Home
UNESCO Chair: Sustainable heritage and environmental management
Masfjorden

Matredal i Masfjorden kommune

Next
Arnold Matre stading outside with snowy mountains in the background
Arnold Matre.
Photo:
Avisa Nordhordland
1/4
Hytter i et høstlig fjellandskap med fjelltopper i bakgrunnen.
Hytteutbygging kan være en trussel for fjellandskapet.
Photo:
Inger Måren
2/4
Oppdemmet fjellvann.
Landskapet er preget av store demninger.
Photo:
Inger Måren
3/4
Elv som går gjennom grønt, gjenvokst landskap
Hummelfossen ender i Matreselva som renner gjennom bygden.
Photo:
Inger Måren
4/4
Previous

Main content

Vi møtte Arnold Matre utenfor Bjørn West-museet i Matredal i Masfjorden kommune. Her jobber han jobber som leder for museet. 

Arnold tok oss med på en kjøretur fra Matre og oppover mot Hummelfossen, som har blitt brukt til kraftproduksjon siden andre verdenskrig. Dette er en viktig del av kulturarven i Matre. Fra bunnen av dalen går det stupbratte, historiske trapper opp til toppen av fossen og Hummelvatnet. Her kan de spreke og eventyrlystne klatre opp for å oppleve en spektakulær utsikt.

Fra toppen av Hummelfossen kjørte vi videre oppover, og innover fjellet mot Stordalen. Her pekte Arnold på hytte- og veiutbygging som potensielle trusler mot det tradisjonelle fjellandskapet. I tillegg så vi mer spor av kraftproduksjon; her finnes flere demninger som preger landskapet. Det er heldigvis fortsatt noe beiteaktivitet i fjellet her - både sau og kyr beiter her. Arnold kunne fortelle at mesteparten av sauene som beiter i området faktisk kommer fra andre deler av Nordhordland, f.eks. fra Austrheim. Noen av sauene kommer til og med fra Sotra. Det er nemlig lange tradisjoner for å leie ut beitemark her til bønder som kommer fra andre plasser i regionen.

Klikk her for å lese om flere vandreintervjuer fra Nordhordland UNESCO biosfæreområde.