Geokronologiske og sedimentologiske undersøkelser av sedimentære avsetninger i Kinsarvikgruppen, Vestlandet
Dette master var tildelt Henrik Grude som startet på masterprosjektet sitt høsten 2025. Masterprosjektet tilhører forskergruppen Geokjemi og Geobiologi.
Main content
Geokjemi og geobiologi gruppen har i en årrekke drevet feltarbeid og feltkurs knyttet til geologien på Vestlandet, og vi har utdannet en rekke studenter som har jobbet med regionalgeologiske problemstillinger. De siste årene har vi gjennom vårt feltkurs besøkt en stor kvartsitt i Utne. Kvartsitten viser storskala lagdeling ved studier av flyfoto, og har eksponerte kryssjikt og andre sedimentære strukturer på mindre skala. Dateringer av zirkoner fra en innhentet prøve viser en tydelig alterstopp på ca 1,5 milliarder år. Vår tolkning er derfor at dette er sedimenter som er avsatt i tilknytning til den Gotiske fjellkjeden, og vi korrelerer sedimentene med lignende avsetninger i Telemark området. Avsetninger med denne alderen og opprinnelsen har tidligere vært ukjent på Vestlandet. Kilden og dreneringsmønsteret til et slikt storskala system kan videre være av betydning for avsetningene på sokkelen.
Dette masterprosjektet er innrettet mot å frembringe ny kunnskap om disse sedimentære sekvensene. Et hovedmål med oppgaven er å gjennomføre en detaljert provenansstudie for å lære mer om avsetningens alder og dreneringsmønster. I tillegg vil sedimentologiske undersøkelser fortelle mer om avsetningsmiljø. Sedimentene vil studeres i sammenheng med omkringliggende vulkanske avsetninger for å få en helhetlig forståelse av de ulike bergartene i området og hvordan disse er koblet til de store grunnfjellsdannende hendelsene i Vest-Norge. Studiet vil delvis basere seg på prøvemateriale som allerede er samlet inn, i tillegg til materiale som studenten selv innhenter. Det analytiske arbeidet vil omfatte mikroskoperingsteknikker (lysmikroskop og SEM), zirkon dateringer ved laser-ICP-MS-instrumenter og eventuelt element analyser med ICP-OES/MS. De ulike instrumentene og analytiske metodene som kreves for studiet, er alle tilgjengelige og etablert ved instituttet. Studiet vil gi studenten innsikt i berggrunnsgeologien på Vestlandet, samt storskala sedimentære og tektoniske prosesser som i dag også har interesse for petroleumsindustri og forvaltning. I tillegg vil studiet gi opplæring i geologisk kartlegging og feltarbeid samt innsikt i et spekter av analytiske metoder som er relevante både for ressurs og miljøproblemstillinger.