Home
University Museum of Bergen

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Om foredragsserien

"Foredrag for hvermand - i Tårnsalen"

Vi har blåst liv i en gammel tradisjon: "Foredrag for hvermand" der vi har fokusert på undertemaet "Kultur- og naturarv under press". Vi vil nå gå videre med dette og belyse ulike sider ved aktuelle tema. I vår blir fokus på Grønland, abort, miljø- og naturbeskyttelse, spektakulær arkeologi osv.

Foredrag på museet 1800-tallet
Photo:
Universitetsmuseet i Bergen

Main content

Foredagsserien «Foredrag for hvermand» ble en dundrende suksess. Den startet opp i 1887 av «Selskap for vitenskapens fremme», og ble overtatt av museet i 1894. Dette var en populærvitenskapelig foredragsserie som var ment for den vanlige publikummer – den hadde til og med en stund navnet «Forelæsninger for arbeidere», men endret navn i 1891. 

Vi starter opp 2026 med dette foredraget:

Grønland og Norge: bosetning, kolonisering, okkupasjon

I dag er Grønland på verdens lepper. I Norge har dette enorme landet lenge vært viktig og hatt spesiell oppmerksomhet. Når begynte det, hvordan artet interessen seg og hva skjedde?

Les mer om arrangementet her >

 

Kommentarer, samtale, spørsmål og kaffe servering.