Home
News

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Nyhet

UiB fordømmer Ugandas anti-LHBTQ+-lov

Som en langvarig partner for Uganda, og Makerere Universitet, fordømmer Universitetet i Bergen loven om Ugandas anti-LHBTQ+-lov.

UiB og SMUG i Uganda
UiB ved fungerende universitetsdirektør Tore Tungodden, prodekan for forskning ved Det medisinske fakultet Marit Bakke og rektor Margareth Hagen besøkte SMUG-senteret (Sexual Minorities Uganda) og leder Frank Mugisha (midten) i november 2019.
Photo:
Andrea Magugliani

Main content

– Vi er dypt bekymret for sikkerheten til LHBTQ+-samfunnet i Uganda. Med sin vidtrekkende kriminalisering av homofili og straffer som inkluderer dødsstraff er lovforslaget en av de mest restriktive anti-homolovgivningene i verden, og et åpenbart angrep på universelle menneskerettigheter, sier UiB-rektor Margareth Hagen.

Nylig ble det kjent at Uganda innfører dødssftraff for homofili. «Promotering av homofili» vil straffes med 20 års fengsel, og det å vite om homofile personer uten å angi dem til politiet, er nå straffbart.

– Lovforslaget har allerede ført til økt hat og vold mot en sårbar minoritet. Lovforslaget setter også viktige fremskritt og vinninger innen helse, kampen mot hiv/aids og andre viktige utviklingsprioriteringer som har vært en hjørnestein i samarbeidet med Universitetet i Bergen i flere tiår, sier Hagen.

Det er allerede levert inn søksmål til konstitusjonsdomstolen. Flere av saksøkerne har UiB-tilknytning, bl.a Sylvia Tamale, tidligere dekan på juridisk fakultet ved Makerere, og som holdt Annual Lecture on Law & Social Transformation i fjor. Adrian Jjuuko, direktør for HRAPF – Human Rights Awareness and Protection Forum og har samarbeidet på forskningsprosjekter hos UiB i et tiår, i tillegg til flere sterke LHBT-aktivister (bl.a. Raftoprismottaker Frank Mugisha og Kasha Jaqueline), journalister og politikere. 
 
De internasjonale reaksjonene er mange og sterke og USA signaliserer at de vurderer sanksjoner.