Home
Department of Geography
Master's degree

Master's theses in geography 2021

This semester we have two sumission deadlines for the master's thesis in geography: 19 May and 2 Augustt. 8 students submitted their thesis on the 19th of May and they will have their final exams in June.

Next
Framside
Romilly Harris Stuart: Exploring the role of snow metamorphism on the isotopic evolution of the surface snow at EastGRIP.
Photo:
Romilly S Harris
1/8
Framside
Bryndis Zoega: The disappearing past: Coastal archaeology, shoreline erosion and contributingfactors along the coast of Skagafjörður, Northern Iceland
Photo:
Bryndis Zoega
2/8
Framside
Christine Olson: Bogstadvannet gjennom 40 år. Tilstandsvurdering og endringsanalyse gjennom naturtypekartlegging.
Photo:
Christine Olson
3/8
Framside
Silje Marie Lian Skreprud: Myravatnet og Eikelundstjørna – en studie av endringsprosesser de siste 70 år, naturtypekartlegging og økologisk tilstandsvurdering.
Photo:
Silje Marie Lian Skrepsrud
4/8
Framside
Julie Elkjær Stentsøe: Samskaping som strategi for stedsutvikling i et flerkulturelt samfunnEn case-studie av Nærmiljøsatsingen Linderud, Veitvet og Sletteløkka
Photo:
Julie Elkjær Stentsøe
5/8
Framside
Tommy Stamnesfet Loddengaard: Bærekraftig byutvikling langs Bybanen i Bergen
Photo:
Tommy Stamnesfet Loddengaard
6/8
Framside
Caroline Nordøy Håvik: Straume sentrum – «Ein plass for alle!» En studie av byutvikling og transformasjon på Straume i Øygarden kommune
Photo:
Caroline Nordøy Håvik
7/8
Framside
Devyn Remme: Mind the Gap: Dynamic social inclusion and sustainable mobilityin Bergen, Norway
Photo:
Devyn Remme
8/8
Previous

Main content

As part of the oral exam, the students will ppresent their theses. The presentations are open to all interested. Also this year, the presentation will be held on Zoom. Let us know if you want to receive an invitation to one or more presentations. Here you will find the schedule for the presentations in June:

Submitted 19 May 2021:

10 June

Romilly Harris Stuart 

Exploring the role of snow metamorphism on the isotopic evolution of the surface snow at EastGRIP.

Presentation: 08.30-09.00
Oral exam: 09.30-10.30
Examination Committee: Bradley Markel  () og Rannveig Øvrevik Skoglund (UiB)
Supervisor: Kristian  Vasskog

11 June

Bryndis Zoega 

The disappearing past: Coastal archaeology, shoreline erosion and contributingfactors along the coast of Skagafjörður, Northern Iceland

Presentation:: 10.00-10.30
Oral exam: 10.30-11.30
Examination Committee: Martin Miles (Norce) og Rannveig Øvrevik Skoglund (UiB)
Supervisor: Gidske L. Andersen

14 June

Christine Olson

Bogstadvannet gjennom 40 år. Tilstandsvurdering og endringsanalyse gjennom naturtypekartlegging.

Presentation: 10.00-10.30
Oral exam: 10.30-11.30
Examination Committee: Alv Terje Fotland og Gidske L. Andersen (UiB)
Supervisor: Anders Lundberg

Silje Marie Lian Skreprud

Myravatnet og Eikelundstjørna – en studie av endringsprosesser de siste 70 år, naturtypekartlegging og økologisk tilstandsvurdering.

Presentation: 13.30-14.00
Oral exam: 14.00-15.00
Examination Committee: Alv Terje Fotland og Gidske L. Andersen (UiB)
Supervisor: Anders Lundberg

16 June

Julie Elkjær Stentsøe

Samskaping som strategi for stedsutvikling i et flerkulturelt samfunnEn case-studie av Nærmiljøsatsingen Linderud, Veitvet og Sletteløkka

Presentation: 10.30-11.00
Oral exam: 11.00-12.00
Examination Committee: Mikaela Vasstrøm (UiA) og Håvard Haarstad (UiB)
Supervisor: Knut Hidle

Tommy Stamnesfet Loddengaard

Bærekraftig byutvikling langs Bybanen i Bergen

Presentation: 14.00-14.30
Oral exam: 14.30-15.30
Examination Committee: Mikaela Vasstrøm (UiA) og Grete Rusten (UiB)
Supervisor: Knut Hidle

21 June

Caroline Nordøy Håvik

Straume sentrum – «Ein plass for alle!» En studie av byutvikling og transformasjon på Straume i Øygarden kommune

Presentation: 10.00-10.30
Oral exam: 10.30-11.30
Examination Committee: Hilde Nymoen Rørtveit (NTNU) og Grete Rusten (UiB)
Supervisor: Knut Hidle

22 June

Devyn Remme

Mind the Gap: Dynamic social inclusion and sustainable mobilityin Bergen, Norway

Presentation: 10.00-10.30
Oral exam: 10.30-11.30
Examination Committee: Tomas Skjølsvold (NTNU) og Knut Hidle (UiB)
Supervisors: Håvard Haarstad og Siddharth Sareen