Gå til innhold
English A A A

EU FP7 Technolife


Final Results!

http://technolife.no/

TECHNOLIFE er et prosjekt under EUs sjuende rammeprogram som koordineres av Senter for Vitenskapsteori. Prosjektet har partnere fra det Autonome Universitetet i Barcelona, Universitet i Tartu, Universitetet i Manchester, Versailles Universitet Saint-Quentin-en-Yvelines, Universitetet i København, Lancaster Universitet og EU-kommisjonens forskningssenter i ISPRA. Mål for prosjektet er å utvikle nye rammeverk som adresserer etiske problemer knyttet til tre teknologier: biometriske data og databaser brukt i grensekontroller, geografiske informasjonssystemer (GIS) og forbedring av den menneskelige kroppen gjennom konvergerende teknologier. Prosjektet tar mål av seg til å etablere nye innsikter om hvordan individers, gruppers og offentligheters etiske anliggender bedre kan bli tatt opp i styring på Europeisk nivå.

 

TECHNOLIFE etablerer et nytt konseptuelt og teoretisk inntak til etisk analyse og forskning gjennom begrepene om forestilte fellesskap og sosio-tekniske forestillinger. Bruken av disse begrepene vil kunne gi bedre representasjoner av folkelige og offentlige etiske anliggender  gjennom et bredere inntak til kulturell og teknologisk kompleksitet enn det som er vanlig innenfor etikk. Dette er ikke minst viktig i og med at alle de tre teknologiene som studeres befatter seg med informasjon, kommunikasjon, gruppetilhørighet og identitet, og slik aktivt griper inn i og forandrer felles forestillinger. Nye teknologier inngår slik også som viktige for konstitueringen av det forestilte fellesskapet ”Europa”.

 

Visjoner, etiske problemstillinger og sentrale utviklingstrekk ved de tre teknologiene vil bli beskrevet ved hjelp av metodologiske tilfang fra flere disipliner (etikk og vitenskapsstudier står sentralt). Noen av resultatene fra tolkningsprosessen vil bli plassert i en database, hvor de vil bli drøftet av inviterte deltakere. Resultater av en samlet tolkningsprosess vil så bli brukt til å identifisere sentrale forestillinger blant grupper som angås av de tre teknologiene. Tolkningsdata vil deretter bli brukt til å: 1) utvikle nye etiske rammeverk tilpasset et analysenivå som svarer til sosio-tekniske forestillinger og forestilte fellesskap; 2) retningslinjer og anbefalinger vil bli utviklet til bruk for EU kommisjonen; 3) en vevs-portal vil bli satt opp for videre deliberasjon omkring de tre teknologiske feltene, og 4) analyser vil bli gjort av forskningsprosessen som helhet til mulig bruk på andre, lignende felter.

Technolife.no

Sist endret: 12.3.2012