Et helt halvt år i Padova!
Mitt navn er Åshild, og jeg er i Italia på utveksling. Jeg studerer for tiden i Padova, som ligger nord-øst i landet. Jeg studerer normalt sett Politikk og forvaltning, men har utnyttet meg av de frie emnene og derfor tatt noen noe annerledes emner her enn jeg pleier å ha i Norge.
Main content
Italia er et fantastisk land!
Jeg elsker at det er sammensatt av fjell, sjø og nydelige byer. Dette og, ikke minst, maten gjorde at jeg ønsket å søke meg hit.
Å være student i Italia er på mange måter mer kaotisk og uryddig enn å være student i Norge. Faglig sett, er det et lavere nivå i Italia enn i Norge. Likevel har jeg merket at å ha 5 emner per semester er uvant. En annen forskjell mellom Bergen og Padova er avstandene mellom fakultetene. I Padova er alle fakultetene spredt rundt i byen, mens her i Bergen er stort sett alt i samme område. Eksamene i Italia forgår stort sett som "multiple choice". Det er også veldig uvant.
I Padova er det veldig lett å slenge seg med på sosiale sammenkomster gjennom ESN og andre studentorganisasjoner. Det er også et stort norsk miljø i byen. Vi har egen gruppe og egne sammenkomster - som for eksempel "løpemandag".
I Italia er det utrolig mye man kan se og oppleve over alt. Jeg har vært i utrolig mange kirker, sett mange byer og løpt/gått fine turer. Fra Padova bruker jeg 30 min med toget til Venezia, 20 min til vindistriktene og 1 t til Verona, Bologna og Treviso.
Oppholdet har bestått av utrolig mange høydepunkter. Jeg elsket vintersesongen hvor jeg sto på snowboard i alpene. Jeg har også vært på min første fotballkamp i Champions League. Jeg har vært på to solo-interrail-turer og ser tilbake på det som to høydepunkter fra utvekslingen. Å sykle rundt Gardasjøen (2 ganger) er likevel aller øverst på lista. Det var rått!
Mine tips til fremtidige utvekslingsstudenter er å reise så mye som mulig. Du blir kjent med mange, og får sett de nydeligste plasser.

