Hjem
SLATE
Nyhet

Nasjonalt senter for KI og læring har åpnet!

Den offisielle åpningen av Nasjonalt senter for KI og Læring (AI LEARN) ble markert med en feiring ved Psykologisk fakultet ved UiB den 3. desember. Senteret skal forske på samspillet mellom mennesker og kunstig intelligens.

Michalis Giannakos, Barbara Wasson og Stine Lehmann under åpningen av KI-senteret AI LEARN.
AI LEARN-direktørene Michalis Giannakos (NTNU) og Barbara Wasson (UiB), med Stine Lehmann, dekan ved Psykologisk fakultet, UiB.
Foto/ill.:
Ingvild Abildgaard Jansen.

Hovedinnhold

AI LEARN  er et tverrfaglig og tverrsektorielt forskning- og innovasjonssenter, ledet av UIB og NTNU. Som en del av den nasjonale satsingen på kunstig intelligens, fikk AI LEARN 200 millioner kroner i støtte fra Norges forskningsråd i 2025 – den største enkelttildelingen noensinne til et forskningssenter ved UiB.

Målet til senteret er å utvikle ny kunnskap om hybrid intelligens og å skape løsninger som sikrer en bærekraftig, inkluderende og ansvarlig integrering av KI i samfunnet.

– Vi er svært stolte over å etablere et KI-senter i Bergen! Vi ønsker å forstå hvordan vi lærer, arbeider og skaper sammen med KI, og bruke denne kunnskapen til å styrke menneskelig handlingskraft i en tid med raske teknologiske endringer, sier Barbara Wasson, direktør for AI LEARN og SLATE, og professor ved UiB.

Forskning på tvers av fag og sektor

Kjell-Morten Myhr, viserektor for forskning, innovasjon og samarbeid ved UiB, sto for den formelle åpningen av senteret, mens Stine Lehmann, dekan ved Det psykologiske fakultet ved UiB, snakket om betydningen av AI LEARN for fakultetet. Sigrid Undheim Lygren og Sure Dommersnes fra Griegakademiet stod for det musikalske bidraget under åpningen.

– Det er viktig at vi bygger kunnskap og kompetanse for å møte denne utviklingen. Kunnskapen fra AI LEARN skal tas i bruk i utdanning og opplæring, i skole, arbeidsliv og i samfunnet ellers, sa Lehmann.

Lehmann beskrev tildelingen på 200 millioner kroner fra Norges forskningsråd til SLATE (Centre for the Science of Learning & Technology, gjennom AI LEARN, som en stor bragd og et resultat av hardt arbeid, samarbeid og ambisjoner. Hun fortalte at SLATE over flere år har bygget seg opp et sterkt fagmiljø og drevet forskning på et høyt internasjonalt nivå.

Statsråd Sigrun Aasland, Forsknings- og høyere utdanningsminister, sendte en videohilsen hvor hun understreket at AI LEARN kommer til å være svært viktig:

– Jeg er glad for at AI LEARN skal forske på tvers av fag og sektorer og involvere mange aktører. Det gjør at vi kan få mer inngående kunnskap, nye perspektiver og at vi kan ta forskning raskere i bruk, sa Aasland i hilsenen.

En sterk tro på forskning og innovasjon

I dag har AI LEARN 35 nasjonale og internasjonale partnere fra akademia og offentlig og privat sektor. Under åpningsarrangementet deltok representanter fra VilViteCapgeminiBergen brannvesenStatsforvaltaren i Vestland og Midlaier.

Da representantene talte, viste de en sterk tro på betydningen AI LEARNs forskning og innovasjon vil ha for menneskelig samhandling med kunstig intelligens i Norge og på Vestlandet.

AI LEARN vil skape nye muligheter for både studenter og fagfolk, og forsikre at den neste generasjonen med KI-ferdigheter blir værende her i regionen, sa Lars Helge Sandvik-Jacobsen, regionsdirektør for Capgemini Bergen.

– AI LEARN utfører banebrytende forskning som er relevant for absolutt alle, sa prosjektleder og forskningsformidler for VilVite – vitensenteret i Bergen, Josephine Alessandra Salice.

Hun forklarte at VilVite skal sørge for at idéene fra AI LEARN får møte nysgjerrige barn, ungdom og voksne som kan lære noe fra dem gjennom en levende arena. Salice mener at dette er ekstremt viktig for folk fra Vestlandet, Norge og utenfor Norge, fordi det både kan bygge tillit til forskning og sørge for at man forstår teknologi og bruker det på en ansvarsbevisst måte.