Hjem
Forskning
Karriere

Momentum – karriereutviklingsprogram for yngre forskere

Momentum er UiBs karriereutviklingsprogram for yngre forskere - postdoktorer, forskere eller førsteamanuensis som ønsker å satse på en akademisk karriere ved et forskningsuniversitet

Momentum banner

Hovedinnhold

Momentum

I løpet av karrieren må forskere håndtere mange og komplekse utfordringer: balansering av forskningsaktiviteter, stadig flere prosjekter, samspill mellom forskning og undervisning, samarbeid med administrativ støtte, koblingen til næringslivet, tverrfaglige satsninger, internasjonalisering og mye mer.

Programmet

Momentumprogrammet består av fire to-dagers seminarer i perioden september til april. Temaer som dekkes i løpet av programmet:

  • Karriereplanlegging
  • Identifisere, forstå og utøve fremragende forskning
  • Identifisere og søke om forskningsfinansiering (nasjonalt, EU, internasjonalt)
  • Publisering; bibliometri og alt-metrics
  • Utvikle ditt profesjonelle nettverk
  • Tverrfaglig samarbeid
  • Innovasjon innen forskning
  • Forskningskommunikasjon til målgrupper utenfor akademia
  • Prosjektledelse
  • Å bygge vellykkede forskergrupper
  • UiB i Brussel; internasjonale forskningsperspektiver og hvordan markedsføre forskningen din internasjonalt

For delegatene tatt opp i programmet er deltagelse på seminarene obligatorisk.

Momentumstipend og veiledning

I tillegg til opplæring vil hver Momentum-delegat få NOK 100 000,- i driftsmidler. Dette skal benyttes til mentor, reiser, nettverksbygging, forskningsopphold og workshops.

Momentumdelegatene

Fakultetene er ansvarlig for å velge Momentumdelegatene. Klikk på delegatenes navn for en kort presentasjon. 

Momentumdelegater 2021 - 2022

Christian Mauder - Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap, Det humanistiske fakultet
Ingrid Halland - Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Det humanistiske fakultet
Liliia Oprysk - Det juridiske fakultet
Salwa Suliman - Institutt for klinisk odontologi, Det medisinske fakultet
Bergithe Eikeland Oftedal - Klinisk institutt 2, Det medisinske fakultet
Arne Raasakka - Institutt for biomedisin , Det medisinske fakultet
Camilla Løhre - Kjemisk institutt, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Mari Heggernes Eilertsen-  Institutt for biovitenskap, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Erlend Grong - Matematisk institutt , Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Helga Bjørnøy Urke - Institutt for helse, miljø og likeverd, Det psykologiske fakultet
Aslak Hjeltnes - Institutt for klinisk psykologi, Det psykologiske fakultet
Fazle Rabbi - Institutt for informasjons- og medievitenskap , Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Regine Paul - Institutt for administrasjon og organisasjonsvitenskap , Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Anna Wessman - Avdeling for kulturhistorie, Universitetsmuséet

Momentumdelegater 2020 - 2021

Thibaut Barreyre – Institutt for geovitenskap, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Line Iden Berge - Institutt for global helse og samfunnsmedisin, Det medisinske fakultet
Thomas de Haan - Institutt for økonomi, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Usman Isyaku – Institutt for samfunnspsykologi, Det psykologiske fakultet
Vadim Kimmelman – Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Det humanistiske fakultet
Jenny Krutzinna – Institutt for administrasjon og organisasjonsvitenskap, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Kundan Kumar – Matematisk institutt, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Liv Grimstvedt Kvalvik – Institutt for global helse og samfunnsmedisin, Det medisinske fakultet
Luis Martell – Naturhistorie, Universitetsmuseet i Bergen
Synnøve Midtbø Myking – Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Det humanistiske fakultet
Gennady Nikitin – Institutt for biomedisin, Det medisinske fakultet
Ana Ozaki – Institutt for informatikk, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Tuva Semmingsen – Griegakademiet – Institutt for Musikk, Fakultet for kunst, musikk og design
Joanna Siekiera – Det juridiske fakultet
Christoph Trattner - Institutt for informasjons- og medievitenskap, Det samfunssvitenskapelige fakultet
Endre Visted – Institutt for klinisk psykologi, Det psykologiske fakultet

Momentumdelegater 2019 - 2020

Henriette Aksnes – Institutt for biomedisin, Det medisinske fakultet
Ignacio Anchustegui – Det juridiske fakultet
Agnete Engelsen – Institutt for biomedisin, Det medisinske fakultet
Eilin Erevik – Institutt for samfunnspsykologi, Det psykologiske fakultet
Magnus Mathisen Haaland – Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap, Det humanistiske fakultet
Erik Knudsen - Institutt for informasjons- og mediavitenskap, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Helen Leslie-Jacobsen – Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Det humanistiske fakultet
Adele Mennerat - Institutt for biovitenskap, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Ingunn Johanne Ness – SLATE, Det psykologiske fakultet
Siddhart Sareen – Institutt for geografi, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Noeska Smit – Institutt for informatikk, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Lea Svendsen – Geofysisk institutt, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Xueli Tan – Griegakademiet – Institutt for musikk, Fakultet for kunst, musikk og design

Momentumdelegater 2018 - 2019

Pål Antonsen – Institutt for filosofi, Det humanistiske fakultet
Janka Babickova - Klinisk institutt 1, Det medisinske fakultet
Susanne Bygnes - Sosiologisk institutt, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Malgorzata Cydecka - Det juridiske fakultet
Simon Dankel – Klinisk institutt 2, Det medisinske fakultet
Sara Ghaderi, Institutt for global helse og samfunnsmedisin, Det medisinske fakultet
Rita Ginja – Institutt for økonomi, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Øyvind Gjerstad – Institutt for fremmedspråk, Det humanistiske fakultet
Ann-Kristin Helland Gujord - Institutt for lingvistiske, litterære og estetiske studier, Det humanistiske fakultet
Kristiina Kompus – Institutt for biologisk og medisinsk psykologi, Det psykologiske fakultet
Hanneke Meijer - Naturhistorie, Universitetsmuseet i Bergen
Rune Mentzoni – Institutt for samfunnspsykologi, Det psykologiske fakultet
Mali Husby Rosnes – Kjemisk institutt, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Willem van der Bilt – Institutt for geovitenskap, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Selina Våge – Institutt for biovitenskap, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Brita Ytre-Arne – Institutt for informasjons- og medievitenskap, Det samfunnsvitenskapelige fakultet