Home
New phds

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Ny doktorgrad

Insight into aquatic microbial vitality analysis

Mathilde Lindivat disputerer 17.1.2023 for ph.d.-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen "Development of flow cytometry-based techniques for assessing microbial inactivation after water disinfection and downstream processes".

Main content

Akvatisk mikrobiell vitalitet er en vanskelig parameter å bestemme. Grensene mellom en levende bakterie eller fytoplankton og sovende eller døde celler er uklare. Molekylær farging rettet mot spesifikk cellestruktur som DNA, cellemembran, enzymer eller proteiner kan gi innsikt i mikrobiell vitalitet og aktivitet. Denne oppgaven dekker utviklingen av fytoplankton og bakteriell vitalitets analyse metoder i kombinasjon med flow cytometri. Muligheten til å analysere tusenvis av individuelle celler med flow cytometri teknologi er fordelaktig og representerer et raskt alternativ sammenlignet med mikroskopi. Så hvorfor fokusere på akvatisk mikrobiell vitalitetsanalyse? Mikrober er essensielle aktører i næringssykluser i vannmiljøer, men de kan også bli et problem. Vanntransport, for eksempel i skips ballastvann eller brønnbåter, kan forårsake spredning av uønskede mikroorganismer. Menneskelige patogener Vibrio cholerae eller fiskepatogener Yersinia ruckeri er eksempler på slike arter. For å forhindre og redusere spredning av uønskede mikroorganismer, er vannbehandling som UV-bestråling effektivt for å inaktivering celler. To fargemetoder ble undersøkt for fytoplankton og bakteriell vitalitetsanalyse etter UV- og varmebehandlinger. Den første metoden fokuserte på enzymaktivitet og cellemembranintegritet ved å kombinere CFDA-AM og SYTOX Blue-farger for å studere vitaliteten til fytoplankton Tetraselmis suecica etter UV-bestråling. Den andre metoden brukte proteinsyntese aktivitet kombinert med DNA-farging for å studere vitaliteten til E. coli, sjøvannsbakterier og ulike fiskepatogener etter UV- og varmebehandlinger. Proteinsyntese ble analysert med BONCAT, en klikk-kjemibasert reaksjon for farging av syntetiserte proteiner. De to metodene er gode kandidater for å måle mikrobiell vitalitet etter UV-bestråling og gir et pålitelig bilde av fytoplankton og bakteriell vitalitet. Bruken av flow cytometri har vist seg å være fordelaktig for å forbedre analysekvalitet og ytelse.

Personalia

Mathilde Lindivat er en PhD-student med en mastergrad i bioteknologi og mikrobielle bioprosesser fra University of Bretagne Sud, Frankrike. Hun jobber i dag ved Høgskolen på Vestlandet (HVL) i Haugesund. Hovedveileder for Mathildes ph.d.-avhandling er førsteamanuensis Ingunn Alne Hoell ved HVL. Medveiledere er forskningsdirektør Aud Larsen (NORCE) og seniorforsker Ole-Kristian Hess-Erga (NIVA).