Utforsker nevrokjemien bak hørselshallusinasjoner
Alexander R. Craven disputerer 29.5.2026 for dr.philos.-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen "Neurochemical and functional dynamics in patients with psychosis and auditory hallucinations assessed with Magnetic Resonance techniques".
Main content
Hvorfor hører noen stemmer som ikke eksisterer? For å få innsikt i de underliggende mekanismer bak hørselshallusinasjoner, ble det i avhandlingen utviklet nye magnetisk resonans (MR) metoder som gir muligheter til å samtidig måle kjemiske endringer og aktivitet i hjernen. Med disse nye metodene kan en observere dynamiske endringer i ulike kjemiske stoffer, blant annet viktige signalstoffer som glutamat og GABA, som sammen regulerer aktivitetsnivået i hjernen.
I avhandlingen ble det målt fra et område i den fremre del av hjernen, en del som er sentral for flere kognitive funksjoner, i to grupper: friske frivillige og pasienter med psykose. I begge gruppene ble det observert en tydelig økning i glutamat mens deltakerne var engasjert i en kognitiv oppgave. Til tross for lavere basalnivåer av glutamat blant de med psykose viste deltakerne i begge gruppene lignende økninger i glutamat mens de utførte oppgaven, og få forskjeller for GABA. Dette tyder på at endret inhibitorisk kontroll (som kan bidra til opplevelsen av hallusinasjoner) observeres som en underliggende forskjell i glutamatnivå, heller enn som avvikende dynamikk under utførelse av kognitiv oppgave.
En stor del av arbeidet setter søkelys på tekniske utfordringer og utviklinger. Avhandlingen har brukt en standard MR-maskin, som blir brukt ved kliniske undersøkelser ved sykehuset, men som kan også brukes til å måle kjemisk innhold (MR-spektroskopi). Avhandlingen utvider etablerte metoder for å måle samtidige kjemiske endringer og "funksjonelt" aktivitetsnivå i hjernen, der tidsmessige faktorer og kortsiktig variasjon spiller en kritisk rolle. På dette området foreslår avhandlingen nye tilnærminger for å håndtere uønsket signalvariasjon, og gir flere anbefalinger for mer pålitelige målinger, som kan brukes både i forskning og kliniske sammenhenger. Det at de nye metodene bruker standard MR-maskiner, gjør dem lett tilgjengelige for fremtidige studier innenfor f.eks. nevrologi, psykiatri og nevropsykologi.
Personalia
Alexander R. Craven (f. 1981) er utdannet ingeniør i Vest-Australia, og har mastergrad i medisinsk teknologi fra NTNU, Trondheim. Han har spesialisert seg i metoder innen magnetisk resonans spektroskopi. Han jobber som ingeniør ved Institutt for klinisk og biologisk psykologi, Universitetet i Bergen og ved medisinsk-teknisk avdeling, Haukeland Universitetssjukehus. Mye av arbeidet hans har blitt utført under prosjekter ledet av professor Kenneth Hugdahl i samarbeid med MR-fysiker Lars Ersland.
