Home
Department of Comparative Politics

Workshop ‘The Politics of Inequality’ – January 17/18

(9th floor of the social science faculty)

Guidelines: Each participant has about 30 minutes available to them.

Presentations about 15*discussant about 5 *general discussion about 10 minutes

Presentations can vary in format: some may want to present a specific paper they are working on, some would like to present a broader project, and some might want to outline their general interest and future lines of research.

The discussant would briefly discuss the research/plans on the basis of the presentation. The aim is to pose some general questions and relate the presenter’s research to the broader topic of democracy, representation and political inequality. The main idea is basically to ‘kickstart’ a discussion.

Written papers or outlines are welcome, but there is no expectation that everyone has read things beforehand.

Participants:

Jacob Aars

Sveinung Arnesen

Jana Belschner

Troy Saghaug Broderstad

Anne Lise Fimreite

Andrea Fumarola

Matthew Gichohi

Mari Skåra Helliesen

Elisabeth Ivarsflaten

Trajche Panov

Jørgen Pedersen

Yvette Peters

Tor Midtbø

Ragnhild Muriaas

Kristin Strømsnes

Michael Tatham

Wednesday 17.01

Presenter

Discussant

09.00-09.15

Welcome and introduction

09.15-09.45

Yvette Peters

Jana Belchior

09.45-10.15

Ragnhild/Matthew

Anne Lise Fimreite

10.15-10.45

Jørgen Pedersen

Sveinung Arnesen

10.45-11.00

Coffee/fruit break

11.00-11.30

Elisabeth Ivarsflaten

Ragnhild Muriaas

11.30-12.00

Trajche Panov

Jørgen Pedersen

12.00-13.00

Lunch

13.00-13.30

Troy Saghaug Broderstad

Matthew Gichohi

13.30-14.00

Tor Midtbø

Michael Tatham

14.00-14.30

Jacob Aars

Troy Saghaug Broderstad

14.30-14.45

Coffee/cinnamon bun break

14.45-15.15

Anne Lise Fimreite

Andrea Fumarola

15.15-15.45

Michael Tatham

Jacob Aars

19.00

Dinner: tapas in the lunch room of the department of comparative politics

 

Thursday 18.01

Presentation

Discussant

09.30-10.00

Sveinung Arnesen

Yvette Peters

10.00-10.30

Jana Belchior

Elisabeth Ivarsflaten

10.30-10.45

Coffee/fruit break

10.45-11.15

Andrea Fumarola

Trajche Panov

11.15-11.45

Matthew Gichohi

Tor Midtbø