Statsvitere på sykehuset: derfor valgte de E-helse
Andrea Grini og Kristina Hombau er praksisstudenter hos Fou/ E-helse i Helse Bergen høsten 2025.
Hovedinnhold
Hvorfor valgte dere praksis (hos E-helse)?
Andrea: “Jeg valgte praksis fordi jeg ønsket å gjøre noe annet enn å bare sitte på lesesalen hele høsten! E-helse pekte seg tidlig ut som en plass jeg ønsket å søke på, da jeg er veldig interessert i hvordan store offentlige organisasjoner fungerer og har et ekstra øye for helse- og velferdspolitikk. Når nesten hele familien jobber i helsevesenet var det kanskje på sin plass at statsviteren også skulle prøve seg der.”
Kristina: “Jeg valgte praksis fordi jeg ønsket relevant arbeidserfaring, og få et innblikk i hvordan det vi lærer i forelesning kan brukes i det faktiske arbeidslivet. Valget falt på E-helse fordi jeg er interessert velferdspolitikk, men også den teknologiske utviklingen vi er vitne til i dag. Det hørtes spennende ut å få lov til å lære mer, og bidra i denne utviklingen, i en stor samfunnskritisk organisasjon som Haukeland Universitetssykehus/Helse Bergen.”
Hvordan ser en normal arbeidsdag ut for dere, og hvilke arbeidsoppgaver har dere hatt?
Det finnes ingen normal dag på E-helse; vi har gjort veldig mye forskjellig! Vi er med på, og fasiliterer, møter og workshops, både som deltakere, observatører og referenter. Mye av det vi gjør er administrative oppgaver, for eksempel kvalitetssikring av masterdata, produsere utkast til informasjonsbrev, spørreundersøkelser og saksmeldinger, gjennomføre nullpunktsmålinger og analysere surveydata. I tillegg har vi også fått være med å teste ulike KI-løsninger og teknologier før de sendes ut i sykehuset! Veien på E-helse blir altså litt til mens man går, og vi har vært heldige som får lov til å jobbe mye sammen.
Hva er det beste og mest utfordrende med praksisplassen?
Det beste med å jobbe i E-helse må være arbeidsmiljøet og alle de hyggelige folkene man møter. Det er også verdt å nevne at arbeidsoppgavene vi har er spennende og oppleves som meningsfulle – og at vi blir utfordret på en god måte.
Men det har vært mye nytt å sette seg inn i, da E-helse er del av en stor og kompleks organisasjon. Vi har blitt fortalt at man får kalle seg “nyansatt” i tre år, så ett semester er ikke nok til å forstå hvordan alt henger sammen. Derfor er det bra med gode kollegaer som inkluderer oss i arbeidet sitt og hjelper oss når det trengs.
Alle praksisstudenter skriver en praksisrapport. Hva handler deres om?
Andrea: “Jeg skriver om hvordan verdensledende smartsykehus bruker teknologi for å avlaste helsepersonell og redusere utbrenthet. Særlig fokuserer jeg på hvordan KI-verktøy kan bidra til å redusere den administrative arbeidsbyrden og øke kvaliteten på pasientbehandlingen. Arbeidet mitt knyttes opp mot revideringen av Teknologidelplanen til Helse Bergen HF – og det føles ekstra stas ut å skrive en oppgave som faktisk vil leses av andre enn sensor.”
Kristina: “I oppgaven min skriver jeg om KI-verktøyet “tale til sammendrag”, som dette og neste semester skal testes av om lag 1000 klinikere i Helse Vest. I praksisperioden har jeg fått særlig interesse for gevinstrealisering av helseteknologi, og i rapporten knytter jeg utprøvingen av verktøyet til nettopp dette: hvordan vi faktisk kan hente ut gevinstene når nye løsninger tas i bruk.”
På hvilken måte får dere brukt deres studiekompetanse i praksis?
Statsvitere er kanskje ikke det første man forbinder med “sykehus”, men behovet er stort. Gjennom studiet har vi utviklet metodeforståelse og analytiske ferdigheter som gjør at vi raskt kan sette oss inn i nye fagområder, skape oversikt og oversette komplekse prosesser til tydelige problemstillinger. I praksis betyr det at vi identifiserer utfordringer, utvikler og prioriterer tiltak, lager gjennomførbare planer, følger opp og måler effekter. Løste vi faktisk problemet? På denne måten kombinerer vi metode, analyser og innsikt i offentlig politikk.
Hvorfor vil dere anbefale praksis (hos E-helse) til andre studenter?
Vi anbefaler praksis ikke bare fordi det har gitt oss verdifull og relevant arbeidserfaring. Det har også hjulpet oss å se hvilke muligheter vi kan ha etter studietiden. Praksis gir en helt annen opplevelse av arbeidslivet enn vi kunne fått fra de typiske deltidsjobbene man har ved siden av studiet, og vi opplever at vi har blitt mer forberedt på livet etter UiB. I tillegg er praksisoppgaven god øvelse i å jobbe med en lengre oppgave over et helt semester – noe som absolutt er en nyttig ferdighet for videre studier!

