Home
Faculty of Psychology

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there

Lokal innsats mot sosiale helseforskjeller

Hvordan kan kommunene bidra til å redusere sosial ulikhet i helse, og spesielt blant barnefamilier? Det skal undersøkes i en ny studie som kartlegger alle kommunene i Norge.

Main content

Finansiering: Prosjektet  “Addressing the social determinants of health. Multilevel governance of policies aimed at families with children” (SODEMIFA) er  finansiert av Norges forskningsråd.

Prosjektets varighet: fra juli 2012 til juni 2016

Prosjektleder: Professor Elisabeth Fosse, HEMIL- senteret

Partnere: Høgskolen i Vestfold, University of Brighton, Mälardalens Högskola og Norsk insitutt for by- og regionsforsknig (NIBR).

Helse er ulikt fordelt mellom sosiale grupper i Norge, og helseforskjellene er økende. Et langsiktig mål i folkehelsearbeidet er å snu denne trenden.

Prosjektet  vil se på hvordan lokale styringsmyndigheter jobber i praksis for å møte denne utfordringen. Vi vet at barn som har fått en dårlig start, ofte får en dårlig fortsettelse. Derfor er det spesielt interessant å undersøke hvordan kommunene utformer folkehelsepolitikk rettet mot barnefamilier.

Helse er alles ansvar

I 2012 fikk vi en egen folkehelselov. Formålet er å bidra til en samfunnsutvikling som fremmer folkehelse, blant annet gjennom å utjevne sosiale helseforskjeller.

Loven skal sikre at kommuner, fylkeskommuner og statlige helsemyndigheter setter i verk tiltak og samordner sin virksomhet i folkehelsearbeidet på en forsvarlig måte. Et grunnleggende prinsipp i loven er å tenke «helse i alt vi gjør». Det betyr blant annet at folkehelse ikke bare er helsesektorens ansvar, men noe som angår alle sektorer, som barnehage og skole.

Prosjektets  oppdrag er ikke eksplisitt å evaluere Folkehelseloven, men den blir et viktig bakteppe for studien.

Det skal sende ut spørreskjema til alle kommuner i Norge, som blant annet tar for seg økonomiske prioriteringer. Data fra en tidligere spørreundersøkelse skal brukes som sammenligning. Utvalgte fylker og kommuner blir også studert mer inngående. I tillegg skal bruke statistikk og andre kilder benyttes.

Det kan være en utfordring for kommunene å møte påleggene i den nye Folkehelseloven.   Det nytter ikke bare å  anklage kommunene for ikke å følge loven. Man må forstå prosessene i kommunene og hva som skal til for at dette arbeidet kan prioriteres. Prosjektet har som mål  å kunne bidra med viktig kunnskap om dette.

Priosjektet er en del av forskningsgruppen Multicultural Venues in Health and Education (MC-venues)