News archive for Centre for Climate and Energy Transformation (CET)
Klimafestivalen Varmere Våtere Villere ble nylig arrangert, og mange fant veien til lang rekke engasjerende arrangementer på ulike scener i Bergen. Se et utvalg bilder fra UiB sine bidrag til årets klimafestival her.
En UiB-støttet studie viser fortsatt stor oppslutning til forskning globalt, selv om medielandskapet kan gi et annet inntrykk. – Nå må vi som forskere spørre oss selv hvordan vi skal forvalte denne tilliten, sier professor Håvard Haarstad ved Senter for klima- og energiomstilling (CET).
Hva skjer med samfunn som mister tradisjonene sine på grunn av klimaendringer? Det er et av spørsmålene som driver Daniel Puig, forsker ved Senter for klima- og energiomstilling.
– Vi vet godt at en stor endring er nødvendig. Vi har kunnskapen som trengs. Nå må vi finne ut hva vi skal gjøre, sier UiB-professor Håvard Haarstad. Den syvende Bærekraftskonferansen i Bergen går av stabelen 7.-9. februar. Vi spør: Hva er universitetenes rolle?
Forskarar kjem til Bergen for å løyse dei store samfunnsutfordringane. Simon Øverland har invitert nokre av dei til å fortelje om framtidas løysingar.
Gratulerer til Devyn Remme med prisen for den mest nyskapende masteroppgaven i samfunnsgeografi!
Allerede før hun har disputert for doktorgrad har stipendiaten Stina Ellevseth Oseland fått den prestisjefylte stillingen som ny klimadirektør i Bergen kommune. Les hvordan månedens alumn vil gjøre Bergen enda mer klimavennlig.
Globale samfunnsutfordringer har avsatt midler til stimulering av faglig tverrfakultært samarbeid i 2019. Søknadsfrist 25. september.
– Det er på Vestlandet vi kjenner mest på dette med flom og ekstremvêr, seier klimaforskar og senterleiar Håvard Haarstad.
- March 2025 (1)
- January 2025 (1)
- October 2024 (1)
- January 2024 (2)
- March 2022 (1)
- June 2020 (1)
- February 2019 (1)
- October 2017 (1)