Grunnlover og minoritetsvern
Åpent møte med søkelys på minoriteters rettigheter: Hva har Grunnlovens vern av samisk språk, kultur og samfunnsliv betydd?
Main content
Universitetet i Bergen setter søkelys på grunnlovsproblematikk og minoriteters rettigheter på et åpent seminar dagen før samenes nasjonaldag.
I jubileumsåret for Grunnloven er dette forholdet særlig viktig å debattere. Vi ønsker en debatt om hva Grunnloven betydde både for samene og for andre etniske grupper i Norge i et langt historisk perspektiv.
Den samiske befolkningen har hatt et særlig grunnlovsvern for sitt språk, kultur og samfunnsliv siden 1988. Spørsmålet om hvilke særlige forhold både av historisk og dagsaktuell art som gjorde et slikt grunnlovsvern nødvendig og ønskelig er viktig å få belyst.
Fungerer denne bestemmelsen etter intensjonen, og hva betyr det at andre minoriteter ikke har fått tilsvarende status? Det er naturligvis også interessant å se forholdene i Norge i sammenheng med den internasjonale utviklingen.
Program
15:00 Grunnlovens paragraf 110A som rettsregel og symbol.
Ved Ole Henrik Magga, professor ved Samisk høyskole
15:30 Samerett, politikk og ressurser.
Ved Kirsti Strøm Bull, professor, preses i Det Norske Vitenskaps-Akademi
16:00 Paneldebatt
Einar Niemi, professor ved Universitetet i Tromsø
Steinar Pedersen, historiker ved Samisk høyskole
Kristin Strømsnes, professor ved Universitetet i Bergen
Anne Julie Semb, førsteamanuensis ved Universitetet i Oslo.
Ordstyrer: Astri Andresen, professor, Universitetet i Bergen
Påmelding
Vi ber om påmelding her på forhånd. Arrangementet er åpent for alle.
Etter møtet er du invitert til en mottakelse med lett servering på Studentsenteret, kl 17-18.
Les mer om feiringen av grunnlovsjubileet ved Universitetet i Bergen.
