Home
Communication Division

Warning message

There has not been added a translated version of this content. You can either try searching or go to the "area" home page to see if you can find the information there
Nyhet

Jul

Nedenfor finner du eksperter innen en rekke områder knyttet til jul og julefeiring. I listen finner du også eksperter som kan uttale seg om pandemien og dens konsekvenser for julefeiringen.

Main content

Julefeiring i koronatiden

Elisabeth Norman Professor, Institutt for samfunnspsykologi
Tema: Psykologisk avstand/nærhet, emosjoner, humør, forventede vs faktiske følelser.
Kontakt: 480 58 925 Elisabeth.Norman@uib.no

Ståle Pallesen Professor, Institutt for samfunnspsykologi
Tema: Søvn, døgnrytmer, pengespill, dataspill og avhengighet.
Kontakt: 926 32 099 Staale.Pallesen@uib.no

Per-Einar Binder Professor, Institutt for klinisk psykologi
Tema: Stress og stressmestring, ensomhet og betydningen av kontakt, gleden ved fellesskap, gi og være raus med andre.
Kontakt: 995 00 313 Per.Binder@uib.no

Rune Mentzoni Førsteamanuensis, Institutt for samfunnspsykologi
Tema: Dataspill som positiv fritidsaktivitet og sosial arena, spill og helse og grensesetting.
Kontakt: 55 58 86 79 Rune.Mentzoni@uib.no

Lars Fredrik Svendsen Professor i filosofi, Institutt for filosofi og førstesemesterstudier
Tema: Ensomhet, kjedsomhet og frykt
Kontakt: Telfon: 55 58 24 12/906 37 206 Lars.Svendsen@uib.no

Jul for barna under pandemien

Yngvild Sørebø Danielsen Førsteamanuensis, Institutt for klinisk psykologi
Tema: Mat og følelser, matvaner i familien, sunne og usunne spisevaner, kropp og identitet.
Kontakt: 481 17 634 Yngvild.Danielsen@uib.no

Bente Storm Haugland Førsteamanuensis, Institutt for klinisk psykologi
Tema: Økt helseangst i forbindelse med Covid-19, angst generelt, omsorgsoppgaver på grunn av foreldres sykdom eller rusproblemer, betydningen av familiers ritualer og rutiner for barn og unge.
Kontakt: 975 82 317 Bente.Haugland@uib.no

Julemusikken

Stig Wernø Holter Professor, Griegakademiet, Institutt for musikk
Hymnolog, salmeekspert
Stig.Holter@uib.no / +47 924 57 169

Koronavirus, medisin, helse og kosthold

Rebecca Cox, professor, Klinisk institutt 2
Tema: Influensa, vaksiner
Kontakt: 452 42 974 Rebecca.Cox@uib.no

Jutta Dierkes, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Julemat ernæring
Kontakt: 954 48 279 Jutta.Dierkes@uib.no

Trygve Hausken, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Julemat fordøyelse, matforgiftning
Kontakt: 902 94 882 Trygve.Hausken@uib.no

Simon E. Nitter Dankel, førsteamanuensis, Klinisk institutt 2
Tema: Julemat og slanking
Kontakt: 943 08 637 Simon.dankel@uib.no

Nina Langeland, professor, Klinisk institutt 2
Tema: Forurenset drikkevann og infeksjonssykdommer
Kontakt: 416 16 450 nina.langeland@uib.no

Anne Berit Guttormsen, professor, Klinisk institutt 1
Tema: Brannskader
Kontakt: 958 90 534 anne.guttormsen@uib.no

Juridisk kompetanse

Johan Giertsen, professor, Det juridiske fakultet
Tema: Bytte julegaver? Dette er rettighetene dine.
Kontakt: 412 56 081 / 55 58 95 46 Giertsen@uib.no

Julenissens ferd - smelter Nordpolen, eller ikke? 

Lars Henrik Smedsrud, professor, Geofysisk institutt
Tema: Professor i polaroseanografi og kan uttale seg om snø og snøkrystaller.
Kontakt: 924 88 449 Lars.Smedsrud@uib.no

Klima

Håvard Haarstad, Professor og leder av CET (Centre for Climate and Energy transformation)
Tema: «Driving home for Christmas» Klimaavtrykket ved å kjøre hjem til jul.
Kontakt: 934 47 727 Havard.Haarstad@uib.no

Småkryp i juletreet

Bjarte Henry Jordal, Professor
Tema: Insekter og andre småkryp i juletreet, for eksempel midd, spretthaler, granbarlus og edderkopper
Kontakt: 55 58 22 33 / 949 88 960, Bjarte.Jordal@um.uib.no

Julefeiringen

Ann Elise Widding Isaksen, professor, Sosiologisk institutt
Tema: Jul, kjønsroller og familie
Kontakt: 55 58 91 57 lise.isaksen@uib.no

Atle Møen, professor, Sosiologisk institutt
Tema: Julefeiring, kollektive og personlige minner og juleseremonier
Kontakt: 980 06 071 / 55 58 91 66 atle.moen@uib.no

Kultur

Jens Elmelund Kjeldsen, professor, institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Retorikk, om juletalene og nyttårstalene
Kontakt: 934 49 556 / 55 58 91 27 jens.kjeldsen@uib.no

Magnus Hoem Iversen, postdoktor, Institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Retorikk, om juletalene og nyttårstalene
Kontakt: 55 58 40 63 Magnus.Iversen@uib.no

Mikal Olsen Lerøen, høgskolelærer, Institutt for informasjons- og medievitenskap
Tema: Tidligere filmanmelder, og kan uttale seg om julens filmer
Kontakt: 971 52 526 mikal.leroen@uib.no

Eirik Vassenden, professor i nordisk litteratur
Tema: Julesalmer og juleritualer, julefortellinger og litterære fremstillinger av dem, julehistorier (som Ibsens Et Dukkehjem og Strindbergs Faderen)
Kontakt: 55 58 24 59 / 402 44 626, Eirik.Vassenden@uib.no

Forbruk

Thor Øivind Jensen førsteamanuensis, Institutt for administrasjon og organisasjonsvitenskap
Tema: Tradisjonsmat, julehandel, juleforbruk, rettferdig handel, forbrukeratferd
Kontakt: 908 47 064 / 55 58 21 53 Thor.O.Jensen@uib.no

Juletradisjoner

Kyrre Kverndokk, professor i kulturvitenskap
Tema: Folketro og eldre juletradisjoner, juletradisjoner generelt
Kontakt: 55 58 88 58 / 938 90 729, Kyrre.Kverndokk@uib.no

Ingvild Gilhus, professor i religionsvitenskap
Tema: Engler, englenes rolle i juletradisjonene
Kontakt: 55 58 24 48, ingvild.gilhus@uib.no

Åslaug Ommundsen, professor i middelalderlatin
Tema: Jul i middelalderen, julesanger i middelalderen
Kontakt: 55 58 80 89 / 928 66 169, Aslaug.Ommundsen@uib.no

Sissel Undheim, professor i religionsvitenskap
Tema: Luciatradisjoner, julegudstjenester, juleritualer i skolen, populærkultur for barn
Kontakt: 55 58 23 24 / 916 80 069  Sissel.Undheim@uib.no

Finner du ikke eksperten du er på jakt etter? Kontakt oss på medietelefon 55 58 89 00 eller e-post desk@uib.no