor å finne privat bolig på egenhånd, f.eks. gjennom utleiegrupper på facebook. Jeg bodde midt i sentrum og var veldig fornøyd med det. Dersom du finner bolig i nærheten av hovedgaten Korzo, er du i gangavstand til det meste. Fra sentrum er det også gode bussforbindelser til fakultetet, og til strendende både nord og sør for Rijeka. Jeg anbefaler ikke å bo nord for fakultetet, da det er vanskelig å komme seg dit med buss. Studentboligene på Trsat er billige, men vanskelig å få plass på. De ligger også på feil side av byen i forhold til fakultetet, så du må ta buss til sentrum først, og deretter videre.

Jeg kan også nevne at du må registrere deg på politistasjonen innen 3 måneder etter ankomst. Mange av erasmusstudenene har hatt problemer med dette, og det kan være lurt å forsikre seg om at utleier kan hjelpe med å få signert og notorisert leiekontrakten som er blant dokumentene som må leveres til politiet.

Sosialt miljø

ESN-Rijeka forsøkte å arrangere ulike turer i starten av semesteret, men på grunn av lave påmeldingstall ble kun den ene arrangert. De legger likevel ut flere andre arrangementer gjennom semesteret.

Jeg har ikke hatt så mye kontakt med lokale studenter, med unntak av erasmus buddyen min. Erasmus studentene ble plassert i egne undervisningsgrupper på fakultetet, noe som skapte et skille mellom oss og de lokale. Dette er likevel noe de vurderer å endre neste år. I de digitale fagene var vi blandet, selv om det var få lokale som tok fagene, og vi aldri møtte de andre "in person".

2023

Haust 2022 – Integrert master i rettsvitskap

Haust 2022 – Integrert master i rettsvitskap

03.10.2022 - 27.01.2023

Førebuingar/praktiske tips

For dokumenter osv som må gis til Universitetet i Rijeka, gir både UiB og ansatte fra universitetet i Rijeka en huskeliste i god tid. Det er lurt å printe ut dokumenter, da de er glade i fysiske dokumenter. Det er masse steder man kan printe ut dokumenter i byen mot en billig penge, så det er ikke nødvendig å fikse før man reiser dit.

Det kan være vanskelig å finne flyvninger til Rijeka, men på sommermånedene er det flere (+ det er billigere). Ellers er det mange flyplasser med ca lik nærhet til Rijeka, som Trieste, Venezia og Zagreb. Hvis man flyr til et av disse stedene kan man bare ta buss til Rijeka (Arriva, Flixbus).

Mitt beste tips er å reise når man er i Kroatia. Selve byen Rijeka er helt så som så, men naturen i Kroatia er helt vill. Det er både byer i nærheten sørover og på Istria-halvøyen som er nærme og verdt å besøke. I tillegg er det kort reisetid til mange kule land og byer, Italia (Trieste og Venezia er en 1-4 t busstur unna), Slovenia er nærme.

I tillegg er det en god mulighet til å oppleve Balkan og Serbia, Bosnia og Montenegro er kule land som ikke er langt unna. Montenegro anbefales spesielt! Det kan være greit å leie bil for å dra til balkan-landene, og det er mange billige steder i byen hvor man kan leie bil raskt.

Undervisningsformer

Jeg hadde et digitalt fag, resten med oppmøte. Synes å huske at man måtte møte opp på mer enn 60 % av forelesningene. Det varierer hvor mange man er i timen, alt fra 2-3, til 80 +. Det er typisk mer muntlig fokus enn på UiB, noe jeg tenker er greit da UiB fokuserer lite på dette. Det er typisk noen presentasjoner/foredrag, både individuelt og i grupper. Det varierer litt avhengig av fag, i et av fagene mine hadde jeg to presentasjoner, i andre ingen. I flesteparten av faget var det også en mid-term man måtte bestå for å kunne ta eksamen.

Vurdering av emnetilbodet

Det er en del fag å velge mellom og jeg var for det meste fornøyd med de fagene jeg valgte. Særlig European Law II og European International Private Law var spennende og professorene var veldig flinke!

Jeg hadde 5 fag totalt. Det varierer hvor mye arbeid man trenger å gjøre i de ulike fagene. I noen er det nok å møte opp i timene og følge med, og i andre må man legge inn noen timer her og der. Arbeidsmengden samsvarer heller ikke nødvendigvis med antall ECTS, i noen fag er det mer arbeid enn forventet og i andre fag motsatt.

De oppgavene jeg måtte gjøre på egenhånd bestod i spørsmål man måtte svare på, og dommer/artikler som måtte leses. Det kan gå med noe arbeid til dette, men det opplevdes aldri som uoverkommelig.

En forskjell fra UiB er at det er relativt løse rammer for fagene erasmus-studenter har. Dette kan være hva eksamen består av, når eksamen blir, forelesninger som flyttes rundt og selve kompetansemål/læringsutbyttet. Det kan oppleves litt frustrerende, men samtidig tror jeg det ikke er lett fra de fagansvarliges side - hvor de plutselig må lære “ett eller annet” til 10 studenter på helt forskjellig nivå. Tempoet kan til tider være lavt, men masing fungerer ikke, så det beste er å slappe av og tilpasse seg tempoet. For å få klare svar fra de fagansvarlige er det lurt å alliere seg med de andre studentene i de ulike fagene, så kan man få klarhet i eksamensdatoer, tema for eksamen osv.

Selve eksamenene var greie, det er ikke nærheten like mye arbeid som på UiB i eksamensperioden. Eksamensformene var både muntlige og skriftlige, som sagt er fokuset på muntlighet større enn på UiB. Noen eksamener bestod bare av pugging og avkryssing, og andre krevde større grad av forståelse og refleksjon. Men i sum: det er ikke mye arbeid, bruk tid heller på det sosiale og å utforske Kroatia enn å jobbe deg i hjel. Det trengs nemlig ikke. Samtidig er det greit å gjøre oppgavene man får underveis for å henge med og samtidig holde seg inne med professorene.

Fagleg utbyte og språk

Undervisningen går på engelsk og engelsknivået på universitetet er bra, som ellers i Rijeka og Kroatia. Det faglige utbyttet er noe mindre enn på UiB, ved at det generelt er mer puggefokus. Likevel kommer det helt an på innsatsen som legges inn. I et EU Law fag som jeg synes var spennende la jeg ned noe arbeid og fikk bra læringsutbytte.

Om man er interessert i å lære litt kroatisk, så kan man melde seg på språkkurs gjennom universitetet i starten av hvert semester.

Særlig EU-rett er de gode på i Rijeka, sammenliknet med UiB. I Rijeka er det mer avslappet og stressfritt, professorene har gjerne færre studenter og kan dermed gi deg mer oppfølging enn i Bergen. Professorene er også for det meste nysgjerrige på internasjonale studenter og har lyst til å høre meningen din om ting, fra faglige spørsmål til temaer som politikk og samfunn - den oppriktige nysgjerrigheten og interessen de har er et frist pust! Dette fører til et hyggelig og avslappet lærer/student-forhold og et bra arbeidsmiljø.

Universitetsområdet og byen

Byen er ikke stor, og en kan bevege seg rundt til det meste på rundt 15-20 min. Byen har et lite sentrum langs sjøen, og beveger seg ellers bratt opp fra sentrum. Strendene er ikke langt unna, men bussene går ofte og er den enkleste måten å komme seg dit på.

Det kan regne en del i perioder, men det er for det meste fint vær. Jeg var der på høsten og hadde sommertemperaturer til og med oktober, hvor november bød på litt kaldere og mer ustabilt vær. På våren det tror jeg det er helt king kong - jeg dro i februar og da var våren allerede i gang.

Skolen er en liten busstur unna, avhengig av hvor du tar bussen fra selvsagt. Man kan også gå til skolen fra byen, men det er fort 30-40 minutter og gå, og mange oppoverbakker. Men bussene går ofte (selv om forsinkelser er mange) og får deg overalt. Busskort er å anbefale.

Universitetet er fint og ligger på en høyde med god utsikt. Selve bygget er relativt lite, men har både kafe og restaurant som slår UiB både på kvalitet og pris. Det beste er uteområdet med utsikt, som er perfekt for en kaffe/øl i sola.

Bustad

Jeg leide privat og var storfornøyd med det. Leieprisene er generelt greie, 2-4000 kr. Utleierne er for det meste også seriøse, siden de er avhengig av et godt rykte hos Erasmus-studenter for å få leid ut leilighetene sine.

Det går både an å lete selv på nettet etter leiligheter, ellers så får man en “buddy” fra erasmus-folka før man kommer ned, som står til disposisjon for spørsmål en måtte ha.
Jeg fikk veldig god hjelp med å finne en god leilighet, men nivået på hjelpen varierer noe og andre fikk lite og ingen hjelp. Det er også lurt å være tidlig ute, da særlig de beste leilighetene i byen går fort.

Det går også an å bo på dormitory. Trsat-dorm ligger litt utenfor byen, og man må enten ta buss eller går 30 + min for å komme dit. Fordelene er at det er billig (2000 ish) og man får alenerom. Ulempene jeg hørte fra venner som bodde der, er at de foretrakk å bo nærmere sentrum. Særlig i helgene slutter bussene å gå tidlig, så da blir det en lang gåtur hjem.
Det er også fort som eneste nordmann at en blir litt overkjørt når det er 15-20 spanjoler og franskmenn der - som forståelig nok helst vil snakke til andre på morsmålet.

Sosialt miljø

Det sosiale miljøet er veldig bra, alle er veldig interessert i å bli kjent med folk, så det anbefales å bli med på alt mulig som organiseres. I tillegg er det lett å bli kjent med folk på tvers av studier, så det anbefales å møte folk utenfor jussen også!

2022

Vår 2022 – Integrert master i rettsvitskap

Vår 2022 – Integrert master i rettsvitskap

01.03.2022 - 30.06.2022

Førebuingar/praktiske tips

Kroatia er et nydelig land med hyggelige mennesker og flott, variert natur. Her kan man utforske det meste av friluftsliv. Hvis man er glad i fjellturer så er det fantastiske muligheter i relativ nærhet. Det er lurt å ha solide fjellsko/terreng-sko med seg.
Det er også utrolig lett, raskt og billig å reise rundt omkring. Kroatia har dessverre ikke så gode jernbaner, men Flixbus, Ryanair osv. tar deg dit du måtte ønske. Det er flyplass på Krk som ligger ca. 40 min fra Rijeka sentrum, og dit går det buss. Ellers kan man fly til/fra Pula eller Zagreb, begge ca. 2 timer unna.
Jeg har hørt at Kroatia skal begynne med euro fra neste år, enn så lenge brukes Kuna. Man kan betale med kort de fleste steder, men man må ha cash på enkelte barer, kafeer og restauranter. Det er vanlig å betale regningen samlet, men gir man beskjed om å splitte regningen når man bestiller så går det fint.
Pravri fakultetet er plassert på en høyde, og ligger derfor i noe avstand fra selve bysentrum (ca. 30-40 min å gå, 10 min med buss). Erasmus studentene ble godt tatt imot første dag, og vi har for det meste hatt god kommunikasjon med ansatte ved fakultetet gjennom oppholdet. Sommer-semesteret starter i begynnelsen av mars og varer i utgangspunktet til midten av juli.

Undervisningsformer

Jeg har hatt to digitale fag og tre fag med fysisk oppmøte. Det har for det meste vært klassisk undervisning med en foreleser, men også noe gruppearbeid og presentasjoner. I enkelte fag var det mid term eller en annen form for underveisvurdering. Det har vært litt lite informasjon om hvordan prøver gjennomføres, tidspunkt og varighet, men de fleste foreleserne viser forståelse for at dette kan være utfordrende og forsøker å tilpasse seg.

Vurdering av emnetilbodet

Selv om det ikke er flust av fag å velge mellom så er det likevel en god bredde i det som tilbys av fag. Jeg har hatt følgende fag: civil procedure law, international humanitarian law, marine environment protection law, a taxation of the digital economy og law of the sea. Det har vært varierende krav og arbeidsmengde i de ulike fagene, men dette har også med forkunnskaper å gjøre. Jeg vil anbefale å velge civil procedure law, fordi det gir god komparativ kunnskap om sivilprosess i andre europeiske land, i tillegg til at professoren er en kjent og dyktig jurist i Kroatia. Det er generelt et krav til oppmøte og innleveringer underveis i semesteret, og det kan sånn sett i noen grad sammenlignes med 1-3 studieår på UiB. Totalbelastningen av skolearbeidet er likevel mindre enn i Bergen. Informasjonen kan være mangelfull, men gjennom god kommunikasjon med professorer og innad i studentgruppen så har det gått fint.

Fagleg utbyte og språk

Undervisningen går på engelsk. Kroatene er generelt gode i engelsk, både på fakultetet og ellers, med få unntak. Hva gjelder faglig utbytte så tenker jeg at nivået ligger noe lavere enn på UiB, og de har en litt annen måte å studere på. Det er mye fokus på pugging av faktakunnskaper, og mindre fokus på tolking av rettskilder.

Universitetsområdet og byen

Rijeka er den tredje største byen i Kroatia, og ligger plassert nord i landet nært grensen til Slovenia og nord-Italia. Rijeka har et lite sentrum nede ved sjøen, og boligområdene strekker seg oppover i høyden. Det er en del bakker og trapper, men det er lett å komme seg rundt og det er gåavstand til det meste. Rijeka er en havneby med mye shipping og eldre industriområder. Det er likevel ikke langt til nærmeste strand og andre koselige steder. Rijeka er også kjent for å være en regnby, men vi har nok vært heldige dette semesteret og derfor ikke merket så mye til dette. Det kan være sterk vind. Jeg var nok forberedt på varmere temperaturer enn hva som var tilfellet de første månedene, så jeg anbefaler å ta med seg klær for en normal norsk vår. Temperaturen stiger raskt utover april, og fra mai er det veldig varmt. Bussforbindelsene er gode, men ofte forsinket og tett med folk.

Bustad

Hvis man ønsker å bo i studentbolig (under 200 euro i måneden) så må man være veldig tidlig ute. Jeg fikk beskjed om at det var fullt allerede i fjor sommer, selv om enkelte heldige fikk plass også senere. Studentboligene på Trsat er moderne og fine, men ligger på andre siden av byen i forhold til fakultetet og relativt langt fra sentrum. Det sies også at det er svært lytt. Det finnes mer sentralliggende studentboliger, men standarden er langt lavere. Jeg valgte å bo i en privat leilighet, og betalte nok godt over det som er nødvendig. Rom i leilighet ligger generelt på 150-300 euro, og studio/1-roms ligger gjerne på 400-500 euro.

Sosialt miljø

Dette semesteret var vi ca. 250 Erasmus studenter i Rijeka spredt på de ulike fakultetene, og ca. 20 på juridisk fakultet. ESN-nettverket i byen er utrolig flinke til å dra i gang ulike arrangementer, og det har derfor vært mye å bli med på gjennom hele semesteret. Jeg har ikke hatt så mye kontakt med lokale studenter annet enn de jeg har kommet i snakk med på eget initiativ. Erasmus studentene ble plassert i egne undervisningsgrupper på fakultetet, noe som skapte et skille mellom oss og de lokale. I de digitale fagene var vi blandet, men vi møtte dessverre aldri de andre i person. Det var likevel av mindre betydning, for det ble et veldig godt miljø mellom oss som var på utveksling.

Informasjon