Home
Department of Clinical Dentistry

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Smittevern

Verdens håndhygienedag 5.mai

Verdens helseorganisasjon (WHO) har etablert 5.mai som Verdens håndhygienedag

Bilde av stand for utdeling av hånddesinfeksjonssprit på markering av håndhygienedagen
Photo:
Mildrid B. Vevelstad

Main content

Håndhygienedagen: 

Antibiotikaresistens utgjør en økende trussel mot folkehelsen, både globalt og nasjonalt. Håndhygiene forebygger infeksjoner og bidrar på den måten til redusert behov for antibiotika. I tillegg hindrer håndhygiene spredning av resistente bakterier. Håndhygiene er derfor et viktig tiltak for å begrense utvikling av antibiotikaresistens. 

Årets tema er derfor håndhygiene og antibiotikaresistens.

 

Lokal markering på Institutt for klinisk odontologi:

IKO har hatt markering av Verdens håndhygienedag idag, 5.mai. Vi har stått på stands med flotte plakater og egenproduserte t-skjorter, og delt ut hånddesinfeksjonssprit. Markeringen skaper en god og positiv stemning blant pasienter, ansatte og studenter når de ankommer IKO en tidlig morgen. Samtidig får vi også satt fokus på et viktig tema. Det er 10.året på rad at IKO nå deltar på denne viktige markeringen.

Alle ansatte, studenter og renholdere fra Coor har også fått tilsendt skriftlig informasjon med lenker til filmer, quiz og temasiden til Folkehelseinstituttet om håndhygiene.