Hjem
Forskning

Nyhetsarkiv for Forskning

Se for deg en blodprøve som kan fungere som dashbordet i en bil, og varsler deg før kreft utvikler seg. Forskere i Bergen bruker nå kvantefysikk og diamanter for å få dette til.
Vi gratulerer selskapet Simula UiB med tildelingen til QCNA, et nytt senter for kvanteteknologisk forskning. Det nye senteret skal forske på kvantekommunikasjon.
Det nye Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) skal snu fokuset fra behandling til forebygging av nevrodegenerative sykdommer. Senteret samler ledende forskere i tett samarbeid med norsk og internasjonalt næringsliv, med status som Senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI).
UiB-forskere satte personer med fedme på en seks dagers streng fastekur. Det som skjedde overrasket dem.
Barn med kreft har svært ulike sjanser til å overleve, avhengig av hvor i verden de bor. En ny internasjonal studie avslører dramatiske forskjeller – og peker på hva som må til for å redde flere liv.
Skal forske på hvorfor kjønnede ulikheter i fiskerisektoren er så vanskelige å endre.
En ny studie fra Universitetet i Bergen (UiB) viser at unge menn som har hatt kreft opplever store identitetsendringer, men få snakker om det.
Lakselus og bakterielle sykdommer er blant de største utfordringene i norsk oppdrett. Nå får to forskere ved Universitetet i Bergen støtte fra Norges forskningsråd til å utvikle ny kunnskap som kan bedre fiskehelsen og styrke bærekraften i næringen.
Da amerikanerne etter andre verdenskrig skulle innføre et rettssystem på Marshalløyene, ønsket de å ta hensyn til lokale tradisjoner og skikker. Resultatet ble det motsatte, forteller forsker og sosialantropolog Ola Gunhildrud Berta ved Universitetet i Bergen.
For noen år siden klarte forskere fra Universitetet i Bergen, for første gang i historien, å samle inn prøver fra et av de mest ekstreme og utilgjengelige miljøene på havbunnen dypt under isdekket i Arktis. Funnene avslører ekstreme varme kilder, skjøre metallrike skorsteinsstrukturer og enorme mengder hydrogen som kan være avgjørende i jakten på liv i solsystemet.
Sikkerhetsutstyr integrert i ryggsekker kan bidra til å øke overlevelsestiden ved snøskred, viser en ny studie.
Professor Anna Nylund ved Det juridiske fakultet har fått over 8 millioner kroner i støtte fra Forskningsrådet til et nytt samarbeidsprosjekt. Hun skal forske på de rettslige rammene for vold og trusler i grunnskolen.
En ny UiB-studie viser at røyking blant unge menn puberteten kan påvirke hvordan aldringsprosessen blir hos kommende barn.
Senter for dyphavsinnovasjon vil avsløre hemmelighetene i det mørke dyphavet.
De to nye prosjektene skal styrke et globalt nettverk for bærekraftig energilagring og norsk-ugandisk samarbeid om global helse. Partnerskapene vil gi nye tiltak og muligheter for internasjonalt samarbeid for studenter og ansatte ved UiB, og for samarbeidspartnerne.
En fersk studie fra Universitetet i Bergen viser at e-konsultasjoner førte til hyppigere kontakt med legen og økt bruk av bredspektret antibiotika, sammenlignet med fysisk oppmøte. – Vi er bekymret for konsekvensene av en eventuell innføring av kommunale nettleger, sier en av forskerne bak studien.
BCEPS Senter for fremragende forskning ved UiB er tildelt 129 millioner kroner fra Norad. Støtten går til et prosjekt som tar sikte på å bidra til at nasjonale helsesystemer i lav- og mellominntektsland blir bedre rustet til å håndtere de store kuttene i utviklingsbistand som oppleves nå.
Coast Law Center ved Det juridiske fakultet har fått 4,3 millioner kroner i støtte fra NordForsk til et fireårig samarbeidsprosjekt. Dette skal styrke nettverk og pågående forskning på hav og grønn omstilling.

Sider