I Kyoto får du litt av alt: natur, storby og kultur
Tomine har studert et vårsemester Ritsumeikan University i Kyoto, Japan. Som Japans tidligere hovedstad er Kyoto full av historie og kulturarv.
Main content
Jeg har lært mye spennende som norsk pensum ikke dekker, slik som politikk og samfunn i Japan og asiatisk historie generelt.
Jeg har studert et vårsemester på Ritsumeikan University i Kyoto, Japan. Som Japans tidligere hovedstad er denne byen full av historie og kulturarv. Du kan regne med å snuble over tomme templer og shrines, og små japanske hager uansett hvor du går.
Kyoto er en stor by omringet av fjell, med en travel bykjerne og fredelige nabolag. Universitetet og nabolaget mitt lå ved foten av fjellet, nær natur og jordbruksområder med mange risåkre og en liten innsjø. I Kyoto får du altså litt av alt; natur, storby og kultur!
Studiehverdagen ved Ritsumeikan
Universitetsstudier i Japan er tøft, mest på grunn av arbeidsmengden og mindre på grunn av nivået. Du må ta åtte fag for å nå kvoten for studiepoeng, og det er vanlig med flere presentasjoner, ukentlige lekser, muntlig deltakelse og oppmøtekrav, som alle inngår i sluttvurderingen i tillegg til eksamener.
Til gjengjeld tilbyr de mange unike fag, og jeg har lært mye spennende som norsk pensum ikke dekker, slik som politikk og samfunn i Japan og asiatisk historie generelt. Universitetet har også mange klubber og sirkler som man kan bli med i. Jeg meldte meg inn i “pottery club”, og hadde ubegrenset tilgang til et keramikkverksted hele semesteret - veldig luksus!
Kyoto i kirsebærblomstsesongen.
Fritid
I Japan føles det som om det er uendelig med ting å finne på. Til tross for at du må regne med å sette av mye tid til skolearbeid, vil du med litt planlegging få til å utforske en god del.
I tillegg til de mange templene i Kyoto, er byen kjent for shopping. I sentrum finnes det lange handlegater og flere etasjer med kjøpesentre. I sidegatene finner du også mange bruktbutikker med masse utvalg der det er fort gjort å glemme tiden.
Kyoto har også flere månedlige markeder, store og små, hvor de selger alt fra antikviteter og keramikk, til kameraer og sykler. Her kan du også forvente gode matopplevelser fra de mange matbodene.
Er du interessert i kultur og kunst, vil jeg også anbefale å følge med på diverse kulturelle arrangementer. Jeg var heldig å få med meg flere gode utstillinger, konserter og lokale festivaler av den grunn.
Parade under den store Gion-festivalen i Kyoto.
Reise
Kyotos sentrale plassering gjør det enkelt å utforske andre steder. Du kan enkelt ta dagsturer til nabobyene Osaka, Nara og Kobe - alle tre anbefales!
Helligdommen Itsukushima på øya Miyajima.
I tillegg er det flotte områder langs kysten nord for Kyoto, og strender rundt Biwako (en stor innsjø) som er lett tilgjengelig og verdt turen, særlig på de varmeste sommerdagene. Shinkansen gjør også lengre reiser lett tilgjengelig, og Tokyo og Hiroshima kan nås på omtrent to timer i hver sin retning.
Blå blomsterenger i Uminonakamichi Seaside Park ved Fukuoka.
Det er allikevel verdt å merke seg at skolen har strenge krav til oppmøte, og hadde det ikke vært for at jeg passet på å holde fredagene tomme da jeg søkte om fag, hadde jeg ikke fått reist i nærheten av så mye som jeg gjorde. Jeg vet allikevel at mange har reist før skolen begynte, eller etter eksamensperioden, så det er jo et alternativ!
Hilsen
Tomine Rønningen Haug