Hjem
Institutt for informasjons- og medievitenskap
Studier

— Skal forme samfunnet de neste 50 årene

607 nye studenter har takket ja til å studere ved instituttet.

Bilde fra SV-fak studiestart 2024
ILLUSTRASJONSBILDE: Snart skal instituttet ønske velkommen 607 nye studenter som har takket ja til studieplass.
Foto/ill.:
Eivind Senneset (UiB)

Hovedinnhold

Det ble klart da opptaket, både til bachelor- og masternivåene, ble ferdigstilt over sommeren.

— Dette er unge mennesker som skal være med på å prege og forme det norske samfunnet de neste 50 årene.

Det sier nylig tiltrådt nestleder ved Institutt for informasjons- og medievitenskap (Infomedia), professor Lars Nyre. Han er i ekstase over at det er så mange ønsker å begynne på en av de mange forskjellige studieretningene ved instituttet.

De 607 nye studentene som har takket ja, fordeler seg over programmer innen både teoretiske og praktiske studier innen medier, teknologi og informasjonsvitenskap.

Bredt utvalg

Totalt har instituttet 7 bachelor-, 4 masterprogram og 2 årsstudier med et samlet antall budsjetterte studieplasser på 418. Disse blir etter solemerker godt fylt når de nye studentene møter forventningsfulle og spente til semesterstart i uke 33.

Det nye lederskapet ved instituttet gleder seg enormt til å møte de nye studentene, sier Nyre, som lover at både han og den nye instituttlederen, Bjørnar Tessem, skal hilse på så mange som mulig av de nye programstudentene i semesterstartuken.

Søkertallene har generelt sett vært svært gode de siste årene, og nå som opptakstallene også er klare er det gledelig å konstatere at den fine trenden fortsetter.

— Det åpenbart at Infomedia-studenter vil sette et betydelig avtrykk både lokalt på universitetet, men også på det norske samfunnet som helhet i veldig mange år fremover, konstaterer Nyre.

Rekordantall

Totalt på instituttet var det ved utgangen av 2024 registrert 1585 aktive studenter (DBH, 2025), som er ny rekord. Dette tallet er ventet å øke i 2025. Ikke bare fordi man tar opp betydelige flere programstudenter enn antall studenter, men også fordi man er aktive bidragsytere i flere spennende utdanningsinitiativer - blant annet DIGI-programmet, som nå tilbyr et etter- og videreutdanningstilbud i digital kompetanse for arbeidslivet.

— I tillegg starter vi denne høsten opp et helt flett nytt undervisningstilbud i innovasjonsmetoder, sier Nyre.

Det nye kurset MCB201 er i første omgang tilgjengelig for studenter ved hele SV-fakultetet.

— Studentene skal jobbe i grupper og lage strategier for verdiskaping ut fra sitt fagområde, sier Lars Nyre. Han har vært med å utvikle kurset sammen med kollegaer på Institutt for informasjons- og medievitenskap, og anbefaler det spennende nye emnet på det varmeste alle som har frie studiepoeng det kommende semesteret.